אחרי דוח התעסוקה - מה צופים הכלכלנים לגבי כיוון הריבית?

 | 
מאקרו ארה"ב
ביום שישי האחרון פורסם דו"ח התעסוקה האמריקני שהציג תמונה מאכזבת ביחס לציפיות. עם זאת, קיימות תחזיות שונות להשפעתו על החלטת גובה הריבית עד לסוף השנה. לפי הדו"ח, בחודש ספטמבר נוספו כ-156 אלף משרות חדשות בלבד לשוק האמריקני וזאת מול התחזיות שצפו גידול של 175 אלף משרות. גם  שיעור האבטלה איכזב כאשר הצפייה עמדה על 4.9% בעוד שבפועל שיעור האבטלה עמד על 5% בחודש ספטמבר.
להלן התייחסויות לדו"ח התעסוקה:
יונתן כץ, כלכלן ראשי בלידר שוקי הון: "לערכתנו 156 אלף מועסקים חדשים הינו נתון חיובי בהחלט. השוק ממשיך להיות אופטימי מדי כאשר הציפיות היו לתוספת של 172 אלף מועסקים, למרות שידוע שבהתקרבות לתעסוקה מלאה, מלאי מחפשי העבודה מצטמצם והגידול במספר המועסקים איטי יותר. גם ילן אמרה זאת בעבר שגידול של 130-150 אלף מועסקים בהינו מתון בהחלט חיובי. מכלול הנתונים תומך בהעלאת ריבית בחודש דצמבר. שוק העבודה מתקרב לתעסוקה מלאה, ניכר שיפור בכל ענפי המשק (תעשייה, שירותים ובנייה) וישנה עלייה מתונה בקצב האינפלציה. עם זאת, בהחלטת הריבית הקרובה שתתקיים שישה ימים לפני הבחירות, הפד' יתקשה להעלות את הריבית".
אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש: "נתוני שוק העבודה בארה"ב הקטינו את הסיכוי לעליית הריבית בנובמבר, אך העלו את הסיכוי בחודש דצמבר. בסך הכל, המשק האמריקאי ממשיך להציג שיפור בנתונים הכלכליים כולל בייצור ובהשקעות. המשך שיפור בביקושים הפנימיים, הגעה לתעסוקה המלאה וקיפאון בפריון אמורים לגרום להגדלת השקעות החברות. התנאים להעלאת הריבית הפד' בחודש דצמבר מתחזקים".
דודי רזניק, מנהל מחקר מאקרו בלאומי שוקי הון: "דו"ח התעסוקה בארה"ב היה אמנם מעט מתחת לציפיות אולם עדיין סביר בהחלט עם נקודות חיוביות כגון העלייה המחודשת בשכר לשעה ועלייה קלה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. בשוק מתחזקות הערכות כי הפד' יחליט על העלאת ריבית נוספת בהחלטה האחרונה של השנה בחודש דצמבר". 
רזניק מוסיף כי "דו"ח התעסוקה לא צפוי לגרום לשינויים מהותיים בהערכות השווקים כי לא היו בו חדשות מרעישות. הפד' ימשיך לבחון את הנתונים השוטפים ובכל מקרה לא צפוי לשנות את הריבית לפני הבחירות לנשיאות, כלומר, לא לפני ההחלטה האחרונה של השנה הנוכחית בחודש דצמבר".
גיא בית אור, פסגות: "דו"ח התעסוקה האחרון ממשיך לאותת לנו כי הכלכלה האמריקאית ממשיכה לצמוח בקצב בריא. התגובה המתונה של השווקים לדו"ח מאותתת על כך שהוא לא שינה הרבה מבחינת הראייה של הפד' או של החזאים במבט לדצמבר, שנותר המועד הסביר ביותר בו נראה את העלאת הריבית הבאה בארה"ב ולראיה, ההסתברות הנגזרת מהחוזים העתידיים לעליית ריבית בדצמבר עלתה לאחר הדו"ח במעט לכ-65%. נזכיר כי רק בסוף ספטמבר ההסתברות עוד עמדה על קצת פחות מ-50%. כמובן שכאן המקום להזכיר כי ההסתברויות הן טובות פחות או יותר רק לעכשיו, כלומר אם העלאת הריבית הייתה מחר. מעתה ועד החלטת הריבית בדצמבר יכולים לקרות עוד הרבה מאוד דברים – הבחירות בארה"ב, משאל העם באיטליה, שני דו"חות תעסוקה נוספים. כל אלו ועוד יכולים עוד לשנות לחלוטין את התמונה עבור דצמבר".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה