האוצר: "ההשפעה השלילית על הייצוא הישראלי - 0.1% בלבד"

המשבר בגוש האירו בשנת 2012 גרר ירידה ממוצעת של 6.5% במדדי שוק ההון הישראלי, אבל לפי משרד האוצר, ההשפעה על הייצוא לא מהותית
 |  (4)
שלב ההשלכות
משרד האוצר פרסם היום את סקירתו השבועית במיקוד על השלכות ה-Brexit, וקובע כי השפעת התנודתיות בשוקי ההון הגלובליים על שוק ההון בישראל תהיה דומה להשלכות של המשבר בגוש האירו בשנת 2012, אז נרשמה ירידה ממוצעת של 6.5% במדדי שוק ההון הישראלי. מנגד, באוצר מסרבים להתרגש מהתנודתיות בשווקים ומספקים דווקא תרחיש אופטימי לייצוא הישראלי, שעשוי לקבל עדיפות נוכח הגירושים של בריטניה מהאיחוד.
בצד הריאלי נזכיר כי הייצוא הישראלי לבריטניה עומד על פחות מ-5 מיליארד דולר לשנה. האוצר צופה כי ההשפעה השלילית על הייצוא הישראלי תהינה מועטה ותעמוד על פחות מ-0.1%. "במידה והצמיחה בבריטניה (ובמידה פחותה גם באיחוד האירופי) תיפגע, הדבר עלול להוביל לירידה מסוימת בביקושים ליצוא הישראלי. עם זאת, ייתכן כי יציאת בריטניה מהאיחוד תשפר את יכולתה של ישראל להתחרות על השוק האירופאי", כתבו באוצר. "השפעה פוטנציאלית חיובית נוספת על היצוא הישראלי הינה האפשרות לעלייה בביקוש הבריטי ליצוא הישראלי, אשר יכול להוות תחליף ליבוא מאירופה בענפים רבים".
בצד האיומים, במשרד האוצר צופים זליגה בתנודות של שוקי ההון בעולם גם לשוק המקומי, ובטווח הארוך פיחות הפאונד לטענתם, הופך את הייצוא הבריטי לאטרקטיבי יותר ומחריף את התחרות של היצוא הישראלי בעולם, בעיקר מחוץ לאירופה. במידה והצמיחה בבריטניה תיפגע, הדבר עלול להוביל לירידה מסוימת בביקוש ליצוא הישאלי, כך כתבו במשרד האוצר.
בצד ההזדמנויות, באוצר כותבים כי "החלשות התחרות מול השוק האירופי מגדילה את פוטנציאל יצוא הסחורות של ישראל לאירופה  בעיקר בענפים עתירי פריון. המגבלות על הייצוא של האיחוד לבריטניה עשויות לשפר את התחרותיות של היצוא הישראלי לממלכה".
בשורה התחתונה, באוצר כותבים כי קיימת אי-וודאות רבה לגבי ההשלכות הכלכליות של Brexit. ואולם, מאזן האיומים והזדמנויות בראיה הישראליות אינו בהכרח נוטה לכיוון השלילי. "ההשלכות הן בעיקר פוליטיות והחשש בעולם הוא מפני תופעת דומינו למדינות נוספות באיחוד האירופי. עם זאת, קיימים תרחישי קיצון בעלי סבירות נמוכה (כגון התפרקות הגוש או משבר גלובלי) בהן הפעילות הכלכלית בישראל תושפע משמעותית".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ההשפעה אינה מול בריטניה בלבד אלא מול מיתון גלובלי (ל"ת)
  שמטוב 27/06/2016 00:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כן ברור 0.000000001 % הרי הרזולוציה בכלכלה אם אירופה
  זמבורה 26/06/2016 19:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מגיעה למיקרוננו
  סגור
 • 1.
  איזה בולשיט , הוא כבר יודע יום אחרי איך זה ישפיע...
  א 26/06/2016 17:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פשוט בדיחה , ומה יקרה אם תהיה תגובת שרשרת ? איך אתה יודע איך זה ישפיע על בטחון העסקי באירופה ואסיה? איך אתה יודע אם לא מסתתרת תאונה פוטנציאלית היכן שהוא בעולם עקב חשיפה לנדלן ואשראי בבריטניה ? פשוט מגוחך לצאת בכאלה הצהרות יום אחרי.
  סגור
 • כחלון בלון (ל"ת)
  שמטוב 27/06/2016 07:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור