פרופ' טרכטנברג: "שיעור צמיחה של 7% במדינה כמו סין - זה משבר לא קטן"

לגבי מחירי הדירות: "אם לא מצליחים בדיור אז צריך להתביית על בנקים כדי להסית את תשומת הלב"
 |  (13)
עמנואל טרכטנברג, צילום: בוריס קוזנץ
חבר הכנסת מנואל טרכטנברג צייר היום תמונה לא ממש מלבלבת כלשונו על המציאות הכלכלית. במסגרת נאום שנשא בכנס DC finance שנערך בתל אביב, טרכטנברג מנה את האתגרים העומדים בפני הכלכלה העולמית, וניצל את הבמה לתקוף את שר האוצר כחלון בניסיונו להסית את הדיון ממשבר הדיור אל הבנקים.
"לא קל להחזיק בכנסת דיון ברמה עניינית. כאשר הסנטימנט הוא כזה ולרגולטורים יש המון כח בגלל הוואקום השילטוני, אז מוטלת עליכם (המגזר הפיננסי) האחריות. לא ייתכן שיהיה סדק בין הגופים הפיננסים לציבור. תנו את הדעת כאסטרטגיה זה לא ענין של צדיקים ורשעים. תחשבו על הציבור, תחשבו איך אפשר לנהוג אחרת".
"אנו עוברים היום תקופה מאד מאתגרת מבחינה כלכלית - גם בעולם וגם בישראל. המערכות שאנו מכירים אט אט קורסות. הזנב הארוך ממשבר 2008 עדיין איתנו, בהמון מובנים הוא לא חלף", אמר טרכטנברג.
"אם חששנו פעם מיציאתה של יוון מהאיחוד, היום החשש הוא מיציאת אנגליה מהאיחוד וזו רק תחילת הדרך. אם חשבנו שאירופה היא אחד העוגנים של הכלכלה העולמית, אז היום זה לא ברור מאליו. מדינות ה-BRICS כמעט כולם אט אט או נפלו או שיש לגביהם סימני שאלה. כמו ברזיל ורוסיה שנמצאות במשבר עמוק כל אחת מסיבות דומות. הודו מתפקדת טוב אבל אנו רואים את הממשל מתקשה להעביר רפורמות. בסין, במונחים שלה שעורי צמיחה של 7% מהווה משבר לא קטן ורק הבוקר התבשרנו על ירידה נוספת בייבוא של הכלכלה הסינית".
בנוגע לגז הישראלי אמר: "אוי למדינת ישראל אם נפתח תלות ארוכה במשאב כלשהו שכן זה נוגד את היתרון היחסי שנמצא בשכל שלנו ולא עמוק בתוך האדמה. מדינות בעולם שהצליחו לאורך זמן לצמוח כלכלית - הן לא אלה שהסתמכו על משאבי טבע. אז אוי לנו אם נתלה תקוות על הגז במובן הזה".
בהמשך למצבה של הכלכלה העולמית, אמר: "כל מה שתיארתי מסתכם באי ודאות. אי ודאות כלכלית שניזונה מכל אותם מגמות שתיארתי ואין דבר שפוגע יותר בהשקיות מאי ודאות כלכלית מתמשכת כאשר אתה לא רואה מהיכן תבוא הישועה. יש קונפליקטים או מצבים שבהם אתה יודע איך לצאת, אבל מה שקורה בין רוסיה וארה"ב למשל, לא ברור מה היציאה מהן וזה דבר בעייתי מבחינת הכלכלה".
בנוגע לריביות האפסיות אמר: "זה חסר תקדים. אין תקדים לתקופה כל כך ארוכה לריביות שליליות לתקופה כל כך ארוכה. אנו לא יודעים לעכל אותה אבל כולם מסכימים שזה לא יכול לאורך זמן להימשך. לא יכול להיות שהעתיד שווה להווה - וזו המשמעות של ריבית אפס".
"הסחר הבינלאומי הוא אינדיקטור יותר טוב למדוד את ההאטה העולמית. סחר מוגבר משמעותו שהגלובליזציה נמשכת. כאשר הוא מתכווץ או לא גדל בקצב סביר - שזה המצב כיום - זה סימפטום מאד לא טוב. כמובן לא הכל שחור. גם כשהתמונה כולה לא ורודה אנו יודעים שיש הזדמנויות. אם זה באפריקה או דרום מזרח אסיה. הבעיה היא שלא קל לזהות מקומות אלו וגם כאשר הם ברורות, למשקיעים המוסדיים לא קל להגיע אליהם".
לגבי שוק הדיור בישראל אמר: "אם לא מצליחים בדיור אז צריך להתביית על בנקים כדי להסית את תשומת הלב. אבל תקציב דו שנתי זה לא רעיון טוב בכלל. אנו רואים שההי טק עם האקזיטים לא עושים טוב למדינה. מה קורה למשק? זה לא מנוע צמיחה למשק מכיון שאין לזה השלכות לתעסוקה".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  לא מספיק
  אריאל המליונר 08/03/2016 19:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תעלה את המס על הבורסה ל30% . לא מספיק .רוצים שתעלה עוד. שלא תשאר אבן על אבן...אמן ואמן
  סגור
 • 11.
  העלאת מס הבורסה ע"י טרכטנברג תיזכר לדראון מעולם ....
  שלומי 08/03/2016 18:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הוא היה משוכנע כנראה שיקבל לידיו את תיק האוצר אלא ש התאכזב במהרה אבל הותיר את הבורסה מדממת עד היום והמשקיעים בורחים בגלל טיפשות של איש אחד.
  סגור
 • 10.
  אוהבת ריכוזיות כמו למשל לרכז את מחנות הצבא בדרום
  ממשלת ישראל 08/03/2016 15:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לרכז את שדות התעופה בחור בלוד. לרכז את כל ההזויים במפלגה אחת. הרצוג לא מנהיג ועדיף שיעוף כי עשה עד כה רק שטויות בחר אנשים שיתאימו להלך הרוחות בארץ. מאז הצבור ראה מי הם יחימובביץ, רוזנטל שפיר והתרשם מספיק מהפרופסור שנפלט מהאקדמיה לספסלי הבטחון של המפלגה. זה אותו אחד לוזר שהבת שלו הצטרפה להפגנה ולמחאה וישבה באוהל בטענה שאין לה דירה עם שני הורים טחונים בכסף עם משרות חלומות אין לבת שלהם דירה. אז אם בארזים נפלה שלהבת מה יעשו אזובי הקיר? ממשלה של עכברים
  סגור
 • 9.
  כל תינוק יודע מה שהפרופסור מקשקש
  הפרופסור 08/03/2016 15:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בשביל השטיות שלו לא צריך ללמוד 20 שנה ולשלוף דוח מהמגירה ולדפוק לנו את ההשקעות בבורסה. הבורסה מתה בגללו 25% מס זה עושק. קשה להאמין שאת הדו"ח הנ"ל הוא שלף מהמגירה תוך שבועיים. זה היה סך הכל חיבור של נער אוצר משאלת לב של אהבל מהאוצר והפרופסור השתמש בו לרעת האזרחים. כל עוד טראח, יחימוביץ, רוזנטל, סתיו שפיר ושמולי במפלגה בחיים לא אצביע עבורם.
  סגור
 • 8.
  האיש האיום שהרס את הבורסה חוזר להלך עלינו אימים
  רובי 08/03/2016 14:47
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לא די היה לו לשבש לנו את החיים עם המס המופקר שהשית על המשקיעים בבורסה והנה הוא חוזר עתה להלך אימים ולנפנף במשבר 2008 שכבר מזמן אבד עליו הקלח....
  סגור
 • כן כן אבד עליו קלח התירס ..לא טעיתי... (ל"ת)
  רובי 08/03/2016 18:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  הרס גם את הרצוג והעבודה
  ליטל 08/03/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זב
  סגור
 • 6.
  אדם. שמאמין בטמטום של עצמו (ל"ת)
  מרצה 08/03/2016 12:44
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 5.
  לך הבייתה
  יוסי 08/03/2016 12:07
  הגב לתגובה זו
  3 1
  טרכטנברג לך הבייתה
  סגור
 • 4.
  הבורסה שהוא גרם להריסתה. (ל"ת)
  הבורסה שהוא גרם להרי 08/03/2016 11:45
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • 3.
  מדבר על הכל.חוץ מהבורסה שהוא גרם להריסתה. (ל"ת)
  אזרח 08/03/2016 11:34
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 2.
  אין לו בושה...מעניין מי נתן לו תואר. (ל"ת)
  פריש 08/03/2016 11:28
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 1.
  הקשקשן הזה הרס את הבורסב ועדיין מדבר
  פרוספר סמוחה 08/03/2016 11:27
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אין לו בושה...מעניין מי נתן לו תואר.
  סגור