פרופ' מואב על הצעת החוק להאריך את הסופ"ש אחת לחודש - "הכי נכון זה פשוט לתת לעובדים יותר ימי חופש"

 |  (14)
עומר מואב, צילום: מישל טניסון
סוף שבוע ארוך משישי עד שני אחת לחודש - זו הצעת החוק של הח"כים אלי כהן (כולנו) ודודי אמסלם (ליכוד) שתוגש בימים הקרובים. שוחחנו עם פרופ' עומר מואב שלא ממש התלהב מהיוזמה "יש בה אי ודאות ובעייתיות" וחושב שאפשר לעשות את זה אחרת.
חיזוק הכלכלה - "שטות גמורה"
בין היתר, הח"כים כהן ואמסלם טענו שהצעת החוק תשלב את ישראל בכלכלה העולמית ותחזק את המסחר, התיירות והשירותים. מואב ממש לא מקבל את הגישה הזו וטוען כי זו "טעות מוחלטת בשני מישורים, שטות גמורה. ראשית, אם אנשים מוציאים כסף בתחום מסוים, למשל התיירות, זה יבוא לידי ביטוי בתחום צריכה אחר או בצורה של צמצום החסכון. הצריכה שתיווצר בתחום מסוים תבוא על חשבון תחום אחר, ויש מי שיהנה יותר ומי שפחות", הסביר מואב, והוסיף כי "המישור השני הינו החשיבות בכך שאנשים יחסכו, ויש עידוד לכך מצד המדינה והטבות מס לתוכניות חיסכון ארוכות טווח. זו חשיבה בעייתית שמצד אחד מעודדים לחסוך ומצד שני לבזבז". 
הצעד לא יתמרץ את הכלכלה, טוען מואב, שלפיו הכלכלה צומחת בעיקרה מחסכון שמנותב להשקעות וכך גדלה יכולת הייצור של המשק. "יש קשר בין חסכון משקי הבית ובין ההשקעה של התעשייה והפרטים. השגת צמיחה ארוכת טווח בצורה הטובה ביותר היא ע"י חסכון".
ישראלים עובדים יותר שעות משאר מדינות ה-OECD
בהצעת החוק מציינים הח"כים כי "בישראל עובדים הכי הרבה שעות, כאשר שבוע העבודה המקובל בעולם כיום עומד על 40 שעות בעוד בישראל עומד על 42.5 שעות". מואב לא נשאר אדיש לטיעון המספרי, אך לדבריו אין כל רע בעובדה שאנחנו עובדים יותר שעות מפני שהפיריון בישראל נמוך. "אולי אנחנו יותר עניים מהרבה מדינות בארגון ה-OECD ולכן אנשים עובדים יותר. אם הם יעבדו פחות אולי יהיה להם קשה יותר בחיים. לא ברור איך זה לטובתם העניין הזה?"
לפי מואב, מי שבעיקר יהנה מהחופשה אלה הם עובדי המגזר הציבורי. "עובדי השירותים, שמהווים כ-20% מההמשק, לא ייהנו מכך, הם הרי עובדים גם בשישי. בסופו של דבר המשמעות היא שהמגזר הפרטי ימשיך לעבוד, ולא יכולים למנוע ממנו לעבוד. לעומת זאת, במגזר הציבורי, הממשלה יכולה להמשיך לשלם את אותה המשכורת לעובדי הציבור ולכן הם אלו שייהנו מכך. בנוסף, ביום החופשה החודשי, הציבור לא יקבל את השירותים המגיעים ממוסדות הציבור". 
תשלום 150% בימים שהעסקים כן יפעלו והצעה אלטרנטיבית 
בעיה נוספת שעולה מן ההצעה היא שעסקים שכן יפעלו ביום החופשה החודשי יאלצו לשלם תוספת שכר, בדומה לנהוג כיום לעובדים בסופי השבוע. "פעם בחודש ביום ראשון יהיה צורך של המעסיקים לשלם 150% משכרם של העובדים, זאת אם ירצו להמשיך לעבוד בראשון ולשרת לקוחות. יתכן שהמעסיקים יעדיפו שלא לשלם את 150% מחוסר כדאיות כלכלית לעבוד באותו היום", מציין מואב. 
לסיום, מואב הציג אלטרנטיבה: הגדלת ימי החופשה הנקובים בחוק. "הכי טוב שאנשים יבחרו מתי הם יקחו חופשה. מי שירצה שייקח את החופש שלו בימי חופשת בית הספר, מי שלא אדרבא, שייקח בזמנים אחרים", מציע מואב. "במהלך החופשים המדינה צפופה ואתרי הנופש מלאים לחלוטין בכל מקרה. בעלי הצימר או מקום האירוח אפילו יעדיפו שלא כולם יהיו בחופשות באותו הזמן".
תגובות לכתבה(14):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  להוסיף ימי חופש ב"ערבי חג" במקום חצאי ימי עבודה (ל"ת)
  מאד פשוט 17/05/2016 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  טוב אבל. חייבים במקביל לקצץ במכסת החופשה השנתית
  יכול להיות שהרעיון 17/05/2016 05:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במגזר הציבורי מקבלים הרבה מאד ימים וצריך לקצץ אותם בתמורה. כי אחרת יווצרו הרבה ימים לפדיון .יש מגזרים שזה לא יכול לעבוד בהם כמו מערכת החינוך.
  סגור
 • 7.
  מואב לא מבין שכל זה נעשה בשביל הדתיים
  בן 16/05/2016 15:42
  הגב לתגובה זו
  5 2
  שיהיה להם יום חופשי מלבד שבת, ולעזאזל התוצר, המדינה וכו..
  סגור
 • 6.
  פרופסור נכבד זה מה שקורה כשאתה עובד יותר מדי שעות
  יעקב בטלה 16/05/2016 15:21
  הגב לתגובה זו
  4 6
  מתחילים לדבר שטויות. בסופו של דבר הפריון נמוך כי אנחנו עובדים יותר מדי שעות וכבר אין כח. הנה אני שולח את זה מהעבודה כי מ-8 בבוקר אני כלוא פה בלי הרבה ברירה. אם הייתי מסיים ב-3 הייתי הרבה יותר יעיל - אבל במקום זה אני כאן עד 6 בערב מבזבז קפה ומיזוג. היה עדיף לשחרר אותי ב-3 והמעביד היה מקבל עובד חרוץ והיה חוסף המון כסף על קפה חשמל מיזוג מים וכו'....אבל לא רוצים להוציא את המיץ עד הטיפה האחרונה. העיקר תהיו בעבודה אבל אל תעבדו באמת!
  סגור
 • הסברת בצורה הכי טובה שיכולה להיות
  אלירן 16/05/2016 20:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדוע בישראל עובדים בממוצע הרבה יותר שעות והפריון הרבה יותר נמוך.
  סגור
 • העבודה משחררת
  שיר 16/05/2016 16:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם יש לך זמן להגיב לעומר כבר מצבך טוב.
  סגור
 • 5.
  מואב טועה ובגדול - איפה הרצל
  צדקיהו 16/05/2016 14:11
  הגב לתגובה זו
  4 2
  ההנחה של מחוקקי החוק הוא שאם כולם יהיו בחופש באותו יום אז ימי ראשון האלה יהפכו לימי בילוי משפחתי וקניות מה שאומר הגדלת הצריכה הפרטית על קניות או בילוי כי היום כולם עובדים 5 ימיים עד שעה מאוחרת בשישי סידורים וקניות הכרחיות ובשבת חנויות סגורות, בנוסף המגזר הדתי יוכל להצטרף לחגיגה אבל הפתרון הכי טוב הוא להוריד את שעות העבודה ל 7 שעות ביום כמו החזון של הרצל אז הפריון יעלה לאנשים יהיה זמן פנוי להשקיע בילדים ולהגדיל את הצריכה הפרטית אבל לאף אחד אין אומץ וחזון חייבים מישהו בשיעור קומה של הרצל כדי לחולל את המהפכה האמיתית
  סגור
 • ברור מי יהנה ומי יחטוף
  פרטי 16/05/2016 19:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איזה יופי. המגזר הפרטי, שגם ככה קורע את הת*ת, יממן את המגזר הציבורי, בזמן שיש לו יום פחות לקבל שירות מהרשויות השונות (שגם ככה לא מצטיינות בשעות הפעילות שלהן).
  סגור
 • אתה טועה
  אורי קידר 16/05/2016 15:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם אנשים יעבדו פחות - הם ירוויחו פחות ויחסכו פחות > יישאר להם פחות כסף > הם יצרכו פחות > צריכה פחותה = צמיחה פחותה. לא כל דבר הוא פשטני כל כך.
  סגור
 • 4.
  בדריך שהצעה זו נוגדת את כוונת הממשלה להגדיל את
  משה ראשל"צ 16/05/2016 13:59
  הגב לתגובה זו
  0 2
  החסכון היא מתכוונת להגדיל את החסכון הפנסיוני הרחוק במצב שהאדם לא עובד ואם יהיה עוד יום בחודש הוא יוכל להיות צרכן נבון שיש לו יותר זמן לבדוק את הקניה וכך הוא יהפוך לצרכן יותר חכם בדיוק ההפך ממה שאתה מכוון בדבריך
  סגור
 • 3.
  תאכלס..גאון..בלי ציניות.. (ל"ת)
  רונן 16/05/2016 13:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 2.
  מר מואב, יותר טוב תלך לתרגל יבוש בובוסים
  אורי 16/05/2016 13:46
  הגב לתגובה זו
  3 10
  אחרי ששיעשעת אותנו בתיאוריית האגירה של חיטה, למה שלא תלך לסדנת תרגול של ייבוש תפוחי אדמה ושימורם, במקום שוב לבלבל לנו במוח את השטויות שלך ? כמה נלעג אתה יכול להיות...
  סגור
 • 1.
  ניראה שהפרופסור מנותק - עדיף ימי א חופשיים לכולם
  אבי 16/05/2016 13:23
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אנשים לא לוקחים ימי חופש והם מצטברים.
  סגור
 • לא לוקח ימי חופש
  פרטי 16/05/2016 19:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כי אני רוצה לשמור על מקום העבודה שלי, מאותה הסיבה שאני לא הולך בשש הביתה. ככה זה כשאתה לא עובד מדינה.
  סגור