גרוס משחרר בלמים: "זה הכל הימורים עכשיו" - זו התחזית לשוק

גרוס ממשיך לתקוף את הבנקים המרכזיים בעולם, וכעת שהשיח עובר לריבית שלילית הוא מעלה הילוך
 | 
פד' או פלי?
בתחילת החודש האשים ביל גרוס את הבנקים המרכזיים בעולם ביצירת בועת אג"ח נוכח הריבית הנמוכה. זו לא הפעם הראשונה שגרוס יוצא כנגד הבנקים המרכזיים עת רמות הריבית האפסיות מעוותות את שוק האג"ח, אך נראה כי השיח הגובר על ריבית שלילית הביא את גרוס להבין שהעלאת ריבית כבר לא נראה בקרוב.
גרוס, המוכר בתור מלך האג"ח של קרן פימקו ומנהל היום 1.4 מיליארד דולר בקרן  Janus Capital Group, צייץ בחשבון הטווטר של הקרן לאחר נאום דראגי בשבוע שעבר: "זה הכל הימורים עכשיו; להמר עד מתי תעבוד המדיניות של הבנק המרכזי, ואז הימור מתי לצאת". גרוס מסמן כעת כי לא נראה העלאת ריבית בהודעה הקרובה של הפד', ואף בהמשך.
 
למרות שהכלכלה האמריקאית צפויה להציג ברבעון הראשון של השנה צמיחה של 2%, גרוס טוען כי שעור צמיחה שכזה מהווה למעשה מיתון. "אתה צריך צמיחה נומינלית של 4% כדי שרווחי החברות יעלו - וזה לא בדיוק מה שקורה. אני לא חוזה מיתון, אבל אני חושב, באופן ביקורתי למדי, כי אנחנו צריכים לצפות לצמיחה נומינלית של 2% - שעבורי זה מהווה מיתון".
גרוס לא חסך מהפד' מלים בנוגע לתוואי הריבית, שאולי תפס תפנית נוכח עדותה של הנגיה ילן בפני הקונגרס - שם לא נשללה האפשרות לריבית שלילית. "זה קשור למצב הצמיחה העולמית לעומת זו הפנימית של ארה"ב. הפד' בקיא ומרוצה בכל הנוגע לצריכה וצמיחה של 2% למשק האמריקאי, אבל הם צופים בעיות בסין, בשווקים המתפתחים, ולדעתי הבעיות הללו עלולות לחזור לכלכלה האמריקאית - ולכן הם זהירים. להערכתי הפד' כנראה לא יפעל בהודעה במארס הקרוב, ואף לכל אורך השנה - תלוי בהתפתחויות של אותם גורמים".
נזכיר כי הדולר החזק העניש ב-2015 את המטבעות של השווקים המתפתחים, מה שהוביל לצניחה חדה בעתודות המט"ח של אותן מדינות. לפי Janus Capital, השליטה של הדולר בחוב של אותן מדינות עלול להביא לתנודתיות משמעותית לאורך היסודות המתדרדרים. נציין כי בחודש האחרון מדד הפחד האמריקאי, המודד את רמת התנודתיות בשווקים, זינק ביותר מ-25%. לדברי גרוס, המדד יישאר ברמה זו לפחות ברוב הזמן שנותר ל-2016.  "מדובר בתנודתיות כפולה מזו שראינו בשנים קודמות, בגלל חוסר ודאות באינדיקטורים הכלכליים, חוסר ודאות במונחי הריבית השלילית, וחוסר ודאות בנוגע לשאלה האם הריבית השלילית בכלל תועיל לכלכלה".
"אני לא חושב ששוק המניות צפוי לעלות 10% במהלך 12 החודשים הבאים, ולכן אני דבק למניות ארביטרז', קרנות המניות האלו צפויות להניב תשואה של 7% עד 8%. אלו נמצאות בפרוטפוליו האישי שלי, וזה היה נראה טוב ב-12 החודשים האחרונים", אמר גרוס. 
מדד הפחד (VIX) ב-12 החודשים האחרונים:
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה