מבקר המדינה על קציר המלח: "פיתרון זול, זמני ופשוט"

 |  (1)
אין דד ליין
קציר המלח לאן? דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום מעלה ביקורת נוקבת בנוגע לקציר המלח בים המלח בו הסכימה כיל להשתתף נוכח עליית מפלס המלח בימה. מבקר המדינה כותב כי למרות שהצורך למצוא פיתרון לעליית מפלס המלח היה ידוע עשרות שנים, הצדדים העדיפו למצוא פיתרון זמני, פשוט וזול בדמות סוללות חוף שהוגבהו. 
מבקר המדינה מתריע כי לא הוחלט על פיתרון לטווח הקצר שייתן פיתרון לבעיה והדגיש כי לסטייה מהחלטת הממשלה לגבי מתווה הפרויקט יש משמעויות כספיות, לרבות לגבי התמורה שיידרשו לשלם מי שיבקשו לקבל את הזיכיון הבא. זה המקום בו נכנסת כיל שצפויה להמשיך להתמודד על הזיכיון לאחר שזה הנוכחי צפוי לפוג בשנת 2030. לכיל יש אמנם מפעלים מחוץ לישראל אך היא נהנת מהאקלים הארצישראלי שמאפשר את אחסון האשלג בשטח פתוח.
מבקר המדינה קורא היום לקיים דיון ציבורי בנושא שכן לא נקבע מועד לשלמת קציר המלח, וכי היעד הנוכחי יושג גם ללא חתימה של הצדדים על ההסכם. וכך כתב המבקר: "מאחר שמדובר בפרויקט בהיקף כספי ניכר מאוד, שלביצועו יש השפעה רבה על אזור ים המלח, מחייב האינטרס הציבורי משהוא יבוצע על פי לוח הזמנים שקבעה הממשלה. לכן על משרדי הממשלה לפעול בדחיפות לקיום דיון יסודי בעניין זה. בדיון זה עליהם להציג את כל המידע הרלוונטי, לרבות הממצאים שהועלו בדו"ח ביקורת זה בעניין השינויים הניכרים שבוצעו במתווה הפרויקט וההשפעות הכספיות שיש לכך על מכלול היחסים בין כי"ל ומי"ה לבין המדינה, ולבקש מהממשלה להחליט, על בסיס המידע שיוצג, אם המתווה החדש מקובל עליה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  התנהלות של ביבי למשוך ולמשוך ולמשוך (ל"ת)
  לילי 24/05/2016 16:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור