באוצר מזהירים: הצמיחה המהירה, רק בשל 2 גורמים זמניים

 |  (6)
משה כחלון, צילום: עמית אופק
הכלכלן הראשי באוצר מפרסם היום (א') את הסקירה הכלכלית השבועית, והשבוע התמקד הוא בקצב הצמיחה ברבעון השלישי של 2016. על פי האומדן שפורסם בשבוע שעבר הצמיחה הנה 3.2% (בקצב שנתי), כאשר על פי הכלכלן הראשי באוצר - שני דברים השפיעו על קצב הצמיחה, אשר בעלי אופי זמני והם רכישות רכבים ושדרוג מפעל אינטל.
האומדן הראשון לצמיחה ברבעון השלישי של השנה עומד על 3.2% (בקצב שנתי), המשך לצמיחה המהירה שנרשמה גם ברבעון השני (אשר אף עודכנה כלפי מעלה ל-4.9%). על פי האוצר, הצמיחה ברבעון השלישי מבטאת גידול בכל רכיבי התוצר למעט היצוא, ומשקפת את המשך הגידול בצריכה הפרטית והציבורית (אם כי בקצב איטי ביחס לרבעון השני) ובהשקעות. כמו כן, קצב הצמיחה ברבעונים האחרונים רשם שיפור ניכר בהשוואה לשנת 2015, בה עמד קצב הצמיחה על 2.5% בלבד. 
החשש של הכלכלן הראשי באוצר - הצמיחה החיובית היא זמנית 
הכלכלן אמנם מציין את עליית קצב הצמיחה ועליית האומדן השנתי. אך בסקירתו מסייג ורושם "התבוננות בהרכב הצמיחה במהלך שנת 2016 מעלה חשש כי הרכבה הנוכחי של הצמיחה, אינו בהכרח בר קיימא. החל מהרבעון השלישי אשתקד נרשמת צמיחה מהירה בצריכה הפרטית וניכר כי זו הובילה את צמיחת התוצר, אם כי מגמה זו נחלשה מעט ברבעון השלישי של השנה ועל כן הכלכלן מסייג ורואה בגידול זה "קצר טווח". 
ההסבר לטענת האוצר כי מדובר בצמיחה בעלת אופי זמני הנו משום שלאחר הזינוק במדדי הצריכה הפרטית ברבעון השני של השנה, במהלך הרבעון השלישי נרשמה האטה במכירות ברשתות שיווק, ביבוא מוצרי צריכה וברכישות בכרטיסי אשראי. בתוך כך, המקור המרכזי להאטה הנו ירידה ברכישת מוצרים בני קיימא (בעיקר כלי רכב). זאת, בהשוואה למגמה ברבעונים האחרונים, בהם רכישות כלי רכב "משכו" את הצריכה הפרטית כלפי מעלה. על כלי הרכב הוסיף הכלכלן וכתב "קיים מקום להערכה כי  רכישת כלי הרכב הגיעה לרמת שיא וצפויה התייצבות או אף התמתנות קלה בקצב הרכישות ברבעונים הבאים". 
לגבי הסיבה השניה לצמיחה המואצת, הכלכלן כותב כי מקור הגידול בהיקף ההשקעות הינו הגידול שנרשם ביבוא מכונות וציוד (בשיעור חריג של כ-200% ביחס לרבעון הקודם, בקצב שנתי; ככל הנראה מדובר ביבוא מכונות לשדרוג המפעל של אינטל). 
עוד עולה מן הסקירה כי כי מטבע הדברים, לשינוי בהרכב הצמיחה השפעה גם על הכנסות המדינה ממסים. כך למשל, כותב הכלכלן, בחודשים האחרונים נרשם היקף גביית מסים גבוה ביחס לתחזית שהוכנה בעת בניית התקציב לשנים 2015-2016. עם זאת, באופן דומה להשפעת המגמות שתוארו על התוצר, גם הגידול העודף בגביית המסים בחודשים האחרונים הוא, לפחות בחלקו, חד פעמי במהותו: מבצע גילוי מרצון תרם להכנסות ממיסוי ישיר והגידול החריג כאמור ברכישת כלי רכב תרם למיסוי תצרוכת. 
שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר, הגיב על סקירת האוצר: "אנו מסכימים כי קצב הצמיחה המהיר יתקשה להישאר כזה, וכי בעתיד נראה האטה בקצב הצמיחה אבל לא בהכרח בגלל שוק הרכב. שתי הסיבות העיקריות בגללן הצמיחה תתקשה להישאר גבוהה כפי שהיא היום, הן כי ראשית עד כה מרבית הגידול בצמיחה בא ממשקי הבית הפרטיים ומהצריכה הפרטית וישנו גבול עד כמה משקי הבית יוכלו להגדיל את הצריכה ולמשוך את המשק למעלה. שנית כי אכן קרו כמה אירועים חד פעמיים, כמו מפעל אינטל, שלא יחזרו".
 
"בנק ישראל יודע שהוא חייב להמשיך ולתמוך בצמיחה ובונה על מצב בו בארה"ב הריבית תמשיך לעלות ואז בארץ הוא ישמור על ריבית אפסית וכך הדולר יתחזק,  היצואנים ירוויחו יותר וכתוצאה מכך יתמכו בצמיחה במשק. עובדה זו מלמדת שבארץ סביבת הריבית האפסית תישאר נמוכה, עלות הליסינג תישאר זולה והכבישים רק יהפכו לצפופים יותר ויותר".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שכח את בועת הנדל"ן ! בקיצור צמיחה פרווה
  עובדים על כולם ! 20/11/2016 16:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדינת ישראל היום נראת כמו השיר של ניסים סרוסי אשליות !
  סגור
 • 5.
  שיהרוס גם מה שנשאר ויקבור עמוק באדמה ויוודא
  סומכים על פחלון 20/11/2016 14:57
  הגב לתגובה זו
  4 2
  שיחימוביץ לפיד ורוזנטל ידרכו טוב טוב שהמת לא יברח
  סגור
 • 4.
  מה אתם דואגים, תעלו עוד מיסים ארנונה מים דלק דיור אויר (ל"ת)
  בעזרת השם 20/11/2016 14:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  יש כאן התנגשות לא מובנת
  יורם 20/11/2016 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברבעון השלישי היו חגים והכתבה אומרת שהיית ירידה לך תאמין למה שקורה באמת. הרגשתי הא שהכספים הנכנסים משדות הגז מטאטאים בכוונה את מצב המשק
  סגור
 • 2.
  פחלון מרסק את המשק!!! (ל"ת)
  אפס מאופס!! 20/11/2016 14:38
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 1.
  שכר חציוני כ 6700ש"ח , חובות משקי הבית כ500 מיליארד ש"ח
  אדם 20/11/2016 14:27
  הגב לתגובה זו
  4 1
  צמיחה שמבוססת על שכר נמוך וחובות אסטרונומים היא לא בת קיימא!!
  סגור