מנכ"ל פרטנר קורא לפצל את בזק: "אין עוד מקבילה לחברה ששולטת בשוק שלם"

איציק בנבנישתי: "המונופול של בזק רק מתחזק עוד יותר" -מתריע כי שוק התקשורת בישראל נמצא בפני צומת דרכים
 |  (7)
איציק בנבנישתי, צילום: יח"צ
מנכ״ל קבוצת פרטנר איציק בנבנישתי, התייחס היום לחשש שמדינת ישראל תישאר מאחור בהכנסת שירותי הדור החמישי בסלולר, ועל הדרך תקף את מעמדה המונופוליסטי של חברת התקשורת בזק שבשליטת שאול אלוביץ. בנבנישתי הצביע על כך שחברות התקשורת בישראל הקטינו בתקופה האחרונה משמעותית את ההשקעות שלהן בתשתית, והגיש הצעה להפריד את בזק  לחברת תשתיות ולחברת שירותים.
בנבנישתי: "הקטנת ההשקעה בתשתיות נובעת מכך שחברות התקשורת ניצבות לאחרונה מול מציאות שבה מתקבלות החלטות רגולטוריות לא מובנות, שאי אפשר למצוא בהן כל היגיון. אם המצב הזה יימשך תשתיות התקשורת בישראל נמצאות בסכנה. לפני חצי שנה הכרזנו על הכוונה שלנו לפרוס רשת סיבים עצמאית ברחבי ישראל. הבענו רצון להשקיע סכומים משמעותיים בשדרוג התשתית ברחבי המדינה. גייסנו אנשים לפרויקט האדיר הזה והתחלנו כבר ברכש. התגובה לתכניות שהגשנו למשרד התקשורת הייתה כתף קרה".
בנבנישתי הוסיף: "במשרד התקשורת קנתה לה אחיזה תפיסה מעוותת לפיה מתן הקלות למונופול יעודד אותו להשקיע. תראו לי עוד תחום במשק שבו מישהו היה מעלה בדעתו להעלות הצעה כזו. בתחום המזון? בתחום הבנקאות? בכל תחום אחר מילת המפתח היא תחרות. יצירת תנאים שיבטיחו את טובת הצרכן".
"בימים אלה המונופול של בזק רק מתחזק עוד יותר - גם סלקום וגם אנחנו משווקים למעשה את תשתית בזק, ורק את שלה, במסגרת השוק הסיטונאי. תוסיפו לכך את ההתפתחות האחרונה שמאפשרת להוט להמיר את הפריסה בשימוש בתשתיות בזק ותבינו שנוצרה מציאות שבה בזק משמשת למעשה כתשתית לכל החברות. הכרה במציאות הזו מחייבת שינוי דרמטי אם רוצים להבטיח את קיום התחרות בתחום התקשורת.
"אני מבקש להניח הצעה שתטיב עם שוק התקשורת בכלל ועם הצרכן הישראלי בפרט: בזק צריכה להיות מופרדת לחברת תשתיות ולחברת שירותים - מחברת התשתיות של בזק ייקנו כל חברות התקשורת את תשתית ההולכה במחיר שתקבע המדינה. צעד זה יבטיח גם שחברת השירותים של בזק תתמודד בתחרות אמיתית עם כל החברות האחרות. הפרדת חברת התשתית מחברת השירותים היא מגמה שאנו עדים לה בעולם, וכדוגמא אפשר להביא את המודל האוסטרלי, המודל השבדי ועוד".

"אין עוד מקבילה לחברה כמו בזק ששולטת באופן כל כך דומיננטי בשוק שלם, ובמקום הגבלות זוכה לעוד ועוד הקלות. הפרדתה לחברת תשתיות וחברת שירותים היא מהלך הכרחי ומתבקש, והנהנה המרכזי ממהלך שכזה יהיה הצרכן הישראלי. שוק התקשורת בישראל נמצא בפני צומת דרכים -  אנו נמצאים בעידן קריטי בשוק חשוב זה. עם החלטות נכונות השוק הזה יכול להפוך לתחרותי הרבה יותר, דבר שיביא הן להשקעה מאסיבית בתשתיות והן להורדת מחירים לצרכן. אבל אם המגמה הנוכחית תימשך, מדינת ישראל תביט מרחוק איך מדינות שפעם הגיעו ללמוד מאיתנו עקפו אותנו בדרך לדור הבא״.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  ביבי דואג לחברים לא למדינה (ל"ת)
  רמי 01/11/2016 03:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  חוצפה עיתונאית לא לפרסם שהמידע מכנס מובייל של כלכליסט
  אביחי 31/10/2016 19:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדברים נאמרו היום בהרצאה שניתנה בכנס מובייל 2017 של עיתון כלכליסט במלון דייויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. הציטוט מדויק, הייתי שם..
  סגור
 • 5.
  במקום לקנא תשפרו את השרות
  לפרטנר 31/10/2016 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהחלט צריך לעשות צעדים לשוק חופשי אך יאמר לזכות בזק שיש לה שרות מקצועי ויעיל.
  סגור
 • 4.
  שכחת מי נתן לך משכורת של 140K ודיבידנד של 6M כל שנה..
  אלוביץ 31/10/2016 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פלא שהעיפו אותך מ- HP, עלוב.
  סגור
 • 3.
  אתה באמת חושב שביבי הקומבינטור יעשה משהו לפגוע באדונו (ל"ת)
  תום 31/10/2016 13:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  זה היה נכון אם במשרד התקשורת היה יושב מישהו ישר והגון (ל"ת)
  תום 31/10/2016 13:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  לא יורקים לבאר ששתית ממנה 8 שנים (ל"ת)
  שאול 31/10/2016 13:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור