התביעה מבקשת להטיל על נוחי דנקנר עד 5 שנות מאסר

 |  (10)
נוחי דנקנר, צילום: לילך צור
הפרקליטות מבקשת להטיל על נוחי דנקנר עונש של 3-5 שנות מאסר בפועל. מדובר בעונש המקסימלי הקבוע בחוק. על איתי שטרום מבקשת התביעה להטיל עונש של 2.5-4.5 שנים. "לא ניתן להפריז בפגיעה שנגרמה לשוק ההון הישראלי ולכלכלת ארצנו בשל מעשיהם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום", כך אמרה היום בבית המשפט התובעת בתיק שהוסיפה כי "למעמד הנוכחי הגענו אחרי הרשעה מהדהדת של בית המשפט שהרשיע את הנאשמים בכל העבירות שיוחסו להם בכתב האישום. בתיק שלפנינו בוצעו עבירות של השפעה בתרמית וכל זאת לצורך תמיכה בהנפקה של חברה ההחזקות המשמעותית והגדולה ביותר במשק הישראלי, והן בוצעו על ידי מי שהיה הדמות המשמעותית בשוק ההון הישראלי. הפגיעה באמינות בשוק ההון היא חריגה במיוחד במקרה הזה".  
התביעה הציגה בקשתה  היום, במסגרת הטיעונים לעונש במשפטם הפלילי של נוחי דנקנר ואיתי שטרום שהורשעו ביולי האחרון בהרצת מניות. הדיון נפתח בעדות של דמות ביטחונית שהתקיימה בדלתיים סגורות. לאחר מכן הוקרן סרטון מצידו של דנקנר שנמשך כרבע שעה. בפתח הסרטון, ראשי ערים דיברו על הסיוע של דנקנר ומשפחתו בתרומות רבות שניתנו לאורך השנים. בהמשך הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז״ל התבטא על הסיוע בחינוך. פרס המצולם בסרטון אמר על נוחי דנקנר: ״עובד סוציאלי מצטיין של מדינת ישראל. בכל מקום שיש צורך נמצא נוחי ואשתו ובאים עם כל הלב ועם כל מה שיש באישיותם״. גדעון סער גם כן דיבר בסרטון ואמר ״דנקנר רוצה להשקיע ולתת כי חשובה לו החברה בישראל״. 
עו"ד שמואל זיסמן, ממייסדיו של מרכז לטיפול בילדות נפגעות תסמונת רט, העיד לטובת דנקנר והתייחס לטענות שעלו בציבור כי דנקנר תרם לקהילה ולחברה מכספי הציבור ולא מכספו האישי: "מעט מאוד חברות תורמות אם בכלל והוא (נוחי) שם אצלי כסף מכיסו האישי. הוא אמר לי 'קודם כל קח מיליון שקל'". זיסמן אמר זאת בעקבות סיפורו על כך שבמחקר רפואי  דנקנר תרם לו באופן אישי לטובת מחקר בתסמונת רט. 
אריאלה סיסו, יו"ר ועד עובדי שופרסל מזה 20 שנה דיברה על היחס החם של נוחי דנקנר לעובדים. שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות תרשיחא, העיד לטובת דנקנר ולא חסך במחמאות: "קטונתי מלומר דברים על אדם שאני אומר גם בשיחות פרטיות שהאדם הוא צדיק, פניו מקרינות טוב יופי ואהבה. בשם כל הגליל אני רוצה לומר שנוחי הוא צדיק הוא מלאך". זיוה אלקלסי, מנהלת היכל התרבות בקרית שמונה: "בפריפריה קשה מאוד למצוא עבודה. פוטרתי על ידי כונס נכסים והוא (דנקנר) לא ויתר עליי. נוחי היה האור שלי בתקופה הזו. אני חושבת ששמעת המון דברים על נוחי, אבל תדע שהאנשים הקטנים שגרים בפריפריה - אין לנו את האיכות שיש כאן בתל אביב, ונוחי אפשר לנו אותה".
שמעון ביטון תושב מעלות תרשיחא גם כן העיד לטובת דנקנר ואמר: "אני ממעלות והכרתי את נוחי בזמן המלחמה ב-2006, כשחילקו לנו מזון במקלטים. אני נשוי ולפני חצי שנה נפטר בני. אני מנהל לוגיסטי בהיכל התרבות במעלות. ההיכרות שלי עם נוחי היא בתקופה שהמצב שלי היה מאוד קשה, נוחי שמע על הבעיה בבית וסיפרתי לו שהמחלה של הילדים שלי היא קשה, והוצאות שלצערי המוסדות במדינה אטומים ולא נותנים מענה לכלום, הכול בירוקרטיה וניירת. לילדים יש בעיה של וויסות טמפרטורת הגוף ונוחי ישר בא והתקין לי מזגן. הביאו לי מיטות עם מזרונים מיוחדים, כריות לפצעי לחץ וסיוע בנסיעות לשניידר. רוצה להודות לך נוחי. יש לעשות חסד עם האדם הזה, צדיק". 
שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, הגיע לדבר בשבחו של איתי שטרום ואמר כי 'היה חוצה איתו את הגבול בלילה': "באינתיפאדה השנייה איתי היה צמוד אליי בכלל הפעילויות שביצעתי. אין צורך להכביר במילים עד כמה זוהי תקופה סוערת [...] אני חייב לומר בפנייך אדוני השופט, ככל שהכרתי אותו (איתי) יותר, סמכתי עליו יותר. היו מקרים קשים שהוא היה האיש שייצג אותי. בעיני הוא מלח הארץ הזו ואין ספק לתרומתו לביטחון ישראל וכן לתפקידו בהנחת היסודות ליחידת אבטחת הרמטכ"ל. היחידה נבנתה בעת ההיא והיא מבצעת את תפקידה גם היום. הוא במבחן הזה עמד ויש עוד מבחן אחד שאנו שואלים את עצמנו אלו ששירתו בתפקידים בכירים. אנו שואלים אם היית חוצה איתו את הגבול בלילה? והתשובה היא כן. הייתי חוצה איתו את הגבול במובן שאני סומך עליו והתכונות הבסיסיות שתיארתי בפני כבוד השפוט טבועים עמוק בדמותו האישית והציבורית". 
ואלה סעיפי האישום בהם הורשעו:
1. תרמית בקשר לניירות ערך בדרך של השפעה בתרמית על תנודות השער של ניירות ערך - עבירה על סעיף 54(א)(2) לחוק ניירות ערך יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.
2. תרמית בקשר לניירות ערך בדרך של הנעה או ניסיון להניע לרכוש ניירות ערך - עבירה על סעיף 54(א)(1) לחוק ניירות ערך יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין.
3. אי קיום הוראת סעיף 36 לחוק ניירות ערך ותקנות דו"חות תקופתיים ומידיים - עבירה על סעיף 53(א)(4) לחוק ניירות ערך.
4. פרט מטעה בתשקיף - עבירה על סעיף 53(א)(2) לחוק ניירות ערך.
5. איסור עשיית פעולה ברכוש אסור – עבירה על סעיף 4 לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס – 2000 יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין.
הענישה האפשרית על פי סעיפי האישום: עבור כל אחד מסעיפי האישום 1-4 העונש המקסימאלי הוא 5 שנות מאסר כאשר על סעיף 5 העונש המקסימאלי הוא 7 שנות מאסר. עורך דין בכיר איתו שוחחנו אמר ל-Bizportal כי במידה ויורשע, העונש הצפוי הוא סביב 3 שנות מאסר פלוס קנס כספי. 
השופט כבוב במתן ההחלטה להרשיע את דנקנר ושטרום בחמשת סעיפי האישום כנגדם, בפסק הדין המשתרע על 148 עמודים, אמר: "אני מרשיע את הנאשם נוחי דנקנר בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום. אסכם כי מכלול הראיות בתיק מקים תשתית ראייתית מוצקה ומבוססת, שאמנם מושתתת על ראיות נסיבתיות בעיקר, אך תוך שהן יצרו מארג ברור של תמונה שלמה וכוללת של אשמת דנקנר מעבר לספק סביר. דנקנר פעל באופן מודע לפליליות של מעשיו וכי אלו מהווים נטילת חלק בפעילות שיש בה להשפיע על שער מניית אי.די.בי וזו אף מטרתה העיקרית".
הנקודה המרכזית מפסק הדיון: לדברי השופט, לא היה שום היגיון ברכישת המניות ע"י הסוחר איתי שטרום באותם ימים, וכך הוא אומר - "גרסת שטרום סובלת מחוסר הגיון כלכלי, נכונות למכור במחיר נמוך ולרכוש לאחר מכן במחיר גבוה. הוא סחר תוך הפסד. לא הבנתי את הרציונאל של שטרום שנכנס לפוזיציה במנייה תוך ביצוע רכישות בשוק בדוחק זמן. אין ספק שזו אינה התנהגות של כדאיות כלכלית". עוד אומר השופט כי "דנקנר היה מודע לפעילות ולצורך של שטרום בנזילות ולא מדובר במעורבות אגבית, אלא בפעילות לסיוע בפוזיציה".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  עוד עו"ס כזה ואבדנו
  מירימי 31/10/2016 10:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גשו לקיבוץ נווה ים ושמעו את הנזק שעשה לקיבוץ .
  סגור
 • 8.
  חסר לי החצי השני שלו תשובה *מ דלק נדלן* שהיה צריך לשבת
  YL 31/10/2016 09:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אך הלקח לא נלמד אך בנס ניצל תשובה מ מאסר בגין הפסד כספי משקיעים ב לאס ווגס והנה צץ משהו חדש ש מפריע לתשובה הביקורת החיצונית האמתית ש אמורה לגן על ציבור המשקיעים ויתכן אף מניעת ספקולציות באי דיווח אמת לגבי חוזים עם גורמים מחוץ למדינת ישראל. לי אן ספק כמו שהאח של תשובה נעצר לאחרונה ונחשד...כך בסוף גם תשובה עצמו ימעוד אם לא ישנה את כוונתו מ איחוד דלק עם אבנר ו חיסול ביקורת חיצונית של המשקיעים הנאמנים
  סגור
 • 7.
  תרם תרומות!!! מי לא עבר את הקופאית בסופר ונתבקש תרומה
  YL 31/10/2016 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברים יקרים האם נוחי תרם מ כספו האישי??? לי לא ידוע נכון אנו הציבור נתבקשנו עד כדי התרדה ללא גבול יום יום בקופת הסופר ****אתה מוכן לתרום*** אלו הן כנראה התרומות של הציבור ולא של נוחי ש שלט לדעתי אפי על ראשי ממשלה מי לא פחד ממני ש יקום
  סגור
 • 6.
  חסר לי החצי השני שלו תשובה *מ דלק נדלן* שהיה צריך לשבת
  YL 31/10/2016 08:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אך הלקח לא נלמד אך בנס ניצל תשובה מ מאסר בגין הפסד כספי משקיעים ב לאס ווגס והנה צץ משהו חדש ש מפריע לתשובה הביקורת החיצונית האמתית ש אמורה לגן על ציבור המשקיעים ויתכן אף מניעת ספקולציות באי דיווח אמת לגבי חוזים עם גורמים מחוץ למדינת ישראל. לי אן ספק כמו שהאח של תשובה נעצר לאחרונה ונחשד...כך בסוף גם תשובה עצמו ימעוד אם לא ישנה את כוונתו מ איחוד דלק עם אבנר ו חיסול ביקורת חיצונית של המשקיעים הנאמנים****אגב מ ..מתפנה התא של קצב
  סגור
 • 5.
  גם אתי אלון תרמה, לא?
  אדי 31/10/2016 07:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאח שלה ולמשפחה. לא מגיע לה הקלה בעונש?
  סגור
 • 4.
  דנקנר-מנהל נאיבי שעשה רק שטויות!
  אחד העם 31/10/2016 01:46
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אם מגיע לדנרנר כלא, מה מגיע לתשובה? לאילן בן דב? אולי גם לפידמן? מה יקרה עם כל הדירקטורים, הבאהא הובות שלהם? הפ האדמים בזה שאישרו כל מהלך של החברה! תחשבו חברים!!!!
  סגור
 • ללא ספק מגיע גם לתשובה
  YL 31/10/2016 09:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כספי ציבור ובמיוחד כספי פנסיה המועל בהם חובתו לשלם ואן לרחם על ש כמותם
  סגור
 • 3.
  הענישה בשוק ההון חריגה מכל הגיון
  אמיר 30/10/2016 16:57
  הגב לתגובה זו
  0 4
  עצוב לראות את השמחה לאיד . במדינה שלנו הריגה ,אונס,שוד ועוד פשעים חמורים לא שווים בחומרתם לעומת שוק ההון והכסף כנראה בגלל שאנחנו יהודיים ...
  סגור
 • 2.
  תרומות [דנקנר]I D B
  יוסי 30/10/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  5 0
  המסנגרים כולם בעלי עניין שכחו שכל התרומות הם כספי המשקיעים ולא אפילו אגורה מכספו הפרטי .מאידך אינם מביעים את צערם על המשקיעים שהפסידו את כספי פנסיה בגלל תרגילי שקר של האיש הנוכל דנקנר !!!
  סגור
 • 1.
  שלא יוליכו אתכם שולל
  ר. 30/10/2016 15:05
  הגב לתגובה זו
  8 0
  יאמר לזכותו שאמנם האיש תרם תרומות פה ושם(בעיקר ע"ח ציבור בעלי המניות באידיבי ) אבל חייבים לזכור גם שבמשך שנים עשק בעסקאות בעלי עניין, (מעריב,ישראייר,אידיבי פיתוח) את בעלי המניות שהיו שתפים שלו במשך שנים
  סגור