שטרום מתייחס לעסקת מגה, ומסמן את הגורם האמיתי ליוקר המחייה - צפו בראיון

בעניין הגז: "אם לסכם את הסיפור - אז הייתה פה פאשלה ענקית". בעניין הדיור: "יש גורם שחסר במחיר למשתכן"

 |  (12)
דרור שטרום, צילום: דוברות הכנסת
דרור שטרום, העומד בראש ועדת שטרום ולשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, הגיע לשיחה עם Bizportal על רפורמת כרטיסי האשראי ("הרפורמה מעולם לא הייתה רפורמת כרטיסי אשראי בלבד, זה שם שהמתנגדים רצו לתת לה"), על האלטרנטיבות לבנקים שקיימים בעולם המערבי - אך לא בישראל, ועל כך שייתכן שהפתרון העיקרי שיש ליישם הוא העצמת כוחו והבנתו של הצרכן.

צילום ועריכה: גילי מייזלר
לפי שטרום, המצב של משקי הבית שצריכים שירותים פיננסיים קשה מכיוון שאין חלופות. "אין לנו תופעה של איגודי אשראי או מוסדיים שנותנים אשראים, ואלו תופעות שכן קיימות בעולם המערבי, שם יש אלטרנטיבות לבנקים. אצלנו אין אלטרנטיבות לבנקים, ובנוסף על זה – כמות הבנקים מתמעטת במהלך השנים ולמרות הגלובליזציה האדירה, בנקים זרים לא מציעים את שירותיהם למשקי הבית בישראל".
כשנשאל על פתרונות, הסביר על שלוש הרגליים של הרפורמה, אך התחיל בשמה: "הרפורמה מעולם לא היתה רפורמת כרטיסי אשראי בלבד, כך מתנגדיה רצו לקרוא לה. היא בנויה על שלוש רגליים: יצירת תחרות מיידית לבנקים ע"י הפרדת שתי חברות האשראי הגדולות ביותר בארץ מהבנקים הגדולים ביותר בארץ; החלת סף כניסה נמוך יותר מבחינת דרישות לבנקים חדשים, שכן זה תחום בו מספר המתחרים הלך וקטן במהלך השנים; והחשוב - העצמת כוחו והבנתו של הצרכן. התחום הפיננסי מורכב, והצרכן לא מבין את המוצר. כדי להקל על זה, אנו רוצים להביא את הטכנולוגיה לצרכן ולאפשר לו להשוות בין שחקנים פיננסיים שונים, לאפשר לו את הליבה, שהיא להבין ולהבדיל בין מוצר למוצר".
על יינות ביתן ורכישת מגה, שטרום טוען כי להערכתו זה לא יפגע בהרבה בתחום. "בתחום המזון הבעיה האמיתית היא בריכוזיות יצרני המזון – תנובה, שטראוס, עלית, החברה למשקאות. אין לנו הרבה יותר יצרנים כמו בחו"ל. הרשתות והחנויות הן תחום מגוון וכבר היום יש הרבה מאוד רשתות וסניפים, והתחום הזה הלך והתפתח בתחרותיות שלו. אני לא צופה נזק דרמתי לצרכן".
בעניין תאגידי המזון, שטרום מציין שהם גדלו מאוד בתקופה שהחוק להגבלים עסקיים לא היה פעיל כל כך, בתחילת שנות ה-90, ושכתוצאה מזה קיימת הריכוזיות הגדולה. "לא רואים יצרנים חדשים של מוצרי חלב, רואים את אותם שלושה שחקנים כשרק הבעלות משתנה. התחום ביצתי ואין זרימה חדשה. חשוב לציין שלמרות שחושבים שהעולם פתוח, אנחנו עדיין מאוד מוגבלים ביבוא. יש משטר של יבוא בלעדי בחלק מהמוצרים, ופה דווקא הפתרון זמין - אפשר בקלות רבה לבטל את הבלעדיות בייבוא ולפתוח אותו – יש המון מותגים ומוצרים בעולם, אנו רק צריכים לאפשר להם להגיע לכאן בתעריפים תחרותיים".
שאלנו את שטרום אם אלו אותן חברות ענק שלמעשה מונעות את הייבוא והתחרותיות, אך תשובתו הייתה שונה לחלוטין: "במדינות בהן יש בעיות תחרות קשות אנו רואים שיש שחקן נוסף שעוזר למנוע את התחרות, והשחקן הוא הממשלה, שמונעת ממוצרים מתחרים להגיע לכאן באמצעות תהליכים ביורוקרטיים. יש מכון תקנים, ויש תקנים ישראלים שהעולם כלל לא הכיר. יש גם את משרד הבריאות – אם רוצים לייבא לכאן מוצר, לא תמיד מתירים אותו. כמו כן יש בעיה בשחרור סחורה בנמלים. אלו לא התאגידים שמעכבים את התחרות – אלא ממשלת ישראל. זה מתסכל לראות שהממשלה ביד אומרת שהיא רוצה להיטיב עם העם וביד השניה מונעת את אותו הטבה בדמות פתיחת שערי היבוא בצורה חופשית".
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  המשלה מגינה על הייצור בארץ, כדי למנוע אבטלה גבוהה!
  לימור 06/06/2016 22:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכל העולם כיום מנסים כמה שיותר לייצא ולא לייבא! כל בר דעת מבין כי ככל שנייבא סחורות, מוצרים וכיו"ב, יחוסל הייצוא ובכך יגרום לחיסול עסקים הן הקטנים בשלב הראשון והן הגדולים. התוצאה תהיה מיתון ואבטלה, הולכת וגדלה, אשר תעמיס מאד על החוב הלאומי ותמנע לחלוטין את הצמיחה שכבר ירדה בצורה משמעותית.
  סגור
 • 9.
  הוא ממש לא...
  DG 06/06/2016 18:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ונניח שהשרתים הפיננסים יוזלו במחיר של חצי מנה שווארמה למשפחה לחודש,מתעסקים בטריוויאלי היוקר נגרם בגלל שהחיים בישראל מסובכים, אין גאווה מקצועית וניהול נצלני.
  סגור
 • 8.
  חוצפה בלתי נגמרת
  dd 06/06/2016 17:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הוא היה בממשלה הזו בגללו מתווה הגז נראה כפי שהוא נראה למה הוא לא עשה דבר בזמן היותו בתפקיד איזו עבודה בעיניים כולם באים בדיעבד כאילו טהורים איזה טהורים הם היו חלק מאותה התנהלות מה זה השטויות האלה
  סגור
 • 7.
  איפה הוא מדבר על הגז
  אשר 06/06/2016 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק הכותרת מטעה כרגילבעתונות הכלכלית
  סגור
 • 6.
  הממשלה זה ביבי ,וביבי כשעמד בפריז וחיכה להסעה שפיספס
  בא 06/06/2016 16:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חשב רק על כסף שהרוויח ,זה אומר שביבי מושחת ,וזה אומר שהוא עוד נשמה אבודה , איך אני יודע את זה ,בגלל שלא כולם כאן פרות ביבי . איך אתה לא יודע את זה ביבי , כשמשחקים משחק מספיק זמן המשחק מתחיל לשחק איתך , איזה משחק שיחקת חמוד .
  סגור
 • 5.
  מה הבעיה שלך עם הגז בגלל שלא קבלו את דעתך (ל"ת)
  עדי 06/06/2016 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  פרשנות לדברי שטרום
  י"ע 06/06/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הממשלה היא שלומאלית או מושחתת. תבחרו אתם
  סגור
 • גם וגם בעצם ,זה הכול ביבי ,הוא המנהל .אני לא מרוצה
  בא 06/06/2016 16:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מביבי ,כבר כתבתי לך ביבי שמה שאסור שיקרה לאדם בחיים זה שיהיה מושחת , ואתה כשעמדת בפריז אחרי שפיספסת את ההסעה ,נו בהלוויה ההיא לאיזה פולטיקאי דפוק , חשבת רק על הכסף שהרווחת ......וזאת שחיתות ביבי .זה מה שאתה רוצה להיות ,עוד נשמה אבודה .
  סגור
 • גם וגם בעצם ,זה הכול ביבי ,הוא המנהל .אני לא מרוצה
  בא 06/06/2016 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מביבי ,כבר כתבתי לך ביבי שמה שאסור שיקרה לאדם בחיים זה שיהיה מושחת , ואתה כשעמדת בפריז אחרי שפיספסת את ההסעה ,נו בהלוויה ההיא לאיזה פולטיקאי דפוק , חשבת רק על הכסף שהרווחת ......וזאת שחיתות ביבי .זה מה שאתה רוצה להיות ,עוד נשמה אבודה .
  סגור
 • 3.
  הצרכן לא צריך להפגע כהוא זה מרכישת מגה. מדוע משלימים עם
  hguy 06/06/2016 15:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פגיע ה "לא קשה" היו צריכים להשאירה כרשת נפרדת ולא להגדיל כוחה של יינות ביתן על חשבון הצרכן. היינו בסרט של קלאבמרקט ויצאנו שרוטים וחבולים. זה שידור חוזר.
  סגור
 • 2.
  בדרן השטרום הזה
  מנדל איציק 06/06/2016 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה ישנת עד עכשיו? קראת את הכתבות ואתה מסכם ?? באם הייתה אתה מעורב המצב ודאי היה מפלצתי לך לך לדרכך
  סגור
 • 1.
  רק ריבית
  רק ריבית 06/06/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא הבינו עדיין
  סגור