16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

16:08 בולטות בת"א: פרוטרום עולה 2.5%, בזן יורדת 3.4%

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

מחקר חדש: העדריות משפיעה על המשקיעים הרבה יותר מהנהוג לחשוב

המשקיעים ממשיכים לנהוג בעדריות, ולמה מנהל ההשקעות באפסילון מאמין שהמצב הפך בשנים האחרונות לחמור בהרבה?
 |  4
הכבש ה-16
Share
רבות דובר ונכתב לאורך ההסיטוריה על אפקט העדר בשוק המניות. כל משקיע בטרם משקיע את כספו ודאי שואל את עצמו, מה הסיבות שמניעות אותי לרכוש את המניה? האם זה ההסכמה הכללית שמניעה אותי ואת מחירי המניה, או שבאמת אני מתמקד בנתונים הפיננסיים של החברה?


עדריות בקבלת החלטות, על פי הגדרתה המקובלת בספרות המקצועית היא "מצב שבו אנשים משנים את החלטתם כתוצאה מכך שצפו בהחלטות שקיבלו אנשים אחרים". מובן אבל, עדיין חשוב לציין שלא כל שינוי החלטה בעקבות אינטראקציה עם אחרים נופל תחת הקטגוריה של התנהגות עדר. התנהגות עדר של פרט היא מצב שבו הפרט צופה בהחלטות שקיבלו פרטים אחרים אך לא צופה במידע שיש בידם והוביל אותם להחלטת ההשקעה ועדיין פעל כמותם. נציין כי מחקרי עבר הצביעו על כך שעדריות מצויה גם בקבלת החלטות השקעה בקרב גופים מוסדיים כגון קרנות נאמנות.

מחקר חדש של החוקרת דר' רחל שלום גילה מהאוניברסיטה העברית, קובע שיש מוטיבים נוספים על אפקט העדר שעד כה לא נלקחו בחשבון. מאפיינים אלו מובילים את המשקיעים לשנות את קבלת ההחלטות בעולם ההשקעות, כמעט מבלי משים.

רחל מתארת את הישגי המחקר שלה בשפתה "למעשה, למרות שהמונח "אפקט העדר" חוזר ונשמע בהקשר של התנהגות השווקים הפיננסיים, התשובה לשאלה מה בדיוק תורמת התנהגות העדר להתפתחות המחירים של הנכסים הפיננסיים ולתנודתיות שלהם לא לחלוטין ברורה. צריך להבין שהעובדה שכולם קונים או כולם מוכרים ברגע מסוים אינה כשלעצמה מורה על עדר, שכן העובדה שכולם בחרו בחירה זהה יכולה לנבוע מסיבות אשר לא קשורות בתהליך של חיקוי. לכן האתגר הראשון של המחקר בתחום הוא לאבחן מתי אכן מופיעה התופעה."

"המחקר הוכיח את הקשר בין התנהגות העדר למידת הביטחון העצמי של מקבל ההחלטה וגילה כי השפעת התנהגות העדר על השוק תלויה בהשפעת ההתבוננות באחרים על מידת בטחונו העצמי של הפרט. הראינו כי בניגוד למה שמקובל היה לחשוב, התנהגות העדר יכולה להשפיע על התנודתיות גם באופן חיובי ולא רק באופן שלילי. הראינו כי במצבים בהם הצפייה בהחלטות של אחרים מגבירה את אי הודאות של הפרט ומערערת את בטחונו העצמי, התנהגות העדר אכן תשנה את מבנה הביקושים באופן שיביא להגברת התנודתיות, אך במצבים בהם הצפייה בהחלטות האחרים מקטינה את אי הודאות של הפרט ומגבירה את בטחונו העצמי של הפרט, התנהגות העדר של הפרטים תשנה את מבנה הביקושים באופן שיביא להקטנת תנודתיות. הראנו גם שהתנהגות עדר אשר אינה משפיעה על מידת בטחונו של הפרט בהערכתו את השוק, לא תשנה את מבנה הביקוש ולכן לא תשפיע על התנודתיות".במילים אחרות, אפקט העדר פועל בשני מישורים. במידה והמשקיע מבחין בכך ששאר המשקיעים פועלים כמותו, הבטחון שלו עולה ולכן הסיכוי כי יעלה את סך ההשקעה שלו מעל למה שתכנן בהתחלה עולה. מסקנת מחקר שלא הייתה מוכחת עד כה. בנוגע להשפעת העדר על המחיר, המחקר מראה שהתנהגות עדר גורמת לשינוי קצר טווח במחיר הנכס בין אם היא מלווה בפגיעה או בחיזוק ביטחונם העצמי של הפרטים. בשוק ההון ממשיכים לסבול מהעדריות

העדריות הנחקרת במחקרה של דר' שלום גילה היא מנת חלקם של מנהלי ההשקעות בשוק ההון בישראל. לדעתו של עידן אזולאי, מנהל ההשקעות הראשי באפסילון בית ההשקעות, תכונת העדריות רק הולכת ומחמירה. לדבריו " אפשר לראות כיצד השווקים בעולם הופכים להיות מסונכרנים האחד עם השני, תכונה שמגבירה את העדריות. האינפורמציה היום גלויה לכולם ואותו האופן. דוגמה לכך ראינו בשישי האחרון. כאשר נודעה הורדת הריבית בסין, כל השווקים פעלו בצורה דומה ובמהירות. אותה סיטואציה לפני 15 שנה לא הייתה מתרחשת באותו האופן. לשווקים היה לוקח יותר זמן לעבד את המידע".

אזולאי שמשמש כמנהל חברת הקרנות משנת 1998, מתאר את תופעת העדר החמורה ביותר בה נתקל "אני מאמין שהתופעה הכי חמורה שנתקלתי בה, הייתה בתקופת המשבר בשוק ההון של שנת 2008-2009. מה שחזינו בו אז היו מכירות חסרות הבחנה, של מוצרים פיננסיים שחלקם נבע ללא ספק בשל תפיסה עדרית. עדריות יכולה לגרום למשקיעים לפדות קרנות נאמנות, מניות או
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
, תופעות נסבלות יחסית. מאידך, כאשר העדריות גורמת לפדיונות של קופות גמל, חסכון עם הטבות מס כל כך משמעותיות, ההשלכות של התופעה הופכות למכוערות."

לטענת אזולאי אפשר למצוא בבירור את התופעה גם היום. לדבריו "המכירות של אג"ח בשוק ההון שמתנהלות בימים האחרונים נובעות בחלקן בשל עדריות. ברור שיש בעיות עם חברת אי.די.בי, אבל אלו לא מצדיקות את המכירות בשוק. זה מדגים שוב את הנזק שהעדריות גורמת למשקיעים הקטנים. ההדיוטות קוראים את העיתונים והאתרים הכלכליים ונבהל. בתוך כך הוא מוכר בשפל ורוכש בשיא. כמה משקיעים אתה מכיר שהרוויחו באמת מהצמיחה בשווי של האג"ח הקונצרני?"
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

4 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 22 25/11/2014 07:57 לא חידש הרבה התופעה ידועה בכל התחומים .....
ונקראת לעתים חוכמת ההמונים ולעתים טיפשות ההמונים זה טבע האדם
1 דן 24/11/2014 20:52 שום עדר
בבורסהה בת"א אין משמעות לעדריות,הכיוון של מניה ושל השוק בכלל נקבע לפי הפוזיציות שפותחים קבוצה חזקה בשוק.אני משוכנע שההכוונה של השוק מלווה בביצוע מניפולציות רבות ורובן תוך רמיסת החוק.לדאבוננו, הרשות לניירות ערך מגלה אוזלת יד ולא ממלא את חובתה.ללא לחץ ציבורי של המשקיעים לא יחול השינוי המתבקש.
אהבתי 25/11/2014 18:09 אהבתי (ל"ת)
דן דין 24/11/2014 22:07 אז תחליף מקצוע. (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.