רונן טוב: "קרנות ברירת המחדל זה דבר הרבה יותר משמעותי מהרפורמה בסלולר"

למי פונה המוצר, והאם יש סיכונים? יו"ר חברת הגמל והפנסיה של מיטב-דש מתייחס - צפו בראיון
 |  (11)
רונן טוב, צילום: יח"צ
השבוע נודע כי הגופים הלמן אלדובי ומיטב דש יהיו אלו שינהלו את קרנות ברירת המחדל בתחום הפנסיה לאחר שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר. מדובר במהפכה גדולה שהוביל משרד האוצר ותוך חודשים ספורים תצא אל הפועל. בשיחה עם BizportalTV התייחס רונן טוב, יו"ר חברת הפנסיה והגמל במיטב-דש ומשנה למנכ"ל בית ההשקעות, להשלכות השקת קרנות ברירת המחדל, למי המוצר הזה פונה, מה הוא אומר על הביקורת ועוד.  
 
כמה זה אירוע גדול מבחינתך?
"משווים את זה למהפכת הסלולר, אבל זה הרבה יותר משמעותי. זה הנכס הכי גדול שאנחנו מחזיקים בו – הפנסיה שלנו. הרפורמה הזאת תשנה דרמטית את החיים של הרבה מאוד אנשים"..
שלוש ארבע שנים קדימה, איך אתה רואה את מספר המצטרפים?
"עשינו תחזית והסתכלנו על המאזנים של כל קרנות הפנסיה בארץ, בדקנו כמה מצטרפים חדשים יש בכלל למעגל העבודה ושכירים לפנסיה. אנו מעריכים שסדר גודל של בין 50-70 אלף אנשים חדשים מצטרפים לקרנות פנסיה מדי שנה, וחלק גדול מהם מצטרף לברירת מחדל ואלו האנשים שאנו מעריכים שיגיעו לקרנות הפנסיה הזאת".
היקף החיסכון צפוי?
"לפי האוצר יש 750 אלף מבוטחים בישראל שהצטרפו לברירות מחדל במהלך השנים ומשלמים את דמי הניהול המרביים, 6 אחוז מההפקדות וחצי אחוז מהצבירה, דמי ניהול לא נמוכים בלשון המעטה. אנו מדברים על 750 אלף שנרצה לשפר את מעמדם ועוד כ-50-70 אלף מבוטחים חדשים בשנה, ולכן אנו מעריכים שתוך 3-4 שנים נגיע לצבירות של מעל 5 מיליארד שקלים".
לדעתכם תצליחו להביא את אותם אנשים שכבר מפרישים לקרנות אחרות?
"זו לא משימה פשוטה, אבל בשנים האחרונות המודעות עלתה מאוד והתקשורת עסקה בלי הרף בנושא דמי הניהול. אנשים מודעים יותר ורואים את זה במרכזי השירות ובהצטרפויות גם היום, לפני שנבחרנו כברירת מחדל. לאוצר יש כוונות שהעסק יצליח, המעסיקים מבינים שיש פה מהפיכה משמעותית ויחד כל הגורמים האלה יובילו לכך שזה יחלחל ויצליח".
.
מה לגבי טענות של אנשי תעשיה שטוענים שלא הגיוני לקחת דמי ניהול כה נמוכים?
"בעבר הייתי מנכ"ל של קרן הפנסיה הגדולה בארץ ואני מכיר את הקרנות הגדולות ויודע מה קורה בהן. אני יכול להבין מה שאומרים, אך יש לא מעט ציניות. קרנות הפנסיה הגדולות נותנות לעתים תנאים יותר אטרקטיביים ממה שאנו מציעים כרגע, אך רק לקבוצות גדולות עם כוח מיקוח כמו ועדים וארגונים גדולים, הן לא מציעות את זה לארגונים קטנים. זו אחת הסיבות שהן יכולות להציע את זה – הן מסבסדות את העמית הזול עם העמית שמשלם ביוקר. אנחנו נציע את זה לכל אחד וזה יכול לפגוע בהן. התמחור שלנו הוא עם סבירות כלכלית גבוהה מאוד, אנו יודעים מה אנו עושים".
.
עוד טענה היא שקרנות ברירת המחדל קטנות ויש כאן אלמנט של סיכון
"גם קרנות הפנסיה הקטנות והבינוניות מחויבות בחוק במבטח משנה, וכמעט לכל הקרנות יש מבטח משנה מהגדולים באירופה. כל הקרנות, פרט לגדולות, מסתייעות במבטחי משנה. לא רק שלא צריך לחשוש, צריך להיות יותר רגועים".
.
זה מוצר שפונה לאוכלוסיות מוחלשות או למרוויחי שכר מינימום?
"לא רק למוחלשים, גם לחזקים. ראוי להתייעץ עם יועצים ועם כל מי שמוכן ונכון לתת שירות פנסיוני, אני קורא לכם לבוא בהמוניכם. זה משפר דרמטית את הפנסיה שלכם, ועל זה חיים בעת הפרישה – אין אלטרנטיבה. זה נכון למי שמשכורתו נמוכה ולמי שמשכורתו גבוהה. גם אם אתה עובד בהייטק ומשלם דמי ניהול סבירים, ההצעה שלנו אטרקטיבית".
.""
מה לגבי תשואות?
