מיטב דש: "הריבית תעלה בסוף 2015", היכן לשים את הכסף בשנה הקרובה?

"המשק הישראלי צפוי להציג בשנת 2015 קצב צמיחה גבוה יותר מאשר השנה בזכות ההשקעות הבודדות הגדולות והשיפור ביצוא"
 |  (4)
תחזית צמיחה, צילום: Getty images Israel
"במבט אל שנת 2015 , אנו צופים שקצב הצמיחה במשק יעלה לכ-3.1%. בשנת 2015 צפויה השפעה זניחה על הצמיחה של הפקת הגז. השיפור צפוי להגיע בעיקר מסעיף ההשקעות והיצוא", כך אומר אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, בתחזית עבור שנת 2015. תחזית האינפלציה של בית ההשקעות ל-2015 עומדת על 0.5%-1%, שיעור האבטלה צפוי לעלות ל-6.5%-7% וריבית צפויה לעמוד על 0.1%-0.25%.

במיטב דש מעריכים שהשקל ימשיך להיחלש ביחס לדולר ובשיעור קטן יותר ביחס לסל המטבעות והריבית בארצות הברית צפויה להתחיל לעלות לפני הריבית בישראל. הצפי הוא שהריבית תישאר ללא שינוי במהלך שנת 2015 ותחילת העלאת הריבית צפויה להיות בסוף שנת 2015, תחילת 2016.

להלן עיקרי הגורמים לגידול בהשקעות במשק הישראלי:
השקעה במפעל אינטל שמוערכת בכ-6 מיליארד דולר, השקעה במאגר הגז "לוויתן" שצפויה להתחיל בשנת 2015 ומוערכת לשנה זו בכ-2-3 מיליארד שקל. השקעה ב"תמר" בסך של 1.5 מיליארד דולר שצפויה להתפרס על השנתיים הקרובות, התרחבות ההשקעות להנחת תשתית לקליטת גז טבעי ע"י המגזר היצרני בישראל. כמו כן, לפי התוכניות של משרד השיכון והאוצר, צפוי גידול בהשקעות בבנייה, חלקה להשכרה וחלקה למכירה.

מספר אפיקי השקעה ל-2015 לפי מיטב דש:
ממשלתי: הריבית והאינפלציה הנמוכות תומכות באפיק האג"ח הממשלתי, אך הסיכונים האחרים והמחירים הגבוהים פועלים להקטנת כדאיות ההשקעה באפיק – "תוואי הריבית המגולם בחוזים על ה-FED נמוך משמעותית לעומת התוואי החציוני של תחזיות נגידי ה-FED שפורסמו בחודש ספטמבר. אם תוואי הריבית יהיה כפי שצופים נגידי ה-FED, צפויה עלייה משמעותית בתשואות האג"ח הארוכות".

"להערכתנו התוואי בפועל יהיה גבוה יותר ממה שמגולם כעת בשווקים, אך נמוך מהתוואי של ה-FED ולכן השפעה על תשואות האג"ח תהיה מתונה. אנו צופים שתשואות האג"ח האמריקאיות יעלו בהדרגה במהלך השנה הקרובה לרמות של כ-3% עד אמצע שנת 2015. עליית התשואות בארה"ב תוביל לעלייה בתשואות בישראל בשיעור דומה או מתון קצת יותר".

בשקלול הסיכונים והסיכויים, במיטב דש ממליצים להישאר במח"מ בינוני של כ-4 שנים בתיק: "אנו עדיין ממליצים על הטיית התיק לטובת האפיק השקלי, אך לאור ירידה חדה בציפיות האינפלציה, ההמלצה הנה במינון נמוך יותר מאשר בשנת 2014. בטווחים הארוכים אנו רואים עדיפות להשקעה באפיק הצמוד על פני השקלי. כמו כן אנו ממליצים על פיזור חלק מהאפיק לחו"ל".

באפיק הקונצרני, ממליצים בבית ההשקעות השקעה שמרנית הן מבחינת המשקל והן מבחינת הדירוגים – "אנו ממליצים על השקעה באפיק הקונצרני באג"ח בדירוגים AA מינוס ומעלה. אנו ממליצים על פיזור השקעה באג"ח החברות לחו"ל, בדגש על האג"ח בדירוג להשקעה".

בנוגע להשקעה באפיק המנייתי, במיטב דש צופים ביצועים חיוביים של שוק המניות האמריקאי בשנה הקרובה – "ההתחזקות הצפויה של הדולר מגבירה אטרקטיביות של שוק האמריקאי. אנו ממליצים כעת על הטיה לטובת מניות הערך בארה"ב ולמניות הצמיחה באירופה".

בשווקים המתפתחים ממליצים בבית ההשקעות על חשיפת יתר, בעיקר למדינות באסיה, אך לא לסין. באירופה ממליצים על חשיפה שמרנית עם עדיפות לגרמניה, אנגליה וברמת סיכון גבוהה יותר לספרד. לגבי ישראל, שוק המניות לדבריהם נסחר בשווי סביר וההמלצה היא על השקעה במשקל שוק המניות. "אנו ממליצים על שמירת רמות יחסית גבוהות של המזומנים לניצול של ירידות שערים בשווקים. כפי שמראה הפרקטיקה של השנים האחרונות, התיקונים בשווקים בדרך כלל הנם קצרי טווח".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ההשקעה הטובה ביותר תיהיה ריבית משתנה (ל"ת)
  כלכלן 26/11/2014 14:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  שבילי אופניים בין עירוניים מתי?
  שימשי 26/11/2014 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לרכב על אופני עיר טובות. רגוע. בכיף.
  סגור
 • 2.
  הגז ואינטל הרגו את המשק בישראל,רק טבע פריגו וטאוואר
  מה זה זבזיזינסקי? מי 26/11/2014 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האין ריבית יצרה הררי השקעות ללא שוק בעולם כולו,ירידת מחירי הסחורות מראה ביקושים נמוכים.והשוק מסוחרר מהיצעי אוויר.
  סגור
 • 1.
  אג"ח שקלי 142 (ל"ת)
  דני 26/11/2014 10:26
  הגב לתגובה זו
  4 4
  סגור