08:20 לאחר דחיית החנינה של עזריה - ריבלין סופג ביקורת קשה ברשת

08:15 אסיה: הניקיי יורד 0.5%, שנחאי יורד 0.5%

08:14 גרמניה: מרקל נכשלה בהקמת קואליציה - האירו מגיב

18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

אקסלנס: "מחירי הדירות ימשיכו לעלות ב-2015 - ברגע שתתפוצץ בועת הנדל"ן תהיה קטסטרופה שתפגע קשות במשק"

תחזית שנתית: המשק יצמח יותר מהתחזיות, שוקי המניות בישראל ובארה"ב יטפסו וגם הריבית תעלה. בכמה יעלו מחירי הדירות?
 |  20
תחזית ל-2015
Share
שוק המניות המקומי צפוי להמשיך להיות חיובי בשנת 2015 ולעלות בכ-7%-8%, בדומה לעליות שצפויות להירשם בשוק המניות האמריקני ושוקי המניות באירופה, סין והודו צפויים לעלות בשיעור אף גבוה יותר, כך עולה מתחזית בית ההשקעות אקסלנס לשנת 2015.


באקסלנס מעריכים, בין היתר, כי מחירי הדיור ימשיכו לעלות בשנה הקרובה בכ-5% נוספים. באקסלנס קובעים כי בישראל קיימת "בועת נדל"ן" ומותחים בהקשר זה ביקורת על קובעי המדיניות. "קובעי המדיניות הכלכלית שמו דגש על שער החליפין, האינפלציה והגרעון, בעוד שבועת מחירי הדיור והזינוק בחובות של משקי הבית הם הבעיה החמורה של המשק. בטווח הארוך, בועת הדיור היא משקולת על הצמיחה, שלא לדבר על קטסטרופה במקרה של התפוצצות הבועה. אני מעריך כי הסיכון הטמון במחירי הנדל"ן ותימחור חסר של סיכוני האשראי גדול הרבה יותר ממעידה בשיעור הגרעון או באינפלציה", אומר יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס.

להערכת אקסלנס, הריבית במשק תעלה בכ-0.5% בשנת 2015, וכל ההעלאה תתבצע ברבעון האחרון של השנה. בהקשר זה מזהירים באקסלנס מהפסדי הון בשוק האג"ח הממשלתי, אחרי שנה של רווחי הון פנומנליים בשוק האג"ח הממשלתי המקומי.

הריבית תעלה ב-0.5%
"ציפיות הריבית כפי שהן מגולמות בשוק נמוכות מדי ומשקפות ציפיות להעלאת
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
במשק רק ב- 2016. הציפיות האלו ישתפרו בחודשים הקרובים ובפועל, אנחנו מעריכים שהריבית במשק תתחיל לעלות ברבעון האחרון של 2015, וכי היא תעלה בשנה הקרובה בשיעור מצטבר של 0.5%. להערכתנו, במהלך המחצית הראשונה של 2015 השוק יפנים זאת, נראה עלייה בציפיות הריבית ובתשואות האג"ח, וכתוצאה מכך צפויים הפסדי הון למחזיקים באג"ח ממשלתי. התזמון פה צפוי להיות קשה אך קריטי ולכן אולי עדיף שעה קודם – במהלך השנה נצטרך לתזמן שוב".

בנוגע לשוק האג"ח הקונצרני, מציינים באקסלנס כי "המרווחים המצומצמים של האג"ח לא משאירים הרבה מקום לרווחי הון משמעותיים בשוק הקונצרני. על אף שאנו סבורים כי שנת 2015 תהיה מאתגרת יותר מ-2014 כתוצאה מעליית תשואות בממשלתי וממשיכים להמליץ על הורדת רכיב, עדיין אנו מזהים הזדמנויות בענפים מסוימים כגון
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
של חבורת נדל"ן יזמי בישראל, בנקים, ליסינג וכן באג"ח של חברות נדל"ן מארה"ב. "אנו דווקא רואים בחיוב את גל הנפקות חברות הנדל"ן המניב האמריקניות שפקד את השוק השנה ומעריכים כי נבנתה קרקע פורייה לקליטת חברות נוספות, במידה שיגיעו. לגבי אג"ח הבנקים, אי הוודאות בענף הצטמצמה ביחס לאשתקד, כאשר הבנקים חיזקו את כריות ההון באופן משמעותי וכעת יוכלו להתמקד בחיזוק פעילות הליבה וצמיחת תיק האשראי. בתחום הליסינג, אנו סבורים כי עלייה בשער החליפין תדחוף לעליות מחירי המכוניות ולשיפור בתוצאות". מאידך, באקסלנס נזהרים מאג"ח של חברות מזון, סלולר ונדל"ן מניב בתחום המשרדים וממליצים על הקטנת משקלן בתיק. המשק יצמח 3.6%
עוד מעריך חברון כי המשק יצמח השנה בכ-3.6% - מעל תחזית
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
, שעומדת על כ-3%. "המשך התאוששות בארה"ב, התייצבות צפויה באירופה במהלך 2015 כתוצאה ממדיניות הרכישות והתייצבות בסין והודו – יהווה קרקע פוריה יותר עבור היצוא המקומי, שצפוי לצמוח ב-8% בשנה הקרובה, וב-11% בשנת 2016.בנוסף הצמיחה הגלובלית והסחר העולמי צפויים להשתפר גם על רקע ירידת מחירי האנרגיה".

לפי חברון, היבוא צפוי לצמוח בכ-9% בשנה הקרובה וב-11.3% ב-2016, על רקע הרחבת מפעל אינטל בקרית גת והתגברות הרכישות של ישראלים באינטרנט, ולמרות הפיחות של השקל. הצריכה הפרטית צפויה לעלות בכ- 3.4% בשנה הקרובה.

על רקע הקדמת הבחירות ואי אישור התקציב, הגרעון בשנה הקרובה צפוי לעמוד על 3% ולא לגדול, כפי שתוכנן. להערכת אקסלנס, האינפלציה תסתכם בכ-1.2%, מעל לקונצנזוס התחזיות, העומד על כ-0.7% בלבד.

"למרות ציפיות האינפלציה המדוכאות ולמרות תמימות הדעים לגבי דעיכה באינפלציה בישראל ובעולם, אנחנו מעריכים שהאינפלציה תפתיע מעט ותחזור לתחום היעד כבר ב-2015. הכוח המניע יהיה כמובן הפיחות של השקל מול הדולר ומול הסל. 'חוק המזון', שצפוי להיכנס לתוקף בתחילת השנה עשוי להוביל לירידת מחירים נוספת עם תחילתו, אולם אנחנו בכלל לא בטוחים לגבי ההשפעה בטווח ארוך יותר, שעשויה להיות אפילו הפוכה".
עוד חדשות רעות שלא ישמחו ישראלים רבים: היכונו להעלאות מסים ב-2015. "שר אוצר חדש תמיד נוהג לנקות אורוות והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא העלאת מסים בשנה הראשונה, כדי חלילה לא להתמודד עם העלאה כזו רגע לפני בחירות (במקרה של ישראל, שנתיים-שלוש אחרי שנבחר)", מסביר חברון.

האבטלה תעלה מעט
שיעור האבטלה צפוי לעלות בשנה הקרובה מ-5.9% ל-6.4%. עלייה בשיעור ההשתתפות שאינה רעה במיוחד עבור המשק, יחד עם זאת המשך התייעלות של החברות, ועליית שכר המינימום בהמשך, תוביל לעלייה זו.

ומה צפוי בכלכלה ובשווקים הגלובליים? באקסלנס מעריכים כי "שוק המניות האמריקאי צפוי לעלות בכ-7%-8% נוספים השנה. ארה"ב תמשיך להוביל את ההתאוששות הגלובלית גם ב-2015. ההתאוששות בשוק העבודה האמריקאי תימשך. באירופה, הרכישות של הבנק המרכזי האירופי יעשו פלאים. אשראי זמין, זול וגמיש יותר ייטיב כמובן עם הסקטור העסקי במדינות הפריפריה.

אירופה תיהנה גם מירידת מחירי הנפט. כלכלת ספרד חוזרת להתאושש, מחירי הנדל"ן בה צפויים להתייצב ומגמת הירידה שלהם תתהפך".
באקסלנס מסמנים את שוק הנדל"ן בספרד כאטרקטיבי אבל קשה להיחשף אליו -ניתן לקבל מעט חשיפה באמצעות מדדי נדל"ן EPRA, המורכבים מחברות יזמות נדל"ן וקרנות ריט באירופה ודרך הבנקים שיהינו מגאות בנדל"ן.

"השווקים המתעוררים מתומחרים זול"
לגבי השווקים המתעוררים סבורים באקסלנס כי "לכל הדעות, השווקים המתעוררים מתומחרים זול בהשוואה לשווקים המפותחים, אפילו זול מאוד. אחרי שנים שהמשקיעים בעולם העדיפו לא להיחשף לכלכלת סין, בחודשיים האחרונים הם חוזרים להתעניין והמניות הסיניות מזנקות. בהודו, תמחור שוק המניות הוא נוח. ראש הממשלה החדש מודי עומד בציפיות והראלי יכול להימשך גם ב-2015".

ואי אפשר כמובן בלי התייחסות לדולר, הכוכב של 2014. "אנחנו מעריכים שמגמת הפיחות תימשך לתוך שנת 2015. מדובר במהלך של פעם ב-15 בשנה", מסבירים באקסלנס. "התחזקות הדולר בעולם תימשך כל עוד ארה"ב תתאושש. ארה"ב סיימה להדפיס כסף ומתקרבת להעלאת ריבית. אירופה תדפיס מיליארדים, יפן ממשיכה, הריבית בסין תמשיך לרדת וגם בדרום קוריאה ירחיבו מדיניות בהמשך".

"מלבד זאת המטבעות של יצואניות נפט במזרח התיכון, ברזיל, מקסיקו, רוסיה, אינדונזיה, דרום אפריקה, קנדה, נורבגיה ומלזיה צפויים להיחלש בעקבות הצפי שלנו להמשך ירידת מחירי הנפט בחודשים הקרובים". בעניין מחירי הנפט אומרים באקסלנס כי "ככל הנראה ייקח זמן עד שהיצע הנפט יופחת ולכן ההסתברות לעלייה פוטנציאלית במחירים בחודשים הקרובים נמוכה מאוד. אנחנו מעריכים כי עדיין יש מקום להמשך הירידה במחירים, כל עוד ארה"ב לא תרמוז על הורדת ייצור פוטנציאלי. זה ייקח עוד כמה חודשים לפחות".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

20 תגובות ב-18 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
18 גק 14/12/2014 19:20 אפקט של הטריו הנכשל בנושא הדיור: ביבי פישר ושטייניץ
אקסלנס: "מחירי הדירות ימשיכו לעלות ב-2015 - ברגע שתתפוצץ בועת הנדל"ן תהיה קטסטרופה שתפגע קשות במשק" פסטיבל הדירות לזוגות הצעירים הפך ליריד עצוב . מחירי דירות שוב זינקו...במקום 0% מע"מ. אי השיוויןן התעצם.....וחסרה מנהיגות כלכלית חברתית .
17 משה ראשל"צ 10/12/2014 21:13 על איזה בועה הוא מדבר - מכרתי דירה בתוך יום וחצי
במחיר שבקשתי השוק מטורף לחלוטין יש ביקוש עצום והיצע זעום לא שואלים חברת השקעות אם להשקיע בנדלן או במניות התשובה ברורה וגם הם יודעים בדיוק כמה תעלה הבורסה בארץ ובחול - נו באמת ??????
מישהו 28/12/2014 00:37 אשכרה אתה מפגר
תפסת בזמן את הבועה - תהנה . אבל אל תדבר שטוויות
יהב 12/12/2014 16:39 בועה בעבועה
בכל זה הוא אמר שזה יעלה עוד ורק אז מקרוב
16 חזירות=בלוף לפראייר! 09/12/2014 14:43 דמגוג=בועהמעל50%=תפסיקו אינטרס=צדק=דור עני=סיכון !!!!!! (ל"ת)
15 קבלן,בנק,ממשל=חזירות 09/12/2014 14:41 קרטל שליטמחירגבוה=מניעפיצוץטבע=בועהמעל50%=דורעני=סיכון (ל"ת)
14 אחד 09/12/2014 12:54 התפוצצות בועת הנדלן היא קטסטרופה? להפך, זהו דבר חיובי
בועת הנדלן היא משקולת שחונקת את רוב אזרחי ישראל שמשלמים חלק עצום מהכנסתם על משכנתא או שכר דירה. התפוצצות הבועה, תחזיר את המחירים לרמה שפויה.
13 וואצ'ר 09/12/2014 12:39 הרחבות כמותיות בכל העולם:
הכסף הופך לזול, העניים סובלים, העשירים צוחקים. אבל קארמה, היא בדרך...!
12 גק 09/12/2014 12:11 התפוצצות בועת הנדל"ן
באקסלנס קובעים כי בישראל קיימת "בועת נדל"ן" ומותחים בהקשר זה ביקורת על קובעי המדיניות. "קובעי המדיניות הכלכלית שמו דגש על שער החליפין, האינפלציה והגרעון, בעוד שבועת מחירי הדיור והזינוק בחובות של משקי הבית הם הבעיה החמורה של המשק. בטווח הארוך, בועת הדיור היא משקולת על הצמיחה, שלא לדבר על קטסטרופה במקרה של התפוצצות הבועה. אני מעריך כי הסיכון הטמון במחירי הנדל"ן ותימחור חסר של סיכוני האשראי גדול הרבה יותר ממעידה בשיעור הגרעון או באינפלציה", אומר יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס.
11 נגידים מטורפים 09/12/2014 12:09 בישראל יש סאבפריים אדיר והאחראי לו הוא סטנלי פישר
הלוואות לבתים- מכוניות- שיפוצים ולכל מטרה- החוב של האזרח הישראלי מעולם לא היה גבוה יותר. הצמיחה תהיה נמוכה - השכר קפוא מ2003 ושאר המוצרים עלו ב100%.- שקרנית פלוג טוענת שעלו רק ב23% מ2003- . בכל מקרה העולם נכנס לדיפלציה של ביקושים ושיהיה משבר המשק יכנס למיתון עמוק ממושך. פישר אביו הרוחני של ברננקי - ילן- גדינספן ופלוג- כולם אחראים למצב בגלל הריבית המלאכותית האפסית
10 איזו גדולה 09/12/2014 11:30 מה היינו עושים ללא אקסלנס איך היינו יודעים
שכאשר בועות מתפוצצות הן כואבות ? בשביל זה לא צריך להיות כלכלן חה.חה.חה
9 ליצן 09/12/2014 11:08 גם בארה"ב המחירים עלו עד שהתפוצצו-ב פיצוץ2016 (ל"ת)
8 חיים 09/12/2014 10:57 הם חיים מבועה מה שבטוח שיהיה קטסטרופה
וזה גם אמרו בנסדק ולא עצר את המפלת וזה ולך לקרה כאן בישראל לא יהיה מי שיעצור את המפןלות
7 פמפום יומי 09/12/2014 10:54 מחר בביזפורטל - מגדת עתידות מנבאת עלייה במחירי הדירות (ל"ת)
6 YY92 09/12/2014 10:51 לאקסלנס- לאומי מניה
אמרתם גם שלאומי תגיע ל1700 נק אתם גרונים בושה
5 יושב על הגדר 09/12/2014 10:48 אבל הממונפים אומרים שבישראל הנדל"ן רק עולה חחחחחחחחח (ל"ת)
4 יה גזלנים !!!!!!!!!! 09/12/2014 10:30 הבואה חייבת להתפוצץ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ל"ת)
3 תומר 09/12/2014 10:09 ממש נביאים באקסלנס..חחח...
מה אתם אומרים?!?!??! ברגע שבועת הנדלן תתפוצץ תהיה קטסטרופה??? ברצינות... פששש... איזו מסקנה עמוקה שדורשת מחקר של שנים..פפפחחחחח... תודה שהצחקתם אותי על הבוקר.
2 המקשה קושיות 09/12/2014 10:09 אם בועת הנדל"ן תפוצץ אז איך מחירי הדירות יעלו?
כשבועה מתפוצצת המחירים יורדים ולא עולים.
1 שוקה 09/12/2014 10:02 עייף דירה מהחוב נים האלה (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.