מחר החלטת הריבית לחודש דצמבר - מה צופים הכלכלנים?

ביום שני בשעה 16:00 יפרסם בנק ישראל את גובה הריבית במשק. הריבית בשפל היסטורי של 0.25%
 |  (3)
קרנית פלוג, צילום: יח"צ; Getty images Israel;
מחר (יום ב') בשעה 16:00 תפורסם החלטת הריבית של לחודש דצמבר. הריבית במשק עומדת היום על 0.25% לאחר שבחודש שעבר החליט בנק ישראל להשאיר את הריבית על כנה. מרבית הכלכלנים מעריכים שגם הפעם תכריע ד"ר קרנית פלוג שלא לשנות את הריבית.

לפי סקר של בלומברג - כל 19 החזאים מעריכים שהריבית תישאר בגובה של 0.25%.

דודי רזניק, מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון: "לאור מכלול הנתונים האחרונים הכולל עלייה ביצוא, עלייה בייצור התעשייתי וצמיחה שלילית, אולם תוך עלייה בסך השימושים במקורות ברבעון השלישי של השנה, סביר כי בנק שראל תיוותר ללא שינוי בהחