באזל 3: הבנקים ידרשו לשמור על יחס גבוה של מזומנים - מה ההשלכות?

לאור החלטת ועדת באזל יידרשו הבנקים בישראל במהלך שנת 2015 ליישם הוראה חדשה של הפיקוח על הבנקים בדבר "יחס כיסוי נזילות"
 |  (2)
בנקים, צילום: אילוסטרציה
כחלק מלקחי המשבר הפיננסי בשנת 2008, ולאור החלטת ועדת באזל, יידרשו הבנקים בישראל במהלך שנת 2015 ליישם הוראה חדשה של הפיקוח על הבנקים בדבר "יחס כיסוי נזילות". "ח אבי קיסר, העומד בראש תחום הבנקאות ב- Deloitte, מסביר ל-Bizportal על השינוי הצפוי.

מה זה יחס כיסוי נזילות שהבנקים יצטרכו להגדיל בהדרגה במסגרל תקני באזל 3? יחס כיסוי הנזילות נועד לשפר את עמידותו בטווח הקצר של פרופיל סיכון הנזילות של תאגידים בנקאיים. הדרך לכך היא להבטיח שתאגידים בנקאיים יחזיקו מלאי הולם של נכסים נזילים לא משועבדים, הניתנים להמרה למזומן בקלות ובמהירות בשווקים הפרטיים, כדי לענות על צורכי הנזילות בתרחיש קיצון של נזילות הנמשך 30 ימים קלנדריים. היחס מחושב על-ידי חלוקת המונה מלאי הנכסים הנזילים באיכות גבוהה למכנה סך תזרים המזומנים היוצא נטו על בסיס שוטף.

הבנקים אמורים לדווח בתחילת 2015 כיצד יישום התקן החדש ישפיע על הדוחות הכספיים והמאזנים שלהם במסגרת ביאור הלימות הון. השינוי הראשון אמור להתבצע עד אפריל 2015. רו"ח אבי קיסר מעריך שבעתיד יוטלו על הבנקים מגבלות נוספות.

מה תהיה ההשפעה על הפעילות השוטפת של הבנקים על האסטרטגיה שלהם? קיימים מקדמים לתחזית לסך התחזית המזומנים היוצא - המכנה. למשל פקדון משקי הבית עד 0.5 מיליון שקל, אשר אמורים להיפרע ב-30 הימים הקרובים, קיבל מקדם של 5% בלבד לעומת מקדם של 25% של לקוח מוסדי. לכן, על-מנת לעמוד ביחס זה, חלק מהבנקים שאינם מוטי קמעונאות, יצטרכו לשנות את האסטרטגיה שלהם ולהגדיל את היקף הפיקדונות הקמעונאיים, מסך תמהיל הפיקדונות שלהם".

איזה נתונים ידועים לגבי רמת ריביות במגזר העסקי לעומת המגזר הפרטי היום והאם יחול שינוי בעקבות יישום התקן? "בדוחות הכספיים ניתן מידע מה המרווח מפיקדונות ומאשראי לפי מגזרי הפעילות העיקריים, לרבות בנקאות עסקית וקמעונאית. בנקים שיתקשו לעמוד ביחס האמור, ינסו להגדיל את היקף הפיקדונות הקמעונאיים, לרבות מתן גבוהה יותר".

האם האזרח הפשוט, "גברת כהן מחדרה", תושפע משינוי זה? "חלק מהבנקים יצטרכו לשנות את תמהיל המקורות מאשראי למוסדיים לצרכנים הקטנים - הבנקים יחזרו אחרי קמעונאים. איך הם יעשו זאת? הבנקים יתנו תמריצים כמו ריבית גבוהה ויפנו ללקוחות שהם לא שלהם".

רו"ח אבי קיסר; צילום - ישראל הדרי
רו"ח אבי קיסר; צילום - ישראל הדרי


כל מניות הבנקים ירדו בבורסה מתחילה השנה. תקני באזל, הכוללים רגולצה בינלאומית בנושא ניהול סיכונים בגופים פיננסיים, עלולים להקשות על הבנקים להציג צמיחה כיוון שהם יצטרכו לפעול בזהירות גדולה יותר.

, לקח מהמשבר בשנת 2008, עלול לגבות מהבנקים מחיר
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רק מחוייבות של הבנק המרכזי יכולה למנוע -ריצה אל הבנק- (ל"ת)
  ליצן 22/12/2014 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  היחיד שירויח אחרי פיצול מניית החברה לישראל. (ל"ת)
  לאומי 22/12/2014 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור