יו"ר רשות ניירות: "הריבית נמוכה - כר פורה ליצירת בועה בשווקים הפיננסים"

פרופ' שמואל האוזר נואם הבוקר בכנס של DC FINANCE במלון הילטון בתל-אביב
 |  (5)
שמואל האוזר, צילום: אסף לב; יח"צ
יו"ר רשות ניירות ערך נואם הבוקר בוועידת DC FINANCE להשקעה מוסדית שנערכת במלון הילטון בתל-אביב. "אנחנו חיים במציאות של מדיניות פיסקלית ומדיניות מוניטרית מוגבלות בפתרונות על רקע סביבת הריבית הנמוכה שמהווה כר פורה ליצירת בועה בשווקים הפיננסים", אמר פרופ' שמואל האוזר.
הבחירות לכנסת ה-20 יתקיימו בעוד שבוע בדיוק (17.3) ויו"ר רשות ניירות ערך התייחס לכ ואמר כי "חשוב שהממשלה הבאה תדון בעתיד הבורסה ושוק ההון כמשאב כלכלי מחולל צמיחה. אם לא נירתם לכך, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו רק עם חברות קטנות ובינוניות עתירות סיכון שלא מסוגלות לגייס הון ממקורות אחרים ובמדינות אחרות אלא בבורסה בת"א, וללא חברות גדולות שיכולות לגייס הון בחו"ל".
פרופ' האוזר התייחס למדיניות המוסדיים שנסמכים בהצבעותיהם על חברת הייעוץ אנטרופי: "המשקיעים המוסדיים ממלאים תפקיד חשוב בפתרון הנדרש ובתרומתם למשק הכלכלי. יחד עם זאת, אני סבור שחלק מהמשקיעים המוסדיים מטילים יהבם יתר על המידה על חברות הייעוץ. יש חשיבות למעורבות אקטיבית של המשקיעים המוסדיים עצמם כמי שנושא באחריות לניהול כספי אחרים. בהעדר משאבים למחקר ולאנליזה, משקיעים מוסדיים אינם משקיעים בחברות טכנולוגיה ישראליות. אני סבור שהמדינה אינה עושה די להשאיר את הפעילות היזמית והכלכלית עם פוטנציאל צמיחה ותעסוקה למדינת ישראל".
לגבי התייבשות הבורסה אמר פרופ' האוזר כי "בסקר שנערך לאחרונה נמצא שכ-30% מהחברות הציבוריות שוקלות להימחק מן המסחר בבורסה בת"א. בפגישות שאנחנו מקיימים אנו שומעים לעיתים קרובות שהבעיה העיקרית בשוק ההון בישראל היא העדר וודאות רגולטורית, כפילות ו/או פער ברגולציה. המשמעות של הצורך ליצור וודאות רגולטורית היא כללי משחק ברורים שאינם משתנים לעיתים קרובות".
משתתפים נוספים בוועידה: פרופ' עודד שריג, לשעבר המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר; צבי סטפק, יו"ר מיטב-דש; גלעד אלטשולר, שותף בבית ההשקעות אלטשולר-שחם; אורי גרינפלד, כלכלן ראשי פסגות, ענת גואטה, מנכ"לית אנטרופי; מרלן חסין, ראש מחלקת מחקר תעודות סל ב-Lyxor Asset Management; ענת גואטה, מנכ"ל אנטרופי; עו"ד פטריק וו. דניאלס, שותף במשרד Robbins-Geller-Rudman & Dowd LLP, מהמשרדים המובילים בעולם בתעשייה הפיננסית, בטיפול בבנקים ובבתי השקעה; עו"ד ג'רמי ליברמן, שותף במשרד Pomerantz LLP; עו"ד ג'ואל ב. שטראוס, שותף במשרד Kaplan Fox & Kilsheimer LLP; עו"ד מרק לייבוביץ' , שותף במשרד Bernstein Litowitz Berger & Grossmann LLP  ואחרים.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  תתעודדו-ריבית אפס לא לעוד הרבה זמן
  כלכלנית 10/03/2015 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו לא יפן. הממשלה החדשה שתגיע תגדיל את ההוצאות על תשתיות, בריאות, חינוך, רווחה . המשק יתחיל לזוז והריבית תעלה. ואז.... השלימו כיד הדמיון הטובה עליכם ....
  סגור
 • 4.
  וואו מה אתה אומר?
  יוסי 10/03/2015 11:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ומה אם שוק הנדלן.? האם ניתנה לכל עובדי המדינה הנחיה לא לחבר את המילה בועה לשוק הנדלן?
  סגור
 • 3.
  תסתכל בראי ותחשוב טוב טוב למה אין בורסה...
  Z 10/03/2015 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל באמת תהה כנה עם עצמך...באמת , הרי אתה יודע את התשובה...
  סגור
 • 2.
  עודף הרגולציה הרס את שוק ההון!
  רגולציה = שחיתות! 10/03/2015 09:29
  הגב לתגובה זו
  1 1
  רגולציה לגרש!
  סגור
 • 1.
  במקום ללכת לכנסים בהילטון
  ע 10/03/2015 09:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לך לשר האוצר ותדרוש ממנו להוריד את המס על הבורסה מ 25 אחוז ל 10 אחוז. אם זה היה תלוי בי מר האוזנר ,היית מפוטר!
  סגור