אלו הן הבורסות שרשמו את מהלך העליות הגדול ביותר השנה - באיזה מקום ת"א?

ה-CNNMoney דירג את ביצוע הבורסות ב-74 מדינות בעולם. האבסורד: במקומות 1 ו-3 -מדינות בדיפולט
 |  (2)
סוחר, צילום: Getty images Israel
מסתבר שמדינות הנמצאות בחדלות פירעון עדיין יכולות להשיג רווחים יפים למשקיעים – נכון ליום 6 ביולי, בורסת ארגנטינה עלתה בשיעור החד ביותר מתחילת השנה,37%, כך עולה מדירוג של ה-CNNMoney  אשר דירג את ביצועי 74 בורסות בעולם.
הסיבה למצב הרוח המרומם של המשקיעים בבורסת בואנוס איירס היא הציפיות לבחירות הקרובות באוקטובר העשויות להעלות לשלטון ממשלה ידידותית יותר לכלכלה. אולם שוק ההון הארגנטינאי אינו סימן לכלכלה בריאה – המדינה עדיין נמצאת טכנית בחדלות פירעון, סובלת מאינפלציה בשיעור דו ספרתי ומטבע הפזו נחתך בחדות. ההשקעות הזרות במדינה כמעט ונעצרו כליל בשל סירובה של הנשיאה קריסטינה קירשנר לשלם את חובות המדינה לקרנות יגדור אמריקניים.
במקום השני בביצועים נמצאת הבורסה ההונגרית עם עלייה של 30.7% מתחילת השנה. ראש ממשלת המדינה ויקטור אורבן משך אליו ביקורת חריפה עם תוכניות מיסוי לא שגרתיות, אשר בין היתר כללו מס על אינטרנט (תוכנית שבוטלה בסוף) ורפורמות כלכליות, המבקרים צפו שאורבן יוביל להרס הכלכלה, אבל מסתבר שהם טעו והכלכלה ההונגרית החלה לצמוח בקצב מהיר, לאחר שנים של התכווצות והיא צמחה ב-2014 יותר מרוב מדינות האיחוד האירופי.
ג'מייקה נמצאת במקום השלישי עם עליות של 29.5% - בדומה לארגנטינה, מדובר במדינה שנכנסה לדיפולט ב-2013 בשל חוב של 9 מיליארד דולר. כלכלת המדינה, הנשענת על תיירות וחקלאות, התכווצה בין השנים 2009 ל-2012, אך החלה לרשום צמיחה מתונה בשנתיים האחרונות וצפויה לסיים את 2015 עם הצמיחה הגבוה ביותר זה שנים.
בורסת דנמרק נמצאת במקום הרביעי עם עליות של 27.8% - הסיבה העיקרית לכך היא הירידה החדה בערך מטבע הקרונה, דבר אשר מקל על יצוא סחורות מחוץ למדינה. תכנית ההרחבה של ה-ECB הכניסה כספים רבים לכלכלות מדינות האיחוד והורידה את הריבית לרמה אפסית. השילוב של השניים יצר אווירה של "כסף קל" אשר הקפיצה את המניות במדינה. אומנם דנמרק אינה בגוש המוניטרי, היא מרוויחה כאשר המצב הכלכלי של שכנותיה משתפר. הבורסה של קופנהגן הציגה את הביצועים הטובים ביותר באירופה.
גם בגוש הסקנדינבי, הבורסה של רייקייוויק, בירת איסלנד, היא במקום החמישי בעולם עם עליות של 17.9%. הכלכלה הזעירה יוצאת מתקופה קשה והיא צפויה להציג את שיעור הצמיחה החזקים ביותר מאז 2007. האבטלה במדינה יורדת והממשלה צפויה לבטל את ההגבלה על הוצאת הון מחוץ למדינה.
הבורסה של דאבלין, בירת אירלנד מדורגת שישית עם עלייה של 17.5% מתחילת השנה. לזינוק אחראית החלשות האירו מול הדולר אשר הקלה על חברות איריות להיות תחרותיות יותר מול מתחרות אמריקניות. אירלנד חתכה את הגירעון ואת הוצאות הממשלה ושילמה את חובותיה בזמן. המדינה נהנתה מהצמיחה החזקה ביותר בגוש האירופי.
בורסת סין, למרות הטלטלות האחרונות, מדורגת במקום השביעי בעולם עם עליות של 16.7%. מאז השיא של 12 ביוני רשמה הבורסה תיקון של למעלה מ-20%. החשש הוא שבורסת שנחאי צומחת חזק יותר מכלכלת המדינה. היום פורסם שסין הציגה צמיחה של 7% ברבעון השני של 2015.
יצוין שבורסת תל אביב מדורגת במקום ה-18 ברשימה עם עלייה של 10.61% מתחילת השנה. גרמניה מדורגת מקום אחד מעליה עם עלייה של 11.07%. לשם השוואה, ארצות הברית מדורגת במקום ה-47 עם עלייה מיזערית של 0.51%. את הביצועים הגרועים ביותר ביצעה בורסת קולומביה עם ירידה של 13%, כאשר לפניה נמצאות הבורסות של פרו (12.45%-), ברמודה (10.32%-), בולגריה -(8.14%-) וניגריה (6.38%-).
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אראלה ממפעל הפיס. בלוף (ל"ת)
  חיים גת 15/07/2015 11:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  ישראל בלוף
  מאיר פ 15/07/2015 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בורסה בלוף, בנקים , בצי השקעות, חברות ביטוח ופעילים זרים חוגגים בבורסה בישראל ומנפחים שערים חא ראלים למצב החברות, מתעשרים רווח מיליארדים עד .... הרגע בו אי אפשר יותר לנפח ... כמו תמיד .. הציבור ישלם את המחיר ויפסיד את כול כספו ( קרנות פנסיה, גמל , השתלמות, ביטוחי מנהלים וכך עלה... ) יעברו כמה חודשים , הציבור החדש הםריערים שוכח והנה הכול מתחיל מחדש... המפקח על.. הבורסה, בנקים, שוק ההון , ביטוח יודע .. נכון הם יודעים אז למה לא עושים כלום... כי מדובר בהרבה כסף ...
  סגור