"פאפא עוזב בעת משבר" - האם התרסקות המניה מוצדקת?

האנליסטים בשוק מעריכים את תרומתו של פאפא לוולינאנט ומצביעים על שתי מטרות שהציב פאפא לפריגו שכבר הראו חולשה
 |  (6)
יתומים מפאפא
ההתפטרות של ג'וזף פאפא מתפקיד מנכ"ל פריגו הפכה אתמול לרשמית, והמניה הגיבה באופן קשה - גם בשל אזהרת רווח חריפה שהוצמדה להודעת ההתפטרות (ככל הנראה כדי להבהיר שפאפא הגדול חתום על המשבר הנוכחי בחברה). הנפילה הביאה את המניה לשפל של כמעט 3 שנים, וכעת עולות שאלות כמו האם הירידה מוצדקת? והאם פאפא יוכל באמת לעזור לחברת וליאנט שנמצאת בתחתית המדרגה? 
"בשורה רעה לפריגו"
האנליסט סטיבן טפר מ-IBI כותב, כי עזיבתו של פאפא בטריקת דלת לטובת וליאנט מהווה בשורה רעה מאוד לפריגו. "וליאנט שנמצאת במשבר עמוק כתוצאה ממודל עסקי בעייתי שמתבסס על העלאת מחירים אגרסיבית, זקוקה למנכ״ל ששמו הולך לפניו. נטישת פריגו לטובת וליאנט החבוטה רעה מכמה סיבות. פריגו נסחרה היסטורית וגם כיום בפרמיה על השוק. לפחות חלק מהפרמיה מיוחס לצוות הניהול החזק בהנהגתו של פאפא, שהיה מוערך מאוד בשוק. פאפא הולך - משמע גם חלק מהפרמיה הולך. הצניחה של המניה ב-18% בהחלט מוצדקת".
טפר מוסיף על פריגו: "החברה נמצאת בנקודה מאוד רגישה שבו היא מתמודדת עם קשיים במיזוג של חברת אומגה. עזיבת פאפא מערערת את השדרה הניהולית ופוגעת בתהליכים מול אומגה. המנכ"ל החדש יהיה עסוק פנים אירגונית ויחשוש להמשיך באותו קו של פיתוח עסקי שתרם לפרמיה - משמע, עוד חלק מהפרמיה הולך. עצם העובדה שפאפא נוטש את פריגו בשעת משבר לטובת חברה שנמצאת לפחות על פני השטח במשבר הרבה יותר עמוק, מעלה את החשש שהמשבר של פריגו-אומגה חמור ממה שהשוק תופס - וזה אומר: עלייה נוספת באי-ודאות", כותב טפר.
"פריגו צפויה לעשות מחיקות נוספות"
בנוסף להתייתמות פריגו מפאפא ג'ו, החברה הורידה בנוסף את תחזית הרווח לרבעון הראשון. הרווח לרבעון צפוי לעמוד בטווח של 1.71-1.77 דולר למניה, נמוך משמעותית מהתחזיות בשוק לרווח של 1.89 דולר למניה. לשנת 2016 תחזית הרווח של פריגו עומדת על 8.6-8.2 דולר למניה - הורדה של 13% לעומת התחזית שניתנה בפברואר. לגבי ההכנסות, פריגו צופה כי ברבעון הראשון אלו ינועו בטווח של 1.33 ל-1.35 מיליארד דולר - מתחת לתחזיות השוק להכנסות של 1.4 מיליארד דולר - והמניה כאמור הגיבה בהתאם. אזהרת הרווח והורדת תחזית ההכנסות מיוחסת לתחרות העיקשת ומירידת מחירים בתחום התרופות הגנריות במרשם. כמו כן, לפי טפר, החברה שרכשה פריגו - אומגה - צפויה להראות חולשה בפעילות לפחות עד סוף השנה. "החברה צפויה לעשות מחיקות נוספות בקשר לנכסים של אומגה, מה שמעיד על עומק הבעיות באומגה ומידת הכישלון העסקי של הרכישה".
פריגו פגעה באמון המשקיעים
ניר חצב מאופנהיימר כותב, כי התנהגות הנהלת פריגו לאחרונה אינה עולה בקנה אחד עם המוניטין שצברה לעצמה בשנים האחרונות, בהן נהנו בעלי המניות מהצפת ערך יוצאת דופן. "רק בחודש ינואר האחרון העלתה הנהלת החברה את תחזית הרווח שלה ל-2016, רק כדי להוריד אותה חודש לאחר מכן בכ-2% וכאמור, ב-14% בתוך תקופה של שלושה וחצי חודשים בלבד. מעבר לכך, בשיחת הוועידה ובמפגש המשקיעים שלאחר הורדת תחזיות הרווח ציינה הנהלת החברה כי למיטב הערכתה, תחזיות הרווח ל-2016 לא צפויות לרדת שוב ובנוסף, היקף ההפרשות על רכישות אומגה נראה גם הוא סופי. עם זאת, רק חודשיים עברו ותחזיות הרווח ל-2016 נחתכו בחדות, כמעט מאותן סיבות בדיוק. התנהלות הזאת צפויה בוודאי לעורר חששות מצד השוק כי גם התחזית הנוכחית של החברה ל-2016 עשויה להמשיך ולהתעדכן כלפי מטה ככל שהשנה מתקדמת".
התחזיות הקודמות של פריגו מנופחות
בוולס פארגו האשימו כי התחזית הקודמת שסיפקה פריגו היתה מנופחת בשל המאבק נגד ניסיון ההשתלטות העויין על ידי מיילן. "בדיעבד, הנהלת פריגו סידרה תחזית רווח שאפתנית ולא ריאליסטית בניסיונה להגן על החברה מהשתלטות עויינת על ידי מיילן. הנפילה במניה בין היתר מיוחסת למכירות חלשות באירופה ולרכישת אומגה - שניהם היו חלק מהאסטרטגיה של פאפא", אמר האנליסט דיויד מאריס שהוריד את ההמלצה למניית פריגו ל'תשואת חסר'. לדבריו, פאפא חסר ניסיון משמעותי בתרופות ממותגות אשר נמצאות בפוקוס של וליאנט. "אנו מאמינים כי למנכ"ל החדש של וליאנט (פאפא) יש ניסיון ברכישות, אבל לא בלבנות חברות מחדש".
האנליסט פטריק קיסר מברנדיוויין גלובל (Brandywine Global) דווקא מפרט את היתרונות עמם פאפא מגיע לווליאנט. לדבריו ניסיונו של פאפא במכירות מוצרי בריאות מעבר לדלפק יהווה נכס משמעותי למחלקת מוצרי העור והעיניים של החברה.
מניית פריגו ב-12 החודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  נראה לי פיטרו אותו (ל"ת)
  סוחר 26/04/2016 22:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  יעשה רק טוב לפריגו הליכתו דרוש שינוי אסטרטגי ברכישות (ל"ת)
  שישקו 26/04/2016 19:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  טוב שהזבל הזה הלך .....תהיה התייצבות והמניה תעלה
  רפאל 26/04/2016 16:58
  הגב לתגובה זו
  1 3
  המניה הזאת ירדה המון..... שיש דם ברחובות אני נכנס האמת קניתי היום בשר 37000 מקווה ומאמין לטוב....סהכ" חברה ענקית וטובה
  סגור
 • 3.
  מכר את העתיד של החברה וברח
  פאפא זבל אמיתי 26/04/2016 15:03
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הנייר ירד 50 % כשהוא שם, טוב שהלך.פרמיית פאפא של 18% שווה בשביל שיילך וייתן למכור סוף סוף.תיכף תבוא השתלטות
  סגור
 • 2.
  שמייעצים לצאת ממניה כלשהיא אני נכנס. זה בדוק עובד פיקס (ל"ת)
  בדבר אחד אני מבין 26/04/2016 14:50
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 1.
  הערה והארה
  מורפי 26/04/2016 13:28
  הגב לתגובה זו
  8 0
  בתי קברות מלאים באנשים שלא היה להם מחליף . להרגשתי הסוביקטיבית יתכן והליכת פאפא דוק תעשה רק טוב לפריגו..
  סגור