איילת ניר: "בנק ישראל יעדיף להמתין בחודשים הקרובים לפני שינקוט בצעדים נוספים"

הכלכלנית ואסטרטגית ראשית בבית ההשקעות 'יצירות' מציינת בסקירתה השבועית כי "למעט שער החליפין, נתוני המאקרו של המשק אינם תומכים בהפחתת ריבית"
 |  (1)
איילת ניר, צילום: גיא אסייג
"נתוני המאקרו בישראל אינם תומכים בהמשך הפחתת הריבית במשק", כך סבורה איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בבית ההשקעות 'יצירות'. הסקירה של ניר באה שבוע לאחר שבנק ישראל החליט להותיר את הריבית במשק על כנה ברמה של 0.1% בשעה שבשוק ההון (וב-HSBC) העריכו כי בנק ישראל יפחית את הריבית.
"למעט שער החליפין, נתוני המאקרו של המשק אינם תומכים בהפחתת ריבית. ההחלטה על הפחתת הריבית הקודמת לרמה של 0.1% התבססה כולה על משתנה אחד - שער החליפין הנומינלי של השקל מול סל המטבעות. התחזקות השקל עשויה לגרום להיחלשות הכלכלה בעתיד בשל ההשפעה על הייצוא כמו גם לירידה נוספת במדדי המחירים".
עם זאת, בראייה קדימה סבורה ניר כי בנק ישראל לא ימהר להפחית ריבית. "בנק ישראל הודיע כי הריבית תישאר ללא שינוי מאחר והחזאים צופים כי ב-12 החודשים הקרובים תחזור האינפלציה אל תוך תחום היעד של הממשלה שעומד על 1%-3%".
האם הריבית במשק עשויה להמשיך ולרדת בחודים הקרובים? ניר מציינת כי "הנושא טרם הוסר משולחן הדיונים ואם השקל יוסיף להתחזק ולגרור עדכון תחזיות האינפלציה כלפי מטה, יש להניח כי הוועדה תשוב ותדון באפשרות זו. בהיעדר ייסוף שכזה, אנו סבורים כי בבנק ישראל יעדיפו להמתין ולבחון האם המדדים הקרובים אכן יצליחו למשוך את האינפלציה כלפי מעלה, לפני שינקטו בצעדים נוספים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בנק ישראל
  אריק 29/03/2015 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנק ישראל יקנה אגחים של המדינה כי אחרת מי יקנה או שהריבית תעלה או שתיקה אגחים
  סגור