"התשואה לא יכולה להצדיק פער של דמי ניהול כאלה. הטבה בדמי ניהול זו תשואה מובטחת. תשואות לאורך זמן יש להן מחזורים – לפעמים יותר טוב ולפעמים פחות. לא יראו הבדלים דרמטיים לאורך תקופות אצל הגופים הגדולים ומה שהיה הוא לא מה שיהיה. ננהל את הכסף עם אנשי המקצוע הטובים ביותר. התשואה לבד אינה צריכה להיות הסיבה שלא להעדיף הטבת דמי ניהול. האוצר, שעשה את המכרז, בחר לעשות זאת רק לפי מחיר. ברור שגם שירות ונגישות הם חשובים, אך המשתנה הכי חשוב הוא דמי ניהול".
.""""
מה מאפשר לכם לגבות דמי ניהול כ"כ נמוכים?
"הטכניקה. מדובר פה בעובדים שמעסיק מעביר אותם. זה לא עובד שבחר או שמגיעים אליו ומייעצים לו. יש פער תיווך שלפעמים נכון לשלם אותו, אך במקרה הזה ובקהל הזה אין שום סיבה לשלם אותו".
."
במהפכת הסלולר כל השוק הוריד את המחירים. זה יקרה גם בשוק הפנסיה?
"יש כאן מבחן של הצרכן. זו ההבנה שלו שהוא יכול לשפר את מצבו. כשאנשים יבקשו או יבינו שהם יכולים לדרוש את זה, ישתפר מצבם. אני מאמין שלאורך זמן המחיר הזה יחלחל. זה יפגע ברווחיות של חברות הביטוח הגדולות, אבל גם בתעריפים האלה יש מספיק מקום לכולם".
."
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  רונן טוב - איזה איש נחמד ושקול
  קוקו שאנל 12/08/2016 06:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דברי חכמים בנחת נשמעים. מאוד נהנתי לשמוע ולראות את רונן מדבר בצורה שקולה ואחראית. וכל הקרדיט כמובן לדורית סלינגר שאחראית על הרפורמה החשובה הזו
  סגור
 • 9.
  מתי אפשר להצטרף? (ל"ת)
  אלי 04/08/2016 11:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  לפני רפורמת בכר/נתנייהו, הבנקים גבו 0.5% והרוויחו מצוין
  משקיף 04/08/2016 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום צריך לחזור לנתון הזה!!! אגב,ארגון גדול שאני נמניתי על עובדיו/מנהליו ,הגיג להסדר עם אחד הבנקים על תשלום של 0.2% והבנק הרוויח עדיין. אז לא לרחם על החברות ומנהליהן שמרוויחים הון עתק בזכות "רפורמת בכר" הידועה כבר כיום לשימצה.
  סגור
 • 7.
  קריסת קרנות הפנסיה
  ירון כהן 03/08/2016 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 3
  לא ירחק היום שקרנות הפנסיה בישראל תיקרוסנה אל תוך עצמן!!! ממש עצוב!!
  סגור
 • באיזו חברה אתה עובד? על מבטחי המשנה שהוזכרו בכתבה שמעת? (ל"ת)
  קוקו שאנל 12/08/2016 06:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  כתבת פרסומת
  yud 03/08/2016 17:54
  הגב לתגובה זו
  1 5
  מה זה אם לא כתבת תדמית באיצטלה של הסבר לקורא מה טוב לו. 1.מה שלא מספרים זה שלקרן הזאת יש שניים וחצי מבוטחים ואם מחר חלילה מתים 5 אנשים אין להם מאיפה לשלם לשארים והחברים בקופה הם שישלמו דרך הפחתת הזכויות שלהם 2.כל קרנות הפנסיה קובעות את המקדם לפנסיה ביום הפרישה.ככל שהמקדם גבוה יותר הפנסיה קטנה יותר.ויש לצפות שאדם שהיום בן 30 המקדם שלו יהיה אסטרונומי 3.אל תתפתו לא לקרנות הפנסיה ולא לחברות הביטוח תנהלו את הכסף לבד ותקנו בנפרד סיכונים לשארים ולאבדן כושר עבודה אפשר לנהל מו"מ על הנחה למחיר 4.כשתרצו לגבות את הפנסיה או לעשות שינוי כלשהוא יוציאו לכם את הנשמה שתהיו מוכנים לוותר על הכסף 5.אני בקצוע הזה ויודע על מה אני מדבר קחו עצה בחינם אם חברות הביטוח מרויחות מיליארדים אתם משלמים את זה
  סגור
 • 5.
  מדינה של מחלבות הציבור רק אך לחלוב את הציבור הי יודעת (ל"ת)
  sus 03/08/2016 16:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  המדינה תסימו בקופות גמל אבל לו נתנת כלום (ל"ת)
  דוד 03/08/2016 15:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  אך הציבור יכול להחזיק מעמד במצב כזה במדינה
  דוד 03/08/2016 15:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קופת הגמל נתנת 0 הכסף בבנק נתן 0 הכסף באובר זה דבש
  סגור
 • 2.
  הכסף בבנק יותר טוב מכזינו 10 אחוז על חריגה (ל"ת)
  דוד 03/08/2016 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  הכסף שלי זבל הכסף בקופת גמל זבל הכסף בבנק דבש (ל"ת)
  דוד 03/08/2016 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור