בנק ישראל מתנגד להנפקה של האחים נאוי: "נגד החוק"

זאת לאחר שכבר בשבוע שעבר יצאה החברה לדרך בגיוס של 300 מיליון שקל
 |  (4)
דורי נאוי, צילום: יח"צ
בנק ישראל מתנגד להנפקה של החברה לניכיון צ'קים האחים נאוי, וזאת לאחר שכבר בשבוע שעבר יצאה החברה לדרך בגיוס של 300 מיליון שקל. במכתב שנשלח לחברה מציין בנק ישראל כי ההנפקה אינה עולה בקנה אחד בכל הנוגע לחוק הבנקאות.
לאחים נאוי 6 לקוחות שהכנסתם עולה על 400 מיליון שקל ומוגדרים על ידי בנק ישראל כ'לקוחות גדולים'. אלו מהווים 10% מסך תיק הלקוחות של החברה, ולפי בנק ישראל הדבר מנוגד לחוק הבנקאות. אם לא די בכך, בבנק ישראל מציינים כי עיסוקה של החברה הבת (100%) פסגות ליסינג במתן אשראי ללקוחות גדולים בלבד - גם כן מנוגד לחוק. תמורת הגיוס אמורה לעמוד לטובת פסגות ליסינג כהלוואת back-to-back.
מנגד, האחים נאוי דוחים את טענות בנק ישראל בטענה כי החברה הבת פסגות ליסינג לא תעסוק ב'לקוחות גדולים'. "החברה קיבלה את כל האישורים וההיתרים הנדרשים על פי כל דין להנפקה, ואינה מפרה את חוק הבנקאות. החברה ופסגות ליסינג התחייבו כי תמורת ההנפקה תשמש אך ורק למתן אשראי ללקוחות שאינם לקוחות גדולים".
נראה כי בבנק ישראל מסתפקים בעובדה שלחברה האם האחים נאוי 'לקוחות גדולים' בהגדרה, כדי למנוע את ההנפקה. נציין כי האחים נאוי משתמשת בהונה העצמי ובמסגרות אשראי בנקאיות כדי לממן את פעילותה, והגידול במסגרות האשראי בשנים האחרונות תמך בצמיחה גבוהה יחסית. החברה שמה לה למטרה להגדיל את פעילותה בקרב חברות גדולות בעלות איתנות פיננסית גבוהה יותר, מה שתורם להפחתת סיכוני האשראי ולגידול בנפח הפעילות, אך מפחית את התשואה הכוללת על תיק האשראי.
בניגוד לבנקים המקומיים, לאחים נאוי אין גישה למקורות הנזילות של בנק ישראל, אלא נוהגת להתקשר עם בנקים שמעמידים לה מסגרת אשראי מסוג on-call, ולעיתים גם אשראי back-to-back המגובה בפיקדונות של בעלי השליטה בחברה. זה המקום לציין כי פיקדונות אלו קטנו משמעותית בשנים האחרונות מכ-123 מיליון שקל נכון לסוף 2013 לכ-71 מיליון שקל בספטמבר 2015 תוך גידול במסגרות בבנקים.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  שוק אפור פורח (ל"ת)
  אהרון 21/02/2016 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לו הייתי פישמן (ל"ת)
  יש לשיר 21/02/2016 18:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  המפקחת והנגידה מגינים על מקומות העבודה לאחר הפרישה (ל"ת)
  לילי 21/02/2016 15:34
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  היא בטח פוחדת שנאוי יהיה חברת אשראי
  המתנגדת הסדרתית 21/02/2016 15:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  עוד מתחרה לבנקים. כל מה שהמדינה הזאת נוגעת ומתערבת זה רק להפריע . ממשלה של דובוני לא לא
  סגור