שטרום: "חברות כרטיסי האשראי לא יביאו את הגאולה"

יו"ר הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית הציג היום בכנס בבורסה את הפתרונות להגברת התחרות במערכת הבנקאית
 |  (2)
דרור שטרום, צילום: דוברות הכנסת
הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית קמה לפני שנה ואף אחד לא צפה כי הגשת מסקנותיה ייקחו כל כך הרבה זמן. במהלך התקופה העולם הפיננסי השתנה והמציאות היום שונה לעומת הימים של לפני שנה. יו"ר הועדה דיד שטרום אמר היום כי התחרות נחוצה אך בשורה התחתונה חברות כרטיסי האשראי לא יביאו את הגאולה.
"הגישה המרכזית שהוועדה גיבשה היא גישה שלא נועדה לפצל שחקנים קיימים אלא מאפשרת שני דברים: פתיחת חלון לשחקנים חדשים חוץ בנקאיים ובנקאיים על מנת ליצור איום תחרותי על השחקנים הקיימים והדבר המשלים זה יצירת התשתיות והתנאים לתחרות העתידית. ישנם רבים שטוענים שבעידן הטכנולוגיה די ביצירת תשתיות, הדברים הללו אינם נכונים במיוחד בתחום הבנקאות. חייבים לקרות עוד שינויים מבניים על מנת שהתהליך הזה יתרחש.
שטרום הוסיף ואמר כי "ישנה בתחום הבנקאות ריכוזיות, חוסר יעילות והיעדר כח נגדי לצרכנים. העיוות, צריך לציין, הוא לא רק כלכלי ויעילותי, הוא מחלחל גם לרמה החברתית. מערכת הבנקאות בישראל לא יעילה וישנה רווחיות עודפת מול משקי בית ועסקים קטנים. אם אנו רואים שהרווחיות על מגזר משקי הבית היא גבוהה גם לאחר השינויים האחרונים, היינו מצפים לראות בהתאמה שרמת הסיכון תהיה גבוהה יותר, אולם רמת הסיכון שמאפיינת את מגזר משקי הבית היא נמוכה באופן ממשי מזו של הסקטור העסקי הגדול".
לדבריו של שטרום "חברות כרטיסי האשראי לא יביאו את הגאולה. היריעה רחבה באופן משמעותי מאשר חברות כרטיסי אשראי (לדוגמא גופים מוסדיים) האסטרטגיה שאנו מציעים לאמץ היא בראש ובראשונה הגדלת כמות השחקנים ולצרף בשלב הראשוני לפחות 2-3 שחקנים נוספים. הכיוון השני שאנו מנסים להוביל הוא הורדת חסמי הכניסה, ובעיקר מתן דגש על נושא ה- IT. זהו שינוי שאם יופנם, הרווחנו. כיוון נוסף הוא שיפור וחיזוק כוחם של הצרכנים. רתימת טכנולוגיה מתקדמת על מנת להעצים את כוחם של הצרכנים ולהגדיל את יכולת הבחירה שלהם. אם הנושא של הצרכנים לא ישתנה לא יהיה שינוי וזה לא משנה כמה שחקנים נוספים יתווספו. במוקד העניין אנו רוצים לראות שהקצאת ההזדמנויות במשק הופכת להיות כזאת שמעודדת עוד עסקים קטנים ובינוניים ומעודדת את כניסתם".
הדברים נאמרו בכנס 'יוזמות להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים בישראל' של משרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות' ופירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte ישראל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הגיע הזמן שהממשלה תבטיח תשלום בכרטיסים דביטורים
  שמטוב 27/06/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעמלה מיזערית. אם הבנקים יסרבו הממשלה צריכה להקים שירות ממשלתי למטרה זו. תשלום בכרטיסים דביטורים דומה לתשלום במזומן שהממשלה מאפשרת על ידי הנפקת שטרות. בכרטיס דביטורי הכסף מופקד מראש לכן אין שום סיכון למעביר הכסף. בעידן האינטרנט כרטיס דביטורי הוא האמצעי המתבקש להעברת תשלומים שלא באמצעות מזומן לחנות או שירות מרוחקים.
  סגור
 • בשביל מה? כיום הלקוחות מקבלים אשראי בחינם מחברות כרטיסי
  עמי 27/06/2016 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מספיק עח סיסמאות פופוליסטיות !!!
  סגור