אפקט טראמפ בת"א: פדיונות של 320 מיליון שקל בקרנות האג"ח הממשלתיות

 |  (5)
דונלד טראמפ, צילום: Getty Images Israel
חוסר הוודאות לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב הורגשה היטב בתעשיית קרנות הנאמנות, ותנועת הכספים הכבדה הורגשה עוד יותר עם בחירתו של טראמפ, ובייחוד בקרנות האג"ח עם עליית תשואות חדה ומהירה. לפי הערכת כלכלני מיטב דש, קרנות אג"ח מדינה רשמו מתחילת החודש (8 ימי מסחר) פדיונות של 320 מיליון שקל ומובילות את הפדיונות בתעשייה זה החודש השני ברציפות.
קצב הפדיונות בקרנות אג"ח מדינה נרשמו ברקע לעליית התשואות בשוק האג"ח האמריקאי (עד 2.15%) עקב תופעת flight to safety אל נכסים בטוחים כמו אג״חים ממשלתיים - מה שהדביק גם את שוק האג"ח הממשלתי בשוק המקומי. התשואה על האג"ח עולה כאשר מחירי האג"ח יורדים, ורק נזכיר כי בשבוע החולף מעל טריליון דולר משווי האג"חים בשוקי העולם נמחקו בשל 'אפקט טראמפ'. הבריחה לחוף מבטחים היתה קצרה כאשר הצפי לשילוב לש נשיא וקונגרס רפובליקנים, משמעה מדיניות פיסקלית מרחיבה יותר (או מדיניות מוניטרית פחות מקלה). 
אגרות החוב הממשלתיות נמצאות במגמה שלילית ברורה, כאשר מדד ממשלתי כללי רשם מתחילת החודש ירידה חדה של 0.8%. כתוצאה מכך, קרנות אג"ח מדינה רשמו כאמור פדיונות של כ-320 מיליון שקל, כאשר 85 מיליון שקל מתוכן בקרנות המחקות והן ממשיכות להיות קבוצת הקרנות הפודה ביותר מבין הקרנות המסורתיות.
נקודה מעניינת נוספת נוגעת לקרנות המנייתיות, שנחשב לאפיק המגייס השני עד השבוע וחצי התנודתיים של לפני הבחירות, כאשר ת"א 25 פתח את חודש נובמבר מתחת לרמה של 1,400 נקודות. עם זאת, אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב נרשמו בת"א עליות, שמיוחסות בעיקר למניות הפארמה ברקע להפסד של קלינטון והזנחת התכנית להגבלת מחירי התרופות.
המדדים ת"א 25 ות"א 100 רשמו מתחילת נובמבר תשואה חיובית של עד כ-1.4% ואילו מדד ת"א 75 ירד ב-0.8%. הקרנות המנייתיות פתחו את החודש עם פדיונות של 75 מיליון שקל, המתחלקים בין פדיונות של 35 מיליון שקל בקרנות המנייתיות בשוק המקומי, פדיונות של 85 מיליון שקל בקרנות המנייתיות חו"ל, וגיוסים של 45 מיליון שקל בקרנות הגמישות.
תעשיית הקרנות מנהלת נכון לסוף השבוע האחרון כ-214.8 מיליארד שקל. הקרנות המסורתיות (בנטרול הקרנות הכספיות) מנהלות כ-194.9 מיליארד שקל והקרנות הכספיות מנהלות כ-19.9 מיליארד שקל.
מורן צביק, מנהל קשרי יועצים במיטב דש: "ההשפעה העיקרית על האג"ח - אפקט טראמפ. גם אני הופתעתי, ציפיתי דווקא שנראה מגמה הפוכה. נכון שלטווח הארוך טראמפ לא טוב לשוק האג"ח ברקע לתכניות הכלכליות שלו אבל חוסר הודאות בשלב הראשוני יוצר נהירה למקומות מבטחים והיתה תגובה מהירה. להערכתי הדבר קשור גם לסינים שהתחילו למכור מכל הבא ליד, לא חיכו יותר מדי".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הילרי מאשימה את הfbi בכישלון ,היא צודקת אבל גם הם
  בא 13/11/2016 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודקים , היא לא מתאימה לתפקיד נשיא . הדמוקרטים השאירו את גבולות ארהב פתוחים וככה יכנסו מהגרים שתמיד יצביעו להם .וגם היא השתמשה בטלפון אישי לצורך עבודה ,ובטח יש עוד סיבות , הם נחשים אבל גם פטריוטים .
  סגור
 • 2.
  טראמפ לג'נט: you're fired! :-)
  dw 13/11/2016 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בפרק הבא בתוכנית המתמחה טראמפ ידיח את ג'נט ילן, זאת אחרי שנזכר שהוא האשים אותה בפומבי בעזרה ל crooked Hillary בכך שדחתה עוד ועוד את העלאת הריבית, עד אחרי הבחירות. אז מה הפלא שמשקיעים בכל העולם מוכרים אגחים ממשלתיים ארוכים שהולכים לרדת? מי שרוצה להרוויח מכך יכול להעיף מבט על שורט! תעודת הסל קסם חסר שחר 5+ משרטטת אגח ממשלתי שקלי ארוך, שעולה כאשר האגחים יורדים, ולהפך. התעודה מתאימה למי שסבור שהתשואות כיום עדיין נמוכות מדי.
  סגור
 • אני ל-2: תעוף מהמטבח שלי
  גורדון רמזי 13/11/2016 13:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התגובה שלך היא אינפנטילית ובנאלית
  סגור
 • אולי בנאלית אך כנראה צודקת
  dw 13/11/2016 16:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נסה להתנתק מחיבתנו להילרי ולהבין את הלך הרוח של משקיעים בכל העולם. טראמפ, און דה רקורד, הצהיר שג'נט ילן היא משת"פית של crooked Hilary, ומטרת ההמנעות מהעלאת הריבית היתה לסייע לאובמה ולהילרי. עכשיו יש בחור חדש בעיר, אז צריך להיות די אמיץ כדי לחשוב שהריבית תמשיך להיות אפסית, ושטראמפ לא ינסה להתחשבן עם הגברת ברגע שיוכל. המשקיעים אינם אמיצים, וכעת מחירי האגחים כ"כ גבוהים הם מעדיפים לסגור פוזיציה ולהפרד לשלום מהמגמה השוורית שאפיינה אותם בשנים האחרונות. ממרום גבהי האגחים הממשלתיים יש תהום עמוקה לרדת. ואם כל זה לא מספיק לך אז יחס קריר בין טראמפ לסין עלול להביא אותם לממש קצת אגחים אמריקאיים. בקטנה. כמה עשרות מיליארדים.
  סגור
 • 1.
  לא מבין את זה
  דורון 13/11/2016 10:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך flight to safety מביא לעליה בתשואה? להבנתי, הביקוש הרב יותר לאג״ח ממשלתי היה מביא לירידת תשואות בארה״ב ובארץ. אנחנו רואים פדיונות, מה שאומר עליה בתשואות, כלומר הברחיה היא מהאג״ח הממשלתי למזומן או לנכסים אחרים שנתפסים כבטוחים יותר מהאג״ח הממשלתי.
  סגור