רוצים לחסוך בעמלות של החיסכון לפנסיה? - הנה 7 טיפים

ירון בר און מהייטקזון: " פנסיה היא ריצה למרחקים ארוכים". מציג את המדריך למתמקח על הפנסיה

 |  (6)
חיסכון, צילום: Getty images Israel
פורשי פנסיה רבים מגלים באיחור כואב כי חלום הפנסיה אינו כפי שדמיינו אותו והם יאלצו להתרגל לרמת חיים נמוכה מכפי שהתרגלו אליה. רבים לא מודעים לכך שאחת הסיבות לכך היא שחברות הביטוח גבו מהם במשך השנים דמי ניהול גבוהים. ירון בר און, מנכ"ל הייטק סוכנות לביטוח ואחראי על הפנסיה של מועדון הצרכנות הייטקזון מסביר לגולשי Bizportal כמה עמלות אנו משלמים למנהלי הפנסיה שלנו ומספק 7 טיפים איך לחסוך בעמלות?
המדינה מעודדת את האזרחים לחסוך לפנסיה בעיקר בגלל התארכות תוחלת החיים וחשש שתתקשה לתמוך באוכלוסיה זאת שהולכת וגדלה. אלא שיש מי ש"נוגס" בכספים שנצברים ושצומחים כתוצאה מהתשואה. השינוי מתחיל בעיקר בקרנות הפנסיה וצפוי להמשיך גם למוצרים פנסיונים אחרים.
על איזה סכומים מדובר?
"היכולת לצבור יותר בפנסיה כרוכה בין השאר בבחינת כלים טכנולוגיים חדשים ובהתמקחות מול חברות הביטוח, בדיוק כפי שהישראלים עושים עם הסלולר. אם לדוגמה בגיל גבר בגיל 28 ומשכורת של 15,000 שקל משלם עמלות של 4% מההפקדות ו-0.25% מהצבירה עובר לקרן שגובה 0.9% מהההפקדות ו-0.09% - החיסכון בדמי הניהול קרוב לרבע מיליון שקל. (במקום 363 אלף שקל - 113 אלף שקל). דוגמה נוספת: אישה בת 30 שמשלמת 3% מההפקדות ו-0.2% מהצבירה יכולה לחסוך 80 אלף שקל אם תוריד גם כן ל-0.9% ו0.09% ובמקום לשלם 202 אלף תשלם 121 אלף שקל".
ירון בר און מעריך שבמגזר ההיטק יש במצטבר מיליארדי שקלים שאפשר לחסוך: "יש מלחמת גוג ומגוג כדי לשמור על עמלות הפצה גבוהות. זאת מלחמה של גדולים ולעיתים מונעים מהעובדים לממש את זכותם לחסוך בדמי ניהול. חברות הביטוח מקבלות את הלקוחות כשבויים, אך זה לא כך". 
בתקופה האחרונה עלו יוזמות טכנולוגיות חדשות שמסייעות לציבור: מחשבונים נגישים ברשת מסייעים לחשב את הפנסיה וקבוצות רכישה אינטרנטיות מחברות בין חוסכי פנסיה בהתמקחות מול חברות הביטוח. במועדון הצרכנות הייטקזון, שמאגד 180 אלף עובדי הייטק, בחרו להציע לחבריהם סוכן פנסיה דיגיטלי וביחד עם מיטב-דש הצליחו להביא לצניחה של דמי הניהול ל-0.9% על ההפקדות ו-0.09% על הצבירה.
המדריך למתמקח על הפנסיה של ירון בר און:
1 - להפסיק לפחד והתחיל להעמיק בפנסיה: ללמוד ולקרוא את המדריכים שברשת, להיכנס למחשבונים לשחק במספרים, לקרוא על הסדרים חדשניים ולקבל תחושות. 
2 - לבדוק ולברר בידי מי הפקדת את האחריות לפנסיה שלך, מה תפקידו והאינטרס שלו: האם הוא  סוכן, יועץ  והאם הוא בבעלות חברת ביטוח מסוימת.
3 - לקבל מידע בכתב על היקף דמי הניהול מהצבירה והיקף דמי הניהול מהפרמיה ולכמה זמן ההטבות מובטחות.
4 - לקחת פסק זמן ולבקש הצעות נגדיות - להבין שלא די בהנחה כי פנסיה היא ריצה למרחקים ארוכים ותקופת ההנחה וההבטחה שזו תשמר לשנים ארוכות.
5 - לצפות להתנגדויות - על השולחן המון כסף ומגוון רחב של שיקולים, מנהל הסדר ובעלי מניותיו מבינים שקיימת סבירות שכל הטבה אותה ישחררו למי מעובדי מעסיק מסוים תשתחרר מיד לכל עובדיו ותגרור השלכות על תיק ישן ומתגמל מאוד שזה בנה לעצמו לאורך שנים.
6 - דע את זכויותיך: יש לך זכות בחוק לבחור קופה ולנהל מו"מ על מנת להשיג את התנאים הטובים ביותר עבורך. אמנם מעסיק עדיין יכול לבחור סוכן מתפעל אבל בחירה זו של המעסיק איננה יכולה למנוע ממך ליישם את הבחירות הפנסיוניות. אם הסוכן של המעסיק לא מיישם את בחירתך אז על המעסיק  למצוא פתרון אחר ובלבד שזכותך החוקית לא תפגע. 
7 - להגיד לעצמכם תודה עוד כמה עשרות שנים: גם אם זה נשמע לכם הרבה עבודה עכשיו, יום יבוא ותבינו כמה זה היה חשוב. הכסף שחסכתם לעצמכם בהתמקחות אחת על שינויי אחוזים הקטנים יביא לחיסכון של הון גדול. אתם עוד תתגאו בעצמכם בעתיד.

חשוב להבהיר שוב שלמעסיק אסור למנוע מהעובד לממש את זכותו לבחור קופה ולסכם איתה את דמי הניהול. עם זאת המעסיק רשאי לבחור באמצעות איזה סוכן לבהעיר את הכספים לקופות והעובדים מחוייבים לכך. מעביד שלא מאפשר לעובד לחסוך הין שהוא רוצה חשוף לעברות פליליות ונזיקיות.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הפרמטרים הנוספים שרובכם מתעלמים מהם
  יניב 05/05/2015 14:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואיפה ההתייחסות למאזו אקטוארי שלילי שחלק מחברות הביטוח הציגו בשנה האחרונה? ואיפה ההתייחסות לתשואות לאורך זמן? ומה לגבי המסלול הביטוחי שמשום מה מתעלמים ממנו? אז נכון שדמי ניהול חשובים, אבל יש גם פרמטרים אחרים שחשובים לא פחות
  סגור
 • 3.
  חחחח לסוכן הטמבל שהגיב
  חי 05/05/2015 12:12
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אל תשקר לתרמה וא אפסהכל דמי ניהול ותשואות
  סגור
 • 2.
  חוסך אגורות ומפסיד שקלים
  רוח 05/05/2015 11:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה היתרון לעבור למיטב עם דמי ניהול נמוכים ולחסוך 100,000 ש"ח על פני שנים כאשר בקרן הראל או מיטיבית היו מרווחים 300,000 ש"ח יותר מת שואה עודפת על ההשקעות.
  סגור
 • למה אתה חושב שהתשואה במיטב נמוכה יותר? (ל"ת)
  איתן 05/05/2015 13:12
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 1.
  ומי מטפל בעמית
  חיים 05/05/2015 08:08
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מי מטפל בעמית? הכותב מרוויח ממעבר נקודה. האם במעבר הוא ממלא מסמכי הנמקה? מי מטפל בפרישה עזיבות עבודה , מוות חו"ח וחו"ח נכות. שינויים במצב משפחתי תמהיל השקעות ורמת סיכון בקרנות. לא הכל דמי ניהול. אין מצב שבעל מקצוע יטפל ללא קבלת תמורה אולי ישירות מהמעביד או מהעמית . כתבה שזורעת הרס לעמיתים והרס המקצוע. הכותב סוכן ביטוח פנסיוני. יש בכתבה טעויות כתיב, מה שמלמד על רמתו הכללית של הסוכן שרואה ממטר ולא למרחקים וכמובן את העמיתים ולא את עצמו.
  סגור
 • ולמה אני צריך לממן למעביד את מנהל ההסדר ?
  עבד מודרני 06/05/2015 17:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה עם התקנה שתאפשר לבחור סוכן פנסיוני? מה עם המסלקה הפנסיונית ?
  סגור