פסגות משרטט את תרחיש הקיצון לגבי טראמפ שמפחיד את השווקים - ומספק המלצה ברורה

 |  (9)
תגובות בשוק
המועמד הרפובליקני דונאלד טראמפ עשה את הבלתי יאמן וזכה הלילה בבחירות ארה"ב. קלינטון כבר הודתה בהפסד . טראמפ הוא הנשיא ה-45 של ארה"ב. החוזים בוול סטריט שמוקדם יותר צללו עד 5%, נסחר כעת בתנודתיות חריפה אך בירידות של כ-2% "בלבד". בבית ההשקעות פסגות כותבים הבוקר כי ניצחונו של טראמפ מייצר עלייה משמעותית ברמות הסיכון בכלכלה ובשווקים הגלובליים, ומספקים המלצה למשקיעים.
וכך כותב הכלכלן הראשי אורי גרינפלד: "כעת, עם ניצחונו של דונלד טראמפ, נראה כי אנו נמצאים בשידור חוזר של ה'ברקזיט'. עם זאת  השאלה המרכזית היא האם מדובר שוב על אירוע קצר טווח כמו ה'ברקזיט', הירידה במחירי הנפט, ההאטה בסין וכו' או שמדובר על שינוי בכיוון המגמה? בימים הקרובים, ייתכן בהחלט שנראה את השווקים מתמחרים את התסריט הקיצוני ביותר למרות שהסבירות שיתממש היא יחסית נמוכה. אין מה לעשות, לפעמים הרציונאליות יוצאת לחופשה ובמובן זה אין ספק שניצחונו של טראמפ מייצר עלייה משמעותית ברמות הסיכון בכלכלה ובשווקים הגלובאליים שכן יותר מכל ניצחון זה מסמל צעד משמעותי במה שניתן לכנות "האביב המערבי", עידן בו הקול האנטי-ממסדי הולך ועולה, ולכן קשה אפילו יותר מבדרך כלל לחזות את המגמות הפוליטיות. בהסתכלות על השנה הקרובה באירופה, נקודה זו מעלה ללא ספק את מפלס החששות".
"אבל, וזה אבל גדול, ברור לכל שהיחס בין מספר הפוליטיקאית שאכן קיימו את כל הבטחותיהם לבין אלו שמיתנו/מיסמסו/שכחו את הצהרותיהם לפני הבחירות שואף כנראה לאפס. לכן, חשוב כבר מראש לציין שההסתברות להתממשות החששות של אפקט הטראמפ היא נמוכה. למרות זאת, כדי להצדיק את המוניטין הפולני, נבחן מה צריך לקרות כדי שהתרחש השלילי ביותר אכן יתממש?
טראמפ יוביל למלחמת סחר עולמית - "ההסתברות של התממשות נקודה זו היא מאוד נמוכה. אמנם טראמפ נשיא אך למרות שגם הרפובליקנים שמרו על הסנאט ובית הנבחרים, עדיין יהיה לו מאוד קשה להוציא אל הפועל חלק לא קטן מתכניותיו המקוריות, בעיקר אלו הנוגעות למלחמת הסחר עם מקסיקו וסין. יש לזכור כי בסופו של דבר רוב הרפובליקנים תומכים בסחר חופשי וסביר שהם יערימו על טראמפ הרבה מאוד קשיים בנושא זה כך שהפגיעה בפועל בסחר העולמי, כנראה, לא תהיה מאוד גדולה".
הרוח הגבית הלאומנית מארה"ב תוביל למהפך שלטוני ומשאל עם / יציאה מהאיחוד במדינה גדולה בגוש האירו - "הסיכונים הפוליטיים באירופה היו קיימים לפני הבחירות ויהיו קיימים גם עכשיו. להערכתנו, המקרה הסביר הוא שגם אם יש חילופי שלטון באחת מהמדינות הגדולות באירופה, האירופאים (כלומר הגרמנים) יעשו הכל כולל הכל על מנת להשאיר את האיחוד בתצורתו הנוכחית, כולל לא מעט ויתורים והטבות. בסופו של יום אף אחד לא רוצה לראות את גוש האירו מתפרק".
החרפה ביחסים עם סין תוביל את הנושה הזר העיקרי של החוב האמריקאי למכור את כל האג"ח האמריקאיות שברשותו, מה שיוביל לעליית תשואות חדה ולפגיעה בשווקים - "ממש לא סביר! סין לא תמהר להפטר מהאג"ח האמריקאיות שברשותה כאמצעי "ענישה" שכן עדיין המניעים הכלכליים הם החשובים יותר וזריקה של אג"ח אמריקאיות משמעותה מכירת דולרים ולחץ גדול לייסוף היואן שיאט באופן משמעותי את הכלכלה הסינית שגם כך לא ממש פורחת בשנים האחרונות.לכן, בשורה התחתונה, תרחיש האימים ממנו כולם חוששים, זה שעלול להפוך את הירידות הנוכחיות מתיקון למגמה, אמנם קיים אך עדיין לא ממש סביר. לכן, כמו באירועים קודמים, אנו ממליצים שלא לבצע בטווח הקצר שינויים משמעותיים בתיקי ההשקעות, בעיקר לאור הגישה הדפנסיבית עליה אנו ממליצים כבר תקופה ארוכה".
 
מה עושים ביום שאחרי?
"לטראמפ כנשיא צפויות להיות גם לא מעט השלכות חיוביות, בעיקר לשוקי המניות בארה"ב. ניתן בקלות לסמן 4 סקטורים שצריכים ליהנות מניצחונו של טראמפ: ראשית, ביטולו הצפוי של האובמה-קר והסוף להתנצחות הבלתי פוסקת של קלינטון עם חברות התרופות צפויים לתת רוח גבית משמעותית לסקטור הבריאות שגם כך חבוט ומתומחר בחסר. שנית, התחייבותו של טראמפ לעשות דה-רגולציה בפיננסים (עד כדי ביטול דוד-פרנק) צפויה לתמוך במניות הבנקים והביטוח. שלישית, קיצוץ הסובסידיות לחברות האנרגיה הירוקה, הגדלת ההשקעה בתשתיות והרשאות לקידוח באזורים פדרליים יתמכו בחברות האנרגיה הגדולות. רביעית, הגדלת תקציבי הביטחון, הן ביטחון הפנים והן ביטחון החוץ, תעשה טוב לחברות בענף. ארבעת הסקטורים האלו מהווים כ-35% ממדד ה-S&P 500 כך שבהחלט לא הכל שחור".
"מלבד כל זאת, טראמפ מאיים אמנם לפגוע בפירמות האמריקאיות שפועלות בחו"ל למטרת הוזלת עלויות העבודה אבל באותה נשימה מבטיח הטבות מס משמעותיות, מה שיתרום לפירמות האמריקאיות בהן יש פחות צורך בכוח עבודה זול ובלתי מיומן. לכן, בסופו של יום ניתן יהיה להערכתנו לנצל את התנודתיות של הטווח הקצר על מנת למקד את עיקר ההשקעות המנייתיות בחו"ל בארה"ב ובסקטורים המוזכרים מעלה. בהסתכלות על שוק האג"ח, טראמפ כנשיא הוא בבירור חדשות רעות. כל הצעדים עליהם טראמפ מדבר הם אינפלציוניים וגירעוניים בהגדרה. לכן, אנו ממליצים לנצל את ירידת התשואות בטווח הקצר על מנת לקצר את מח"מ התיקים ולהגדיל את החשיפה לרכיב הצמוד למדד", סיכם גרינפלד.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  כל העכברים שהופחדו כאן ונבהלו הפסידו המון כסף סתם כך (ל"ת)
  דוד מ 09/11/2016 17:23
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 8.
  לא למדת מחבריך מהתקשורת שהוכח שהם מנותקים מהמציאות? (ל"ת)
  רמי 09/11/2016 15:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 7.
  בולשיט, המעוף ל- 1800
  שוחט הפוטים 09/11/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  5 0
  השוק הולך להביא את הטיל של החיים שלו, עוד החודש 1500 סתם כותרות מפחידות
  סגור
 • 6.
  מה יהיה
  יון 09/11/2016 14:28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  המזומן הוא הלך לאף אחד אין מושג מה באמת יהיה כמו שלא ידענו מי יבחר אין מומחים לעתיד עוד יתברר שהמצב הכלכלי אינו טוב כמו שניסו להציג לנו לכן יש להמתין ולא לפעול
  סגור
 • 5.
  כמעט כל המומחים חזו מפולת של 10 אחוז בבורסות -נכשלו !!! (ל"ת)
  מומחים עלובים. 09/11/2016 13:51
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור
 • 4.
  נביאי שחורות אם אתה כזה חכם למה לא חזית את התנודה
  קשקשן 09/11/2016 13:15
  הגב לתגובה זו
  8 0
  של הבוקר..?
  סגור
 • 3.
  מי רוצה לקנות עז ותרנגולת?? (ל"ת)
  היכונו היכונו..ח.ח.ח 09/11/2016 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 2.
  מי שם פה לאדם? (ל"ת)
  יש שליט לעולם 09/11/2016 11:55
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 1.
  קשקשן
  עופק 09/11/2016 11:49
  הגב לתגובה זו
  9 0
  ולא הכוונה לטרמם..הבוקר ראינו שכל המומחים לא מבינים דבר ולא יודעים יותר מאיתנוו ההדיוטות אז זרקו לפח את כל התחזיות
  סגור