קשיים בהנפקת השנה: לחץ כבד על שפיר להפחית את השווי - הנה הפרטים

ביום חמישי ייערך השלב המוסדי בהנפקה של שפיר הנדסה. למרות השאיפות הגדולות - המוסדיים דורשים הפחתה בשווי
 |  (3)
סוחר, צילום: Getty images Israel
ביום חמישי הקרוב צפוי להתרחש השלב המוסדי בהנפקה של שפיר הנדסה. מדובר באחת ההנפקות הגדולות שהיו בבורסה בתל אביב מאז ההנפקה של קבוצת עזריאלי. מבדיקת Bizportal עולה תמונה על פיה הגופים המוסדיים לא ממהרים לתת את הכסף במסגרת ההנפקה - ודורשים הפחתה לעומת השווי אותו רוצה החברה.

שפיר היא חברה ותיקה שנוסדה בשנת 1968 והיא חברת התעשייה למוצרי בניה מהמובילות בישראל. ההכנסות השנתיות של החברה מסתכמו בכ-2.3 מיליארד שקל, הרווח הנקי ב-192 מיליון שקל ולחברה ישנו צבר עבודות של 5.5 מיליארד שקל.

בתחילת הדרך ביקשה שפיר לגייס הון לפי שווי של 2 מיליארד שקל (לפני הכסף). בהמשך, כלי התקשורת כתבו כי החברה מבקשת לגייס הון לפי שווי של 2.5 מיליארד שקל. עם זאת, ביממה הקרובה תידרש החברה לבצע הפחתה משמעותית בשווי שלה - אם היא תרצה להגיע לבורסה בתל אביב.

היקף הגיוס המתוכנן של החברה במניות צפוי להסתכם בכ-400-500 מיליון שקל באופן שיבטיח את כניסתה של המניה למדד ת"א 100 (בעדכון המהיר). בנוסף, לאחרונה פורסם כי החברה נערכת גם לגיוס של עד 600 מיליון שקל נוספים באיגרות חוב. תנאי לכך הוא גיוס הון בהיקף של יותר מ-300 מיליון שקל.

לידי Bizportal נודע כי תג המחיר אותו מוכנים לשלם חלק מהמוסדיים הגדולים עומד על 1.8 מיליארד שקל בלבד. עם זאת, בכדי להשיג היענות גבוהה מצד המשקיעים המוסדיים - ככל הנראה בעלי השליטה בחברה ייאלצו לצאת להנפקה לפי שווי נמוך אף יותר של 1.6-1.7 מיליארד שקל.

את ההנפקה מובילה חברת פועלים IBI שעבורה מדובר ללא ספק בהנפקת השנה. בפועלים IBI לא ירצו לפספס את ההנפקה ויידרשו למצוא את האיזון בין הדרישות של המוסדיים לבין רצון הבעלים של החברה. הדרך הפיננסית לגשר על הפער הזה היא באמצעות מרכיב של כתבי . בדרך זו, ההנפקה מתבצעת לפי שווי נומינלי של 1.8 מיליארד שקל - כאשר כתב האופציה מוריד את השווי האפקטיבי של הגיוס מעט.

בשבועות האחרונים ערכה החברה רוד שואו בקרב גופים מוסדיים. המטרה: לשכנע אותם להשקיע בחברה במסגרת ההנפקה. הגם שיש גופים שמוכנים לרכוש מניות לפי השווי של 1.8 מיליארד שקל - ל-Bizportal נודע כי ישנם לפחות שני גופים גדולים ואסטרטגיים אשר הודיעו לחתמים כי אינם מוכנים לרכוש מניות במסגרת ההנפקה.

כיצד תוכרע ההנפקה? גורמים המלווים את ההנפקה מסרו ל-Bizportal כי בעלי השליטה בחברה אינם בלחץ ולא ימהרו לכווץ את השווי ושבמקרה הכי גרוע ימתינו עוד שנה כדי לגייס. עם זאת, ככל הנראה מדובר במהלך טקטי כדי לשדר עסקים כרגיל. כך או כך - כל התשובות לכל השאלות יינתנו למשקיעים בתוך מספר ימים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שפיר הנדסה
  איגוד העובדים 27/11/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מוסדים ומשקעים: חברת שפיר היא חברה ברמת איכות בנלאומית לחברה יש יכולת לעמוד בלו"ז מהיר יותר מהמתוכנן. לחברה יכולת ביצוע הנדסית טוב יותר מכל חברה בתחום האחים שפירא חונכו ובורכו בצניעות וחריצות אין כץ... למשקיע תבוא ברכה
  סגור
 • 1.
  בעלים לא בלחץ ? משחקים פוקר פייס
  שוקי 24/11/2014 17:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ימתינו שנה. בדיחה.
  סגור
 • המוסדיים כבר מופסדים למעלה מ40% בהנפקה של אשטרום. ראו ה
  מוסדי 25/11/2014 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא לקחת בשווי גבוה מ1.5
  סגור