כנס חשבים: "יש המון אזרחים שמשלמים כפל מס והם לא יודעים על כך"

במסגרת כנס המיסים השנתי של חברת "חשבים" הרצה רו"ח יעקב כהן על "היבטי המס במשיכת קצבה מוכרת"
 |  (3)
אינטרנט מחשבים, צילום: Getty images Israel
כנס המיסים השנתי של חברת "חשבים" נערך לקראת ההיערכות של רואי חשבון לסוף שנת 2014. בכנס הרצו מספר מומחים בשלושה מושבים שונים: מיסוי פנסיוני, מיסוי עובדים וניכויים ומיסוי ליחידים ותאגידים.

רו"ח יעקב כהן הרצה על "היבטי המס במשיכת קצבה מוכרת (תיקון 190 לפקודה)". לדבריו מדובר למעשה באלטרנטיבת השקעה.

הבסיס של תיקון 190 מתחיל בתיקון 3 מינואר 2008 אז נסגר החיסכון ההוני ונשאר רק המסלול הקצבתי.

רו"ח יעקב כהן: "אנו המדינה היחידה בעולם שיש בה 'קופה לא משלמת' – חיסכון לקופה שאתה חוסך אליה אבל היא לא תשלם לך. 'קופה לא משלמת' מקבלת כסף ויכולה להעביר כסכום הוני ל'קופה משלמת' - אלו כספי קצבה".

לפי תיקון 3 כדי למשוך כסף מ'קופה לא משלמת' צריך להעביר ל'קופה משלמת'. בנוסף נקבע יעד מזערי של פנסיה - סכום של 4,481 שקלים. כך נוצר חיסכון הוני יש למי שיש לו פנסיה מזערית כי הוא יכול לקחת כל מה שמעבר לפנסיה המזערית ולמשוך כסכום הוני.

רו"ח יעקב כהן: "משיכת כספים כקצבה מוכרת זה אפיק השקעה אלטרנטיבי לריבית אפס".

נושא חשוב נוסף אליו התייחס רו"ח יעקב כהן הוא כפל מס על פנסיה. להערכתו יש המון אזרחים שמשלמים כפל מס והם לא יודעים על כך.

איך זה נוצר?

רו"ח יעקב כהן: "במערכות של חברות הביטוח יש הרבה כספים שהם לא 'צבועים'. זאת עבודה סיזיפית, אבל יש מספר פטורים שאפשר לזהות כשהקצבה פטורה לאורך כל הדרך".

יועץ המס קובי יתח הרצה על "הטבות מס והמלצה לחיסכון מיטבי בהפקדות לקופת גמל". קובי יתח הסביר את החשיבות של חיסכון במקרה של
אובדן כושר עבודה כיוון שהתשלום מחברות ביטוח עלול להיגמר לאחר מספר שנים.

רו"ח אייל מנדלאוי הרצה על "תיקון 190 - מהפכה שלא הופנמה".
הוא הסביר כיצד כדאי לתכנן את הפנסיה בצורה יותר נכונה כדי שלא נגיע למצב קשה בפנסיה.

אחד הנתונים החשובים בפנסיה הוא מקדם קצבה - מספר שלפיו מחלקים את הסכום שנצבר לפנסיה ומקבלים את הקצבה החודשית לשארית החיים. אם לדוגמה נצברו בחיסכון הפנסיוני 1מיליון שקל ומקדם הקצבה 200 אז הקצבה החודשית תהיה 5,000 שקל (1.000,000200).

רו"ח אייל מנדלאוי: "מקדם הקצבה היום 204 ולכן צריך כסף ל-19 שנות פנסיה בהנחה שגיל הפרישה 67 וגיל המוות הממוצע 84. צריך לחשוב בפרישה ממקום עבודה האם למשוך את כל הכסף או לחסוך לפנסיה. חייבים לעצור ולחשוב לפני כל פעולה כי זה יכול לעלות לכם הרבה כסף".

חשבים מידע עסקי היא החברה הגדולה ביותר בישראל לפתרונות מידע עסקי ולחישובים פיננסיים והמובילה בתחום. חשבים שייכת לקבוצת קו מנחה 0% קו מנחה 1,559 0% קו מנחה בסיס:1,559 פתיחה:1,559 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , בעלת השליטה בחברות: ביזפורטל, טאבו ישיר, רשם החברות, תפוז אנשים, ICE ועוד. כבר שלושה עשורים מספקת חשבים שירותי מידע בתחומי העבודה, המיסוי, הפיננסיים, הגמל והמשפט.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כפל מס על פנסיה - אפשר לקבל הסבר?
  משקיף צפוני 02/12/2014 14:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כיצד נוצר המצב של כפל מס על פנסיה? איך בודקים זאת ולמי פונים לקבלת החזר? כתבה מענינת,אולם סבורני שגם אנשים מקצועיים לא כל כך יבינו אותה. קצת פירוט עם דוגמא בבקשה.
  סגור
 • 2.
  שמואל היקר - אי אפשר להסביר את זה בפשטות
  אלשמו 01/12/2014 16:17
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אפילו רוב היועצים הפנסיוניים אינם מבינים את התקנות והחקיקה וודאי שאינם יכולים לחשב ערך אמיתי של פנסיה או ביטוח מנהלים (גם המערכות מחשוב של חברות הביטוח כנראה מלאות בטעויות , זה הפחד הכי גדול שתביעה נגדם על טעות בסכום שנצבר לפרישה תחייב אותם להציג את החישוב שלהם כי הם בעצמם לא יודעים אותו וצריכים לעבור על עשרות אלפי ואולי מאות אלפי שורות קוד בלתי קריאות במגוון שפות תכנות)
  סגור
 • 1.
  הבנת הכתבה
  שמואל 01/12/2014 14:05
  הגב לתגובה זו
  9 0
  עברו שלוש שעות מפרסום הכתבה. לא שהדברים אינם חשובים, דווקא נוגעים לכל אחד. אבל אף אחד לא הגיב. לא לעניין ולא לא לעניין(כמוני) משמעות הדבר הוא או שהנושא לא מעניין אף אחד או שאף אחד לא הבין את התוכן מרוב סיבוכיות הטקסט. מישהו יכול לכתוב הסבר להדיוטות ?
  סגור