10:28 בולטות בת"א: גילת יורדת 1.2%, הראל השקעות עולה 1.3%

09:45 הדולר מוסיף 0.1% ונסחר סביב 3.49 שקלים

09:12 דיווח: נבדק חשד לפלילים נגד יו"ר הקואליציה דוד ביטן >>

08:27 אסיה: הניקיי עולה 0.25%, סיגפור יורדת 0.45%

08:26 מרים נאור לקראת פרישה: "לא ניתן לאיים על בית המשפט"

08:24 חיפה: אזעקה תישמע בשעה 10:05 במסגרת תרגיל צבאי

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

התביעה מבקשת להטיל על נוחי דנקנר עד 5 שנות מאסר

 |  10
שלב הטיעונים לעונש
Share
הפרקליטות מבקשת להטיל על נוחי דנקנר עונש של 3-5 שנות מאסר בפועל. מדובר בעונש המקסימלי הקבוע בחוק. על איתי שטרום מבקשת התביעה להטיל עונש של 2.5-4.5 שנים. "לא ניתן להפריז בפגיעה שנגרמה לשוק ההון הישראלי ולכלכלת ארצנו בשל מעשיהם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום", כך אמרה היום בבית המשפט התובעת בתיק שהוסיפה כי "למעמד הנוכחי הגענו אחרי הרשעה מהדהדת של בית המשפט שהרשיע את הנאשמים בכל העבירות שיוחסו להם בכתב האישום. בתיק שלפנינו בוצעו עבירות של השפעה בתרמית וכל זאת לצורך תמיכה בהנפקה של חברה ההחזקות המשמעותית והגדולה ביותר במשק הישראלי, והן בוצעו על ידי מי שהיה הדמות המשמעותית בשוק ההון הישראלי. הפגיעה באמינות בשוק ההון היא חריגה במיוחד במקרה הזה".  


התביעה הציגה בקשתה  היום, במסגרת הטיעונים לעונש במשפטם הפלילי של נוחי דנקנר ואיתי שטרום שהורשעו ביולי האחרון בהרצת מניות. הדיון נפתח בעדות של דמות ביטחונית שהתקיימה בדלתיים סגורות. לאחר מכן הוקרן סרטון מצידו של דנקנר שנמשך כרבע שעה. בפתח הסרטון, ראשי ערים דיברו על הסיוע של דנקנר ומשפחתו בתרומות רבות שניתנו לאורך השנים. בהמשך הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז״ל התבטא על הסיוע בחינוך. פרס המצולם בסרטון אמר על נוחי דנקנר: ״עובד סוציאלי מצטיין של מדינת ישראל. בכל מקום שיש צורך נמצא נוחי ואשתו ובאים עם כל הלב ועם כל מה שיש באישיותם״. גדעון סער גם כן דיבר בסרטון ואמר ״דנקנר רוצה להשקיע ולתת כי חשובה לו החברה בישראל״. 

עו"ד שמואל זיסמן, ממייסדיו של מרכז לטיפול בילדות נפגעות תסמונת רט, העיד לטובת דנקנר והתייחס לטענות שעלו בציבור כי דנקנר תרם לקהילה ולחברה מכספי הציבור ולא מכספו האישי: "מעט מאוד חברות תורמות אם בכלל והוא (נוחי) שם אצלי כסף מכיסו האישי. הוא אמר לי 'קודם כל קח מיליון שקל'". זיסמן אמר זאת בעקבות סיפורו על כך שבמחקר רפואי  דנקנר תרם לו באופן אישי לטובת מחקר בתסמונת רט. אריאלה סיסו, יו"ר ועד עובדי שופרסל מזה 20 שנה דיברה על היחס החם של נוחי דנקנר לעובדים. שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות תרשיחא, העיד לטובת דנקנר ולא חסך במחמאות: "קטונתי מלומר דברים על אדם שאני אומר גם בשיחות פרטיות שהאדם הוא צדיק, פניו מקרינות טוב יופי ואהבה. בשם כל הגליל אני רוצה לומר שנוחי הוא צדיק הוא מלאך". זיוה אלקלסי, מנהלת היכל התרבות בקרית שמונה: "בפריפריה קשה מאוד למצוא עבודה. פוטרתי על ידי כונס נכסים והוא (דנקנר) לא ויתר עליי. נוחי היה האור שלי בתקופה הזו. אני חושבת ששמעת המון דברים על נוחי, אבל תדע שהאנשים הקטנים שגרים בפריפריה - אין לנו את האיכות שיש כאן בתל אביב, ונוחי אפשר לנו אותה".שמעון ביטון תושב מעלות תרשיחא גם כן העיד לטובת דנקנר ואמר: "אני ממעלות והכרתי את נוחי בזמן המלחמה ב-2006, כשחילקו לנו מזון במקלטים. אני נשוי ולפני חצי שנה נפטר בני. אני מנהל לוגיסטי בהיכל התרבות במעלות. ההיכרות שלי עם נוחי היא בתקופה שהמצב שלי היה מאוד קשה, נוחי שמע על הבעיה בבית וסיפרתי לו שהמחלה של הילדים שלי היא קשה, והוצאות שלצערי המוסדות במדינה אטומים ולא נותנים מענה לכלום, הכול בירוקרטיה וניירת. לילדים יש בעיה של וויסות טמפרטורת הגוף ונוחי ישר בא והתקין לי מזגן. הביאו לי מיטות עם מזרונים מיוחדים, כריות לפצעי לחץ וסיוע בנסיעות לשניידר. רוצה להודות לך נוחי. יש לעשות חסד עם האדם הזה, צדיק". 

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, הגיע לדבר בשבחו של איתי שטרום ואמר כי 'היה חוצה איתו את הגבול בלילה': "באינתיפאדה השנייה איתי היה צמוד אליי בכלל הפעילויות שביצעתי. אין צורך להכביר במילים עד כמה זוהי תקופה סוערת [...] אני חייב לומר בפנייך אדוני השופט, ככל שהכרתי אותו (איתי) יותר, סמכתי עליו יותר. היו מקרים קשים שהוא היה האיש שייצג אותי. בעיני הוא מלח הארץ הזו ואין ספק לתרומתו לביטחון ישראל וכן לתפקידו בהנחת היסודות ליחידת אבטחת הרמטכ"ל. היחידה נבנתה בעת ההיא והיא מבצעת את תפקידה גם היום. הוא במבחן הזה עמד ויש עוד מבחן אחד שאנו שואלים את עצמנו אלו ששירתו בתפקידים בכירים. אנו שואלים אם היית חוצה איתו את הגבול בלילה? והתשובה היא כן. הייתי חוצה איתו את הגבול במובן שאני סומך עליו והתכונות הבסיסיות שתיארתי בפני כבוד השפוט טבועים עמוק בדמותו האישית והציבורית". 

ואלה סעיפי האישום בהם הורשעו:
1. תרמית בקשר לניירות ערך בדרך של השפעה בתרמית על תנודות השער של ניירות ערך - עבירה על סעיף 54(א)(2) לחוק ניירות ערך יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.
2. תרמית בקשר לניירות ערך בדרך של הנעה או ניסיון להניע לרכוש ניירות ערך - עבירה על סעיף 54(א)(1) לחוק ניירות ערך יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין.
3. אי קיום הוראת סעיף 36 לחוק ניירות ערך ותקנות דו"חות תקופתיים ומידיים - עבירה על סעיף 53(א)(4) לחוק ניירות ערך.
4. פרט מטעה בתשקיף - עבירה על סעיף 53(א)(2) לחוק ניירות ערך.
5. איסור עשיית פעולה ברכוש אסור – עבירה על סעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס – 2000 יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין.

הענישה האפשרית על פי סעיפי האישום: עבור כל אחד מסעיפי האישום 1-4 העונש המקסימאלי הוא 5 שנות מאסר כאשר על סעיף 5 העונש המקסימאלי הוא 7 שנות מאסר. עורך דין בכיר איתו שוחחנו אמר ל-Bizportal כי במידה ויורשע, העונש הצפוי הוא סביב 3 שנות מאסר פלוס קנס כספי. 

השופט כבוב במתן ההחלטה להרשיע את דנקנר ושטרום בחמשת סעיפי האישום כנגדם, בפסק הדין המשתרע על 148 עמודים, אמר: "אני מרשיע את הנאשם נוחי דנקנר בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום. אסכם כי מכלול הראיות בתיק מקים תשתית ראייתית מוצקה ומבוססת, שאמנם מושתתת על ראיות נסיבתיות בעיקר, אך תוך שהן יצרו מארג ברור של תמונה שלמה וכוללת של אשמת דנקנר מעבר לספק סביר. דנקנר פעל באופן מודע לפליליות של מעשיו וכי אלו מהווים נטילת חלק בפעילות שיש בה להשפיע על שער מניית אי.די.בי וזו אף מטרתה העיקרית".

הנקודה המרכזית מפסק הדיון: לדברי השופט, לא היה שום היגיון ברכישת המניות ע"י הסוחר איתי שטרום באותם ימים, וכך הוא אומר - "גרסת שטרום סובלת מחוסר הגיון כלכלי, נכונות למכור במחיר נמוך ולרכוש לאחר מכן במחיר גבוה. הוא סחר תוך הפסד. לא הבנתי את הרציונאל של שטרום שנכנס לפוזיציה במנייה תוך ביצוע רכישות בשוק בדוחק זמן. אין ספק שזו אינה התנהגות של כדאיות כלכלית". עוד אומר השופט כי "דנקנר היה מודע לפעילות ולצורך של שטרום בנזילות ולא מדובר במעורבות אגבית, אלא בפעילות לסיוע בפוזיציה".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

10 תגובות ב-9 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
9 מירימי 31/10/2016 10:02 עוד עו"ס כזה ואבדנו
גשו לקיבוץ נווה ים ושמעו את הנזק שעשה לקיבוץ .
8 YL 31/10/2016 09:40 חסר לי החצי השני שלו תשובה *מ דלק נדלן* שהיה צריך לשבת
אך הלקח לא נלמד אך בנס ניצל תשובה מ מאסר בגין הפסד כספי משקיעים ב לאס ווגס והנה צץ משהו חדש ש מפריע לתשובה הביקורת החיצונית האמתית ש אמורה לגן על ציבור המשקיעים ויתכן אף מניעת ספקולציות באי דיווח אמת לגבי חוזים עם גורמים מחוץ למדינת ישראל. לי אן ספק כמו שהאח של תשובה נעצר לאחרונה ונחשד...כך בסוף גם תשובה עצמו ימעוד אם לא ישנה את כוונתו מ איחוד דלק עם אבנר ו חיסול ביקורת חיצונית של המשקיעים הנאמנים
7 YL 31/10/2016 09:02 תרם תרומות!!! מי לא עבר את הקופאית בסופר ונתבקש תרומה
חברים יקרים האם נוחי תרם מ כספו האישי??? לי לא ידוע נכון אנו הציבור נתבקשנו עד כדי התרדה ללא גבול יום יום בקופת הסופר ****אתה מוכן לתרום*** אלו הן כנראה התרומות של הציבור ולא של נוחי ש שלט לדעתי אפי על ראשי ממשלה מי לא פחד ממני ש יקום
6 YL 31/10/2016 08:57 חסר לי החצי השני שלו תשובה *מ דלק נדלן* שהיה צריך לשבת
אך הלקח לא נלמד אך בנס ניצל תשובה מ מאסר בגין הפסד כספי משקיעים ב לאס ווגס והנה צץ משהו חדש ש מפריע לתשובה הביקורת החיצונית האמתית ש אמורה לגן על ציבור המשקיעים ויתכן אף מניעת ספקולציות באי דיווח אמת לגבי חוזים עם גורמים מחוץ למדינת ישראל. לי אן ספק כמו שהאח של תשובה נעצר לאחרונה ונחשד...כך בסוף גם תשובה עצמו ימעוד אם לא ישנה את כוונתו מ איחוד דלק עם אבנר ו חיסול ביקורת חיצונית של המשקיעים הנאמנים****אגב מ ..מתפנה התא של קצב
5 אדי 31/10/2016 07:06 גם אתי אלון תרמה, לא?
לאח שלה ולמשפחה. לא מגיע לה הקלה בעונש?
4 אחד העם 31/10/2016 01:46 דנקנר-מנהל נאיבי שעשה רק שטויות!
אם מגיע לדנרנר כלא, מה מגיע לתשובה? לאילן בן דב? אולי גם לפידמן? מה יקרה עם כל הדירקטורים, הבאהא הובות שלהם? הפ האדמים בזה שאישרו כל מהלך של החברה! תחשבו חברים!!!!
YL 31/10/2016 09:09 ללא ספק מגיע גם לתשובה
כספי ציבור ובמיוחד כספי פנסיה המועל בהם חובתו לשלם ואן לרחם על ש כמותם
3 אמיר 30/10/2016 16:57 הענישה בשוק ההון חריגה מכל הגיון
עצוב לראות את השמחה לאיד . במדינה שלנו הריגה ,אונס,שוד ועוד פשעים חמורים לא שווים בחומרתם לעומת שוק ההון והכסף כנראה בגלל שאנחנו יהודיים ...
2 יוסי 30/10/2016 15:57 תרומות [דנקנר]I D B
המסנגרים כולם בעלי עניין שכחו שכל התרומות הם כספי המשקיעים ולא אפילו אגורה מכספו הפרטי .מאידך אינם מביעים את צערם על המשקיעים שהפסידו את כספי פנסיה בגלל תרגילי שקר של האיש הנוכל דנקנר !!!
1 ר. 30/10/2016 15:05 שלא יוליכו אתכם שולל
יאמר לזכותו שאמנם האיש תרם תרומות פה ושם(בעיקר ע"ח ציבור בעלי המניות באידיבי ) אבל חייבים לזכור גם שבמשך שנים עשק בעסקאות בעלי עניין, (מעריב,ישראייר,אידיבי פיתוח) את בעלי המניות שהיו שתפים שלו במשך שנים
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.