פרופ' מלניק: "המשק נראה בדרך למיתון", ומה לגבי מחירי הדירות? צפו בראיון

בעניין הסיטואציה הגלובלית: "יושבים על פצצת זמן". פרופ' מלניק בראיון מיוחד ל-BizportalTV
 |  (61)

צילום ועריכה: גילי מייזלר
כמה הדברים בישראל נראים לא טוב?
"אנחנו בהאטה משמעותית בקצב הצמיחה של המשק. ב-2015 הכלכלה צמחה בחצי אחוז לנפש. אין ספק שביצועי המשק מתחת לפוטנציאל שלו. ב-2016 אני רואה האטה נוספת לפי המדד שלי, שנגרמת עקב השפעת היצוא על הכלכלה הישראלית כמובן, אבל יש גם ירידה בהשקעות במשק ולאחרונה גם סימנים ראשונים לירידה בקצב הגידול של הצמיחה הפרטית שהיא המנוע העיקרי של הצמיחה המשקית בשנתיים וחצי האחרונות. אין ספק שיש מקום לדאגה ויש לטפל בזה בכלים שהמדיניות הכלכלית יודעת להפעיל".
מה אפשר לעשות אם נסתכל על בנק ישראל והמדיניות הממשלתית?
"אם נסתכל על מה שעושה היום הבנק ומה היכולות שלו, אפשר לומר שהתחמושת אזלה. השתמשו בכל הכלים שהיו להם כדי לעזור למשק לא להיכנס למיתון, והמדיניות עזרה. השאלה מה אפשר לעשות מעבר לזה וזה לא הרבה כי אנחנו בסביבות ריבית אפס, ואני לא חושב שריבית שלילית כמו בשוויץ תתאים בישראל. לא צריך להסתכל על הצד המוניטרי אלא על הצד של הממשלה דיוני התקציב הם הכלי הבסיסי שאפשר להשפיע איתו על המשק.
התקציב אמור לטפל ולזהות את הבעיות הקשות של כלכלת ישראל ולכוון את המדיניות בסוגיה הזאת. הבעיה הקשה ביותר בכלכלת ישראל היא בעיית הפריון. התפוקה לעובד במדינה נמוכה ממה שקורה במשקים בסדר גודל שלנו וגם ממוצע ה-OECD. כל הצמיחה שראינו בשנים האחרונות, מאז קליטת העליה של שנות ה-90, נעשתה ע"י תוספות של כוח אדם. גם בשנות האלפיים נוספו עובדים למשק, חרדים וערבים בעיקר, וגדל שיעור התעסוקה וזה כמובן תרם לצמיחה של המשק אבל לא תרם לפריון. התפוקה לעובד מאוד ירודה וזה נובע בין היתר מכך שאין השקעות במשק. אנו לא רואים הקמה של מפעלים חדשים או הקמת פרויקטים של תשתית לאומיים שבעבר הממשלות עשו. אנו לא רואים התגייסות של הסקטור הציבורי לתרום למאמץ הזה.
התקציב לא מטפל בבעיה העיקרית של המשק שהיא בעיית הפריון וההשקעות. יש מה לעשות אבל הממשלה לא עושה את זה, ולכן אני חושב שצפויה לנו תקופה של האטה או מיתון. אנו נמצאים קרוב מאוד למיתון. המדד שלי שפורסם אתמול ירד ב-0.2% שזו אינדיקציה מאוד חזקה לכך שיש ירידה נוספת בקצב הצמיחה של המשק ולכן הממשלה צריכה להיערך לזה ולהפעיל את הכלים שלה, כי כאמור הבנק המרכזי מיצה את היכולת שלו להשפיע.
מה שמאפיין את כלכלת העולם וכתוצאה מזה את כלכלת ישראל, זה אי וודאות קיצוני. מה שנדרש בתקציב זה גמישות מקסימלית להגיב לזעזועים, בעיקר שליליים. התקציב צריך לשמור על הגמישות ועל היכולת להגיב וזה לא מה שקורה כי אנחנו הולכים לעבר תקציב דו שנתי, שבעצם נועל את המדיניות הפיסקלית בשנתיים הקרובות ומנטרל את דרגות החופש שאנו צריכים ואולי נצטרך אם יבוא זעזוע שלילי נוסף".
מחירי הדיור בישראל: אם המשק קרוב למיתון, מה תהיה הסיטואציה בשוק?
"עוד לא הגענו לשם. אני עוד לא רואה את היצע הדיור בישראל גדל בהתאם לדרישות. לפי אומדנים שעשיתי יש מחסור של בין 80 למאה אלף דירות ועד שלא נסגור את הפער הזה, הלחץ הבסיסי יהיה לחץ של עליית מחירים. כל הדיון בשוק הדיור מתייחס לשני שחקנים מצד אחד הממשלה שהיא זאת שצריכה לספק את הקרקע ואת התשתיות והתכנון, ומצד שני הצרכנים, משקי הבית. שוכחים שיש באמצע את הקבלנים שהם שחקנים לא פחות חשובים, וכאן נשאלת שאלה איך מטפלים בבעיות כמו קרקע שאושרה לבניה והקבלנים מחזיקים אותה ולא בונים, איך אפשר לטפל בזה כך שכן יתחילו לבנות. דבר שני, למרות עודף הביקוש העצום ועליית המחירים משך הבניה מתארך. מי שעושה את זה אלו קבלנים שיושבים באמצע ומקבלים החלטות".
אולי אין אינטרס להוריד את מחירי הדיור?
"אם אנו מסתכלים על האינטרסים שמשחקים פה, ישנה קואליציה מאוד רחבה נגד הורדת מחירי הדיור. מצד אחד כל בעלי הדיור 70% מהאוכלוסיה בישראל. אין להם אינטרס שהמחירים ירדו משום שזה הרכוש שלהם. בנק ישראל הוציא אתמול דוח יציבות הם חוששים מכך שירידת המחירים, אם תהיה חדה מדי, תפגע ביציבות הפיננסית של המערכת. הממשלה מקבלת הכנסות מאוד יפות מהמיסוי ולכן יש קואליציה חזקה נגד הורדת מחירי הדיור, ומי שנפגע מזה אלה הזוגות הצעירים. אני בתור חבר בועדת טרכטנברג חושב שלא נתנו מענה מספיק לכל האוכלוסיה הזאת שבחלומות הוורודים שלהם לא יכולים להגיע לדירה".
אם תתבקש להמר בהסתכלות של כמה שנים קדימה על מחירי הדירות?
"להתנבא זה מסוכן, אך בתור כלכלן שראה הרבה התרחשויות בעולם ולמד את ההיסטוריה הכלכלית, מה שעולה בסופו של דבר יורד. אני לא רואה את זה בשנתיים הקרובות".
הגדרת את הסיטואציה בכלכלה הגלובלית כאי ודאות קיצוני. מה הכוונה?
"מאז המשבר הפיננסי ב-2007 אנחנו רואים התפתחויות כלכליות שלא בדיוק מסתדרות עם הטקסטבוק שלמדנו בכלכלה. ישנם תהליכים קשים להסבר והכלים שהיו לכלכלנים לטפל בסוגיות כאלה ספגו מכה, ואנו היום בסיטואציה שצריכה להתפתח הבנה חדשה של איך לצאת מזה. לדוגמה, יש כלכלן ידוע בשם ג'ון טיילור שפיתוח נוסחה שלפיה הוא יכול להסביר איך הבנק המרכזי של ארה"ב קבע את הריבית במאתיים שנה האחרונות. אם אקח את הכלל הזה על כלכלת ארה"ב היום, הריבית הייתה צריכה להיות בין 3-4 אחוזים. הכלל הזה לא מתפקד כיום, וצריך למצוא גורם אחר שמסביר את ההבדל הזה. חלק מההסבר נובע מכך שהשווקים, בעיקר הפיננסיים, הפכו להיות שוק אחד גדול בעולם ולכן דרגות החופש שהיו לפד לקבוע את הריבית מוגבלות, עד כמה שזה אבסורדי, כי העולם נמצא במצב קשה.
אני חושב שמה שקורה היום זה שיש תיאום של הבנקים המרכזיים והם מתאמים את המדיניות המוניטרית. אם אסתכל על מארס 2016, על פי כל הפרמטרים הכלכליים הפד היה צריך להעלות את הריבית בחצי אחוז והוא לא עשה את זה והפתיע את השווקים. אין לזה כל הסבר חוץ מכך שהעולם לא היה מוכן לספוג את המהלך של הפד ולכן הפד לא עשה את זה. אנחנו בעולם בו השיקולים הם גלובליים, וכיוון שאנו לא רגילים לסיטואציה הזאת קשה לנתח אותה וקשה להתנבא. היום אומרים שאולי בספטמבר הבנק יעשה את המהלך הזה, אך יכנס עוד זעזוע קטן או פיסת אינפורמציה על בנק שנמצא בקשיים ושוקי ההון יגיבו בעוצמה כמו בשנים האחרונות, ואולי הפד שוב יעצור ויגיד שאנו לא בשלים לזה".
הריבית האפסית בעולם כמה זה עלול להתפוצץ לנו בפרצוף?
"זה מאוד מטריד אותי, אבל מה שמטריד אותי במיוחד אלה החובות של המדינות בעולם. אם נסתכל על החוב של ממשלת ארה"ב או יפן או איטליה, נראה ששיעורי החוב הם מעל לגובה תוצר שלם וזה דבר לא רגיל. אם ננתח את ההיסטוריה הכלכלית, חובות מסוג זה נוצרו אך ורק כתוצאה ממלחמות גדולות, ולא עברנו מלחמה גדולה אך כן יצרנו את החובות האלה. החובות שנוצרו ממלחמות בעבר נמחקו או ירדו כתוצאה מהליכים אינפלציוניים שהתפתחו ושחקו את הערך הריאלי של החוב הזה. אנו לא רואים את הלחצים האינפלציוניים, ולכן איך העולם יצא מפצצת הזמן של חובות הממשלות זו שאלה שמאוד משפיעה על אי הוודאות הפיננסי בעולם".
תגובות לכתבה(61):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 43.
  מעניין אף חד לא דבר על עולים שמגבירים את הביקוש
  רינת 01/08/2016 23:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אני חשבתי לפני שנים שהרכבת הרים תעצור, טעות מרה טוב שנכנסתי לקניה אחרת הייתי במצב של הממתינים על הגדר, תמשיכו לחכות כאן זה לא יקרה, כמו במדינות אחרות אז חבל על ההשוואה, ותדעו שבעלי הדירות לא נכנסים לכאן לרוב. רק החברה שמחכים, העליה רק תלך ותתגבר ולאחריה גם מחירים שישמרו על יציבות ואולי עליה מינורית, לעניות דעתי
  סגור
 • 42.
  ירידת מחירי הדירות
  דינה 01/08/2016 11:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני לא מסכימה שכל בעלי הדירות (כ 70%) לא רוצים שהמחירים ירדו. 1. הרבה רוצים לשדרג ותקועים כי שדרוג יקר מדי. אם מחירים ירדו ב- % אז יהיה קל יותר לשדרג בכסף. 2. לבעלי הדירות יש ילדים שלא יכולים לקנות דירה במחירים של היום .
  סגור
 • 41.
  רק בניה ממשלתית במחיר עלות לחסרי דיור תוריד מחיר.
  צביצ 01/08/2016 11:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ממשלת הימין עושקת את העם. ברומא עתיקה היו מרידות אלימות על רקע עושק העם בסוגית הדיור. מי שדוחף את חסרי הדיור ליאוש גורם לעזיבת הצעירים את הארץ ולתרבות של טעוני טיפוח ועזרה סוציאלית. הימין רוצה ציבור תלוי בחסדי השלטון. הימין אוהב עם כנוע.
  סגור
 • 40.
  זה לא נכון שלבעלי דירות אינטרס שהמחיר לא ירד
  איש 31/07/2016 12:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הורים לילדים מאוד מודאגים מהמצב שמחירי הדירות עולים ועולים זה שהם מסודרים וגרים כבר בבית משלהם לא בדיוק עוזר להם מי שלא רוצה שהמחירים ירדו זה בעלי כמה דירות ובמיוחד כאלה שהילדים כבר מסודרים וזה גם לא משנה שוק יכול לעלות ולרדת בלי קשר לרצון האינטרסנטים ..
  סגור
 • 39.
  כחלון יא נפולת בושה (ל"ת)
  פח לון 31/07/2016 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 38.
  מלניק צודק ממשלה יחד עם הקבלנים משתקים את שוק הדיור..
  סופוקלס 30/07/2016 23:46
  הגב לתגובה זו
  3 2
  יש רק ל 64% מאזרחי המדינה דירה בבעלות אבל זה פחות חשוב חשוב הוא המינוף של משפרי הדיור וזוגות צעירים אשר לקחו משכנתאות בשנים אחרונות ורכשו דירות בישראל ..השוק משותק בגללם וכמעט ולא ניתן לעשות מהלך להורדת מחירים גם הבנקים פיזרו כסף בלי אבחנה וגם הם בבעיה..משק שמתגלגל למיתון לא יכול להבטיח שלא יוצרו קשיים בהחזר הלוואות כחלון מודע לדבר ואין לו פתרונות קסם..למי שאין דירה שלא יעשה חושבים ויקנה בכל מקום ובהתאם לתקציב שעומד לרשותו מחסור בדירות רק יעמיק אבל המחירים לא בטוח שיעלו.
  סגור
 • 37.
  גם בארה"ב , יפן , אירלנד וספרד היו המון אינטרסנטים
  אדם 30/07/2016 19:22
  הגב לתגובה זו
  7 0
  גם בארה"ב , יפן, אירלנד וספרד היו המון אינטרסנטים שרצו לשמר את מחירי החלל של הדירות והבועות בכל זאת התפוצצו!! התחושה שלי שהמיתון קרוב וגם העליה באבטלה שתגרום לפיגורי משכנתא. פלא בעיני שהיצוא בירידה , הקניות בסופר בירידה, הצמיחה לנפש שלילית והאבטלה יורדת!!
  סגור
 • 36.
  אפילו אומר בשנתיים הקרובות המשך עליות
  המשך עליות 29/07/2016 11:18
  הגב לתגובה זו
  3 5
  מה יהיה אחר כך שנהיה בריאים
  סגור
 • 35.
  שום מילה על המיסים.הכיצד ?
  לפרופסור המלומד 29/07/2016 06:32
  הגב לתגובה זו
  8 2
  להוריד מיסים עקיפים !!! לא להוריד מס חברות, אלא מיסים על השקעה, על צריכה. מעמ, מכסים, רווחי הון בבורסה.
  סגור
 • 34.
  צודק
  מיקי 29/07/2016 06:27
  הגב לתגובה זו
  3 2
  רבותיי. התגובות כאן קלושות! בגדול האיש צודק! יש גם המון אי וודאות בדבריו. מעניין שתומכי ביבי שלהלן רואים את ביבי כקבוצת כדורגל שלא נוטשים. יש הרבה הצלחות כלכליות במדינה. אבל איך אפשר להיות עיוורים ולא לראות שיש כישלון במחירי הדיור ושכולם כמעט אינטרסנטים שהמחיר לא ירד! אז צריך לטפל באינטרסים אחד אחד. ולפחות לעצור את המחירים. אין נוסחת קסם זו עבודה סיזיפית וקשה. 1. בנק ישראל דואג ליציבות הבנקים שיגביל מתן משכנתאות. שיסבסד משכנתאות לחסרי דיור. שיעלו את הריביות למשקיעים. הכוונה מלמעלה זה מצב חירום. וכך יש להתייחס אליו. ואז לא נותנים כלכלה חופשית. 2. הקבלנים. הצעדים ברורים ועל השולחן אבל הלחץ של הקבלנים והלובי שלהם מונע בניה מהירה. 3. הציבור. ירידת המחירים אמנם תפגע בנכסיו אך עצירה לא תפגע בנכסיו ותעזור לו לעזור לילדיו. 4. האוצר. שימצא מקורות מימון אחרים למיסים. אחרת יד ימין ממשיכה להרביץ ליד שמאל. בהצלחה ותרדו כבר מביבי הוא כושל כראש ממשלה והוא לא קבוצת ספורט. ואם כן אז זו ליגה ג לא יותר וגם נמצא בנבדל כל הזמן.
  סגור
 • טען עוד
 • 33.
  אני מקווה שהמחירים ירדו
  משפר דיור 29/07/2016 04:18
  הגב לתגובה זו
  10 1
  מפשרי הדיור לא הבינו שגם להם זה טוב שהמחיר ירד כי אז הפער לדירה יצתמצם
  סגור
 • 32.
  טרכטנברג שניפח את הנדלן. ע"י מס בבורסה
  הספיק לי 28/07/2016 22:34
  הגב לתגובה זו
  21 1
  הוא ואשתו מרויחים 100 אלף שח לחודש כולל הטבות ופנסיה קרן השתלמות ועוד מתנות יפות אבל הבת שלו ישבה באוהל במחאה ובכתה שהיא לא יכולה לקנות דירה זאת ההוכחה שהמחאה היתה פוליטית וביבי הביא את טרכטנברג אבל דחף לו את העלאת המס לא נבחר בבמפלגה עם יחימוביץ טארח וכל הקומוניסטים הם שקרנים שמרוששים אותנו יותר.
  סגור
 • 31.
  מה עדיף? ניפוח מניות בבורסה או ניפוח מחירי הדירות
  PAN 28/07/2016 22:13
  הגב לתגובה זו
  16 0
  אני מעדיף ניפוח בורסה מאשר ניפוח מחירי דירות, לכן עדיף להוריד מיסוי בורסה ל-10% ולנתב חזק את הציבור בבורסה במקום ספסרות בדירות
  סגור
 • 30.
  העם לא ייתן לכחלון הארכה ולא זמן פציעות קיבל 10 מנדטים
  כחלון תתעורר 28/07/2016 21:22
  הגב לתגובה זו
  25 1
  אם עד הבחירות המחירים לא צונחים כחלון עף כמו ציפור .העם לא טיפש לתת עוד צאנס
  סגור
 • אלה קולות ימנים שנעים בין המושחתים השונים במחנה שלהם (ל"ת)
  צביצ 01/08/2016 11:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מדהים איך ביבי מוריד מעצמו את כל האחריות
  דודו 29/07/2016 13:57
  הגב לתגובה זו
  11 3
  כל פעם מוצא לעצמו ליצן תורן שכולם מאשימים. רבותיי, מי שאשם במחירי הדיור הוא רק ביבי.
  סגור
 • אם המחירים לא ירדו ויצנחו גם נתניהו צריך לעוף בבחירו
  ומה אם ביבי 28/07/2016 23:03
  הגב לתגובה זו
  16 4
  זה לא רק כחלון ביבי ראש הממשלה ואם יהיה כישלון גם הוא צריך ללכת הביתה בבחירות
  סגור
 • 29.
  לפי הניתוח שלו מזהים ששייך למחנה השמאל
  יניב 28/07/2016 21:19
  הגב לתגובה זו
  10 5
  באופן כלכלי השמאל בוכים על הממשלה טוענים שהורסת את הכלכלה. במקביל הם אלו המדושנים המחזיקים בדירות להשקעה. ולכן בסטירה , מצד אחד טוענים שחסרים דירות, ירידה בצריכה, גלישה למיתון ומד שני טוענים שמחירי דירות ימשיכו לעלות. היה בוועדת טרכטנברג שהמליצה להעלות את המס על הבורסה על מנת להפוך את ההשקעה בדירות אטרקטיבית יותר ובכך להעלות את מחירי הדירות בישראל. שימו לב שפרופ' טרכטנברג שייך לצד השמאלי של המפה הפוליטית.
  סגור
 • 28.
  כחלון מלך להזהר ממנותקים (ל"ת)
  פרוסור מנותק 28/07/2016 21:11
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 27.
  עוד תיאורטיקן של א מבין כלום במנטליות של מזרח תיכוניים (ל"ת)
  דרוש שינוי דחוף 28/07/2016 21:11
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 26.
  מחסור בדירות זה המצאה של בעלי....
  יוסף 28/07/2016 19:57
  הגב לתגובה זו
  18 4
  האינטרסים אין שום מחסור בדירות ואין שום מחסור בקרקעות יש רבית נמוחה יש ביקוש להשקעה נדל"ן המחיר עולה שהרבית תעלה והמשקעים יעברו להשקעה בתכניות חיסכון הביקוש ירד והנדל"ן יתרסק ועם הממשלה לא תעשה דבר בנידון כוח השוק יוריד אותו .אני עוד לא ראתי אחד שרוצה לקנות דירה ולא מוצא (אולי המחיר מופקע אבל דירות יש )מסקנה מחסור בדירות זה לוקש שמאכלים את הציבור בעלי האינטרסים .
  סגור
 • יש מחסור ענק באיזור תל-אביב כמעט שאין בניה
  אלי 29/07/2016 10:26
  הגב לתגובה זו
  4 9
  למרות שיש שטחים עצומים וגם לא הורסים בתים ישנים ובונים מגדלים שזה כבר גובל בטיפשות
  סגור
 • בכל הערים המרכזיות בעלום יש פחות דירות אבל ...
  יוסף 29/07/2016 18:37
  הגב לתגובה זו
  8 0
  זה שיש פחות דירות בתל אביב רבתי זה עדיין לא אומר שיש מחסור דירות בכל הארץ
  סגור
 • אפשר לגור בבת ים ,יפו , חולון - לא חייבים בתל אביב (ל"ת)
  אא 29/07/2016 11:48
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • ומי שעדיין חושב שיש מחסור בדירות מוזמן ללכת ....
  יוסף 29/07/2016 08:41
  הגב לתגובה זו
  11 1
  לחפש בראש העין , לסייר בפ"ת ,בחולון ,בראשון ,בבת ים,או בכל אזורי הבנייה בארץ תמיד בערים המרכזיות בכל העולם יש פחות דירות לכן בתל אביב גבעתיים רמת גן אולי העצה קטן יותר אבל גם שם למי שיש כסף ימצא ללא בעייה דירה ועם המחפש דירה התרחק קצת מהמרכז כגון חדרה אולגה נתניה או הלך יותר צפונה או ילך דרומה שם לאחר יום הוא מוצא דירה אז מה זה הקישקוש של מחסור דירות או קרקעות בישראל הבעייה היא רק המחירים המופרזים והבלתי הגיוניים .
  סגור
 • 25.
  לא קונים דירות במחיר מופקע
  מחוסר דיור 28/07/2016 19:56
  הגב לתגובה זו
  26 3
  לא קונים דירות במחיר מופקע הצטרפו למחאה חפשו אותנו בפייסבוק: המחאה הגדולה-יחד נוריד את מחירי הדיור מעלים הילוך! ביום חמישי 18.08.2016 נפגשים כולנו להפגין על מחירי הדירות המופקעים, ועל כך שהמדינה לא נותנת לנו חמצן לנשום. ההפגנה תצא מכיכר רבין בת"א בשעה 20:00!!
  סגור
 • 24.
  לפי דברו כחלון הולך הביתה (ל"ת)
  אפס מנדטים 28/07/2016 19:43
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור
 • ומי יחליף אותו, איזה קשקשן מהשמאל שיספר לנו על בורות
  קשקשמאל 29/07/2016 10:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בתקציב וכמה הקודמים אשמים וקשה עכשיו לתקן וזה לוקח זמן ועוד ועוד, קשקשת שמאלנית בלשון מתפתלת
  סגור
 • 23.
  לפי דברו כחלון הולך הביתה (ל"ת)
  אפס מנדטים 28/07/2016 19:43
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 22.
  פריון
  בר 28/07/2016 19:20
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אני מציע לעובדי הצוורון הכחול להוריד את התפוקה שלהם הגדלת התפוקה משרתת רק את העובדים בשירות הציבורי ואת שכבת המנהלים שגם כך הם נהנים משכר גבוה ומפנסיה תקציבית ויציאה לפנסיה בגיל צעיר יותר עובדי הצוורון הלבן הם רק עבדים בארץ
  סגור
 • 21.
  מיתון זה טוב. (ל"ת)
  הדרעק יעוף מהשוק 28/07/2016 19:06
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 20.
  המשק בדרך למיתון והשקל רק מתחזק מיום ליום
  דן 28/07/2016 18:52
  הגב לתגובה זו
  14 1
  בכל יום השקל מתחזק בחצי אחוז .... שקל חזק = מיתון חזק
  סגור
 • 19.
  בשנת 1967 המשק היה במיתון עמוק
  א. ב. 28/07/2016 18:52
  הגב לתגובה זו
  15 7
  באה מלחמת ששת הימים והוציאה את המשק מהמיתון והביאה לפריחה כלכלית גדולה. אם הליכוד והעומד בראשו יבינו סוף סוף שהמצב בקקט ושהמשק גולש למיתון, אין לי ספק שהם יפתחו במלחמה נגד החיזבאללה ו/או החמאס בתקווה שבעקבות המלחמה המשק ישוב לפרוח ובכך הם יוכלו להמשיך ולדבוק בכיסאותיהם. ממליץ לכולם להכין את המקלטים.
  סגור
 • איזו פרגמטיות נוראית. אלוהים ישמור (ל"ת)
  להזמין מלחמה? 29/07/2016 10:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • יש קצת אמת במה שהוא טוען .........
  יוסף פותר החלמות 30/07/2016 19:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מלחמות נוטות לפרוץ בזמנים כלכליים קשיים כדאי להסיח את דעת העם מהמצב הכלכלי הקשה רק הגוף הערבי והשמואלנים מישראל שהמציא לו שם וקורא לעצמו פלסטינאי שפתח באינתפדה ה 2 במצב הכלכלי הטוב ביותר שהיה להם אי פעם .
  סגור
 • בימי היטק מילחמה רק הורסת (ל"ת)
  pan 28/07/2016 22:07
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 18.
  מדובר בפונזי כלכלי שבסופו יגרום לקריסה מערכתית !
  אין ארוחות חינם ! 28/07/2016 18:40
  הגב לתגובה זו
  18 3
  גם בשנות ה 2000 היו בטוחים שמדובר בכלכלה חדשה צחקו על וורן באפט והיום אנחנו יודעים מי צוחק אחרון .
  סגור
 • 17.
  30% חסרי דיור הם הזנב שיכשכש בכלב (ל"ת)
  עדי 28/07/2016 18:34
  הגב לתגובה זו
  9 1
  סגור
 • 16.
  מחסור דיור=מכוון=בהורא ונימוק מבובו=הנימוק:דאגה לבנקים
  כותבי תרחישים 28/07/2016 18:17
  הגב לתגובה זו
  7 2
  ההוראה להקטין הבניה מתואם עם הנגיד שברח בשנת 2011 התח הבניה היו 46800 דירות לאור ההוראה/ההונאה ההזויה-=הבניה ירדה = הבניה ירדה כשידעו שיש מחסור להלן: בשנים 2012 עד וכולל 2015 ממוצע הבניה ירדה ל 43500 דירות גם בתקופת השר מעמ 0 שהפך ל 00 שימו לב = השר לא הגדיל הבניה= ההיפך מכך= ההיפך מכך=מעמ 0 זה הגדלת הביקוש= גם עייר קטן עיוור וחירש מבין את ההונאה יש מחסור של כ 50000 דירות עז מדוע השר לא הגדיל הבניה?!!!!!!!!!!!! תבדקו את מי הוא מייצג תבדקו למי בובו השק-רם דואג לאזרח או לשירקההה זה פגיעב בתלכיד הלאומי זה מחייב וועדת חקירה
  סגור
 • שאלה לי עליך -חיפשתה דירה ולא מצאתה?
  יוסף פותר החלמות 30/07/2016 20:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כנראה שלא חיפשתה ואתה סומך על הצגות של נתונים כוזבות .אין שום מחסור בדירות יש מחירים מופקעים ולא הגיוניים ויש הצגת נתונים כוזבת מבעלי האינטרסים תיאוריות לא שלולות עובדות וכמו שאומרים תענה את הנתונים והם יענו לך על הכול (במקרה זה את המספרים ) .
  סגור
 • 15.
  קלקלה
  Avi 28/07/2016 17:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לאף אחד לא אכפת
  סגור
 • 14.
  נדרש מיתון
  זמבורה 28/07/2016 17:44
  הגב לתגובה זו
  8 3
  הפרופסר צודק 1. הקואליציה של הממשלה בנק ישראל הבנקים הקבלנים ובעלי הדירות כנכס מניב , מונעת ותמנע גם בעתיד את ירידת מחירי הדירות למרות כחלון שעושה הצגות של "גאז בניאוטרל" . 2. רק מיתון יוריד את מחירי הדירות וזה בלתי נמנע תוך פחות משנה . כשזה יקרה הממשלה תוכל ליזום מחדש את עבודות הדחק של הקרן הקיימת בייעור וביעור כמו בשנות ה 50 . 3. לזוגות הצעירים לדירה ראשונה למגורים צריך להוריד את המחיר ב 40-50 אחוז אחרת יפרוץ פה מתי שהוא מרד אלים . 4. המצב הכלכלי העולמי הוא בבעיות שתימשכנה וזאת בגלל הסיבה העיקרית של "עודף ייצור לעומת הביקוש" . צריך לעבור בכל העולם כולל בישראל לשבוע עבודה של 4 ימים בלי להוריד מהמשכורת . כשזה יקרה יעלו מחדש הצריכה הביקושים והאינפלציה . 5. אין צורך להיות מודאגים מדי מחובות הטריליונים של המדינות כי הכל על הנייר , וכמו שהנהיגו ריבית שלילית עבור הפקדות כך יעשו תספורת גדולה לחובות מתי שיגיעו מים עד נפש . בארץ זה כבר תרגיל ידוע של החברות והטייקונים שלוו מהציבור כספים באג"ח ולא מחזירים את החוב .
  סגור
 • 13.
  לא צמיחה ולא מיתון, השווקים מוחזקים במצב "לימבו" (ל"ת)
  אלי 28/07/2016 17:42
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 12.
  הוא מזהה בדיוק את הבעיה - הקבלנים.
  קול העם 28/07/2016 17:33
  הגב לתגובה זו
  13 0
  אין להם שום סיבה להמשיך לבנות מסות של דירות ולגרום למוצר שלהם עודף ותחרות מיותרת . אין למדינה בררה , אלה לבנות בעצמה דירות לצעירים .
  סגור
 • ההוראה המנומקת להקטין הבניה= בשתף קבלני ובנקי (ל"ת)
  כותבי תרחישים 28/07/2016 18:19
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 11.
  האינטרנט זה המפתח לכלכלה החדשה
  הפוך הכל 28/07/2016 17:26
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אם האינפלציה בעבר שחקה את החובות אז היום המחשבים ימחקו את האפסים מימין לא רק משמאל. עם חברים כאלה לא פלא שלא יצא מועדת טרכטנברג כמעט כלום. בעלי הדירות לא צריכים לחשוש שמחירי הדירות ירדו אלא להיפך. כל עוד יש להם עבודה והם יכולים להחזיר משכנתאות. ורק אם לא אז גם הבנקים לא יהיו בבעיה כי על פי רב הם נתנו משכנתאות צמודות לא לפריים ובגובה נמוך בהרבה ממחירי הדירות נשוא המשכנתא. ככלל בעלי הדירות יוכלו יותר בקלות לשפר דיור כאשר מחירי הדירות ירדו. כי מחירי הדירות הגדולות ירדו בשקלים יותר ממה שמחירי הדירות הקטנות שברשותם. זה בערך כמו בבורסה להרוויח משוק יורד, אז איזה אינטרסים הוא מדבר. היחידים שיכולים להפגע ברווחיות זה הקבלנים. הוא מדבר על הפריון הנמוך . זה לא רק בגלל העצלנים למטה זה גם אותם עצלנים למעלה ,בכירים שכירים ולא דוקא בעלי ההון , עם משכורות עתק שלעולם לא יחזירו את ההשקעה כי התפוקה שלהם נמוכה בהרבה מהשכר המשולם. לחשב פריון ממוצע זו חוכמה קטנה מאד.ובסהכ הכל אין שום סיבה עם תגליות גז של המדינה שיהיה כאן מיתון בשנים הקרובות. לא הכלכלה זה הבעייה.
  סגור
 • 10.
  צודק, הFDA היה חייב להעלות את הריבית
  בנקאי 28/07/2016 17:17
  הגב לתגובה זו
  9 0
  גם הFDA וגם יתר הבנקים המרכזיים מנוהלים עלידי מנהלים פחדנים טיפשים ויהירים. ברור (ראה יפן) שריבית נמוכה מידי, פחות מאחוז וחצי, היא קטלנית לכלכלה ! כן היא גורמת לעיוותים בהקצאת המקורות, מקטינה את הצריכה הפרטית, מגדילה את חוסר הוודאות לחוסכים לפנסיה, מקטינה את ההשקעות, יוצרת בועות נדל"ן ופיננסים . כל אלו יכולים להיפטר רק על ידי בנקים מרכזיים ופולטיקאים אמיצים . כאלו מסוגלים ליצור משבר קטן ומנוהל לפני שיתרחש פיצוץ בלתי נשלט. אבל אין למצוא כאלו במדינות המובילות. הפתרון הפוך למדיניות המוניטרית הנהוגה היום. עקרון המנחה שלו הוא העלאת ריבית מצד אחד איפוס (כמעט) מיסיי הכנסה ל5 (כן חמישה) העשירונים התחתונים. הפסקת ההרחבה הכמותית, . את הירידות בשווקים המוניטריים יש לקבל כמחיר מחויב.
  סגור
 • 9.
  חוב לכאורה
  מנשר 28/07/2016 17:17
  הגב לתגובה זו
  3 1
  החובות הלאומיים שכל כך מטרידים את הפרופסור ניתנים לפתרון פשוט לכאורה, בו נקטו ארה"ב ואירופה, הדפסת כסף תוך דחיפה ליצירת אינפלציה. כל זמן שלא תיווצר אינפלציה , יודפס כסף. כאשר תיווצר אינפלציה יחזרו לשלוט בה על ידי שערי הריבית , והחוב הלאומי יישחק בהתאם.
  סגור
 • 8.
  ריבית המשכנתא קל"צ התנפחה פי 2 בשנה
  שאפיק 28/07/2016 17:00
  הגב לתגובה זו
  5 4
  האחרונה. מ 3 אחוז כמעט ל 6 אחוז והינה, עדיין אנשים קונים ככה שעליית ריבית לא שוברת את הביקוש לנדלן. אני מדבר על ריבית קבועה לא צמודה לא על הצמוד מדד או הפריים
  סגור
 • 7.
  אם הולך להיות מיתון אז מחירי הדירות יצנחו ויהיה מיתון
  לא מבין 28/07/2016 16:59
  הגב לתגובה זו
  18 3
  כי כמו שהוא אומר הצריכה הפרטית בישראל בירידה מתמדת וזה בגלל שאנשים קנו דירות יקרות והתחייבו למשכנתאות מיותרות ואז הם לא יכולים לצרוך שום דבר נוסף ושוב נכנסים למיתון אז איך הוא לא רואה שמחירי הנדלן הולכים לקרוס? אז חברים יקרים לא לקנות דירות ולהצטרף לדף הפייסבוק "המחאה הגדולה יחד נוריד את מחירי הדיור" וכולם מגיעים להפגנה בכיכר רבין בתל אביב ב18-8
  סגור
 • רוב רוכשי הדירות בזמן הזה קופצים למטה לעשירונים הנמוכים (ל"ת)
  חיי עוני 29/07/2016 10:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  אתה לא רואה פרויקטים של תשתית לאומיים ??
  סובב בארץ 28/07/2016 16:57
  הגב לתגובה זו
  7 4
  אתה קצר רואי ? או אולי חד צדדי ?? בשנים האחרונות הוקמו ומוקמים עשרות מחלפים, כבישים חדשים, רכבת מהירה לירושליים, הרחבת כביש 1 , הרחבת כביש 6, רכבת העמק, ועוד ועוד. אם זה אינו "פרויקטים של תשתית לאומיים " מה זה ??? ועוד, נפרשה ועדיין נפרשת, קצת לאט מידי, מערכת תת קרקעית להולכת הגז למפעלים בכל הארץ, וגם הולכים ומוקמים שדות ייצור חשמל באנרגיית השמש, עדיין לא מספיק אבל התחלה חשובה. שלא לדבר על מתקני התפלת מיים שמספקים כמעט את כל מי השתייה בארץ. איך אפשר לטעון שאין השקעהב"פרויקטים של תשתית לאומיים " ???
  סגור
 • כביש 531 (ל"ת)
  איש 29/07/2016 09:08
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 5.
  מתראיין איזה פרופסור מדושן עונג וחושב שדברי חכמה
  כל פעם 28/07/2016 16:49
  הגב לתגובה זו
  12 2
  בפיו. ראינו את החוכמולוג הפרופסור טרכטנברג ואת פרופ שישנסקי ואת ד"ר שטיינמיץ כולם רק נזקים לעם . אפילו האוניברסיטה זרקה אותם כי הם לא הביאו שום תועלת בלה בלה בבלה
  סגור
 • אתה יודע שכל מתעסקי הראייה העתידנית כמו כלכלנים ..
  יוסף פותר החלמות 30/07/2016 20:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פרשני פוליטיקה ומקצועות דומים כל אלה יודעים בדיוק כמוך וכמוני באופן ספיקולנטי מה היה העתיד . מחקרים גילו שדווקא האדיוטות קלעו יותר מהמומחים לגבי תרחישים עתידיים המומחים נוטים ליפול בכשל ביטחון העצמי המופרז ומתקשים לראות את מה שהם לא מאמינים בו שתרחיש שעלול להתרחש בעליל הם נוטים לאגו מנופח שקיים אצל הרבה מהם .ממליץ לך לקרוא את הספר דברי המומחים -תרחישים שלא התרחשו עד כמה התופעה הזו שכיחה לכול אורך ההיסטוריה למה שקשור בניבוי מערכות אקראיות רבות משתני כגון התרחשות בעתיד .
  סגור
 • 4.
  בגלל הריבית הנמוכה וניפוח יתר
  המיתון 28/07/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  12 3
  של נדלן.הרס חוסכים והרס קונים מסכנים.
  סגור
 • 3.
  אינפלציאה עולמית גלובלית התחילה (ל"ת)
  777 28/07/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 2.
  לא הייתי לוקחת אצלו אף קורס (ל"ת)
  חסר מעוף 28/07/2016 16:25
  הגב לתגובה זו
  8 4
  סגור
 • 1.
  כזה צפוי יוסי פינק תמיד נגד הנדלן
  dror 28/07/2016 16:17
  הגב לתגובה זו
  5 5
  כשוט משעמם ברור שאתה בעד שוק ההון אבל אולי תביא מומחה אחד שבעד ענף הדיור אתה מרמה מדינה שלמה זה לא חוכמה גדולה שאם בסוף תהיה ירידה קלה כולם יצעקו אמרנו לכם הנדלן עולה מאות אחוזים בעשר שניפ האחרונות
  סגור
 • הבורסה הישראלית עלתה עד שנת .....
  יוסף פותר החלמות 28/07/2016 19:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  2007 ב 300 אחוז בערך הנדל"ן לשמחתי עוד לא היגיע לזה מצרפי לכל הארץ מינוס פלוס 100 אחוז אבל בטח לא מאות אחוזים
  סגור
 • מאות???
  ערן 28/07/2016 17:02
  הגב לתגובה זו
  7 2
  כמה יחידות מתמטיקה אתה?
  סגור