שמואל האוזר למשקיעים: "אל תתפתו להשקיע במיזמי שווא שמבטיחים תשואות גבוהות"

 | 
שמואל האוזר, צילום: דוברות משרד האוצר
פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך התייחס בוועידת שוק ההון למצב הבורסה בת"א, הן מבחינת הבאתן של חברות זרות, עלויות העמלות, יציאת חברות מהמסחר, ועוד: "יש בישראל אווירה אנטי-עסקית. זה הגיע למצב שחברות לא רוצות להיות חשופות לעיני הציבור, ויתרונות בדמות נזילות פשוט נעלמים. הסנטימנט השלילי צריך להיהפך לפרו-שוק, שנגיע לשוק הרבה יותר משמעותי. אנחנו חייבים להתמודד עם עודף הרגולציה, לבצע שינוי מבני בבורסה, ולהביא לוודאות רגולטורים".
לפי האוזר, "הבורסה שלנו שייכת למועדון מצומצם של בורסות ישנות, דינוזאורים: חייבים לעשות שינוי – אנחנו נגרום לכך שהבנקים יפסיקו להיות דומיננטים, נגרום לכך שתהיה יותר תחרות – והעמלות תהיינה נמוכות יותר, וזו הדרך היעילה ביותר לעשות את זה".
 
על קצב המחיקה הגבוה מהבורסה בת"א, כמו גם מעט הנפקות, אמר האוזר כי "אכן אלו בעיות שחייבים לטפל בהן". עם זאת, הקביל את המצב לבורסת הנאסד"ק, ואמר כי המצב בבורסה בת"א, מבחינת כמות המחיקות, טוב מזו שבניו-יורק".
 
האוזר התייחס גם ל"נפילות" של מספר מניות ואג"חים שהביאה הבורסה מחו"ל – כשהדוגמא הבולטת לכך היא הפיאסקו סביב "אורבנקורפ":  "ראשית, צריך להבין שבכל העולם בורסות מקומויות מביאות חברות מחו"ל. אנחנו צריכים להביא לכך שכל המידע לגביהן יהיה ידוע". הוא ציין כי במידה וחברות שיקרו לגבי המידע שמסרו – הבורסה תטפל בהן בכל הכח האפשרי".
האוזר גם סימן את תפקידם של המשקיעים סביב חברות שנויות במחלוקת. האוזר פנה למשקיעים וקרא: "אל תתפתו להשקיע במיזמי שווא שמבטיחים תשואות גבוהות. צריך להיזהר מזה". לשאלה איך דואגים לציבור עוד לפני שההונאות יוצאות לפועל, ענה האוזר כי הציבור צריך להיהזר מהשקעות בגופים שאינם מפוקחים על ידי הרשות לניירות ערך - שם הסיכון גדול יותר.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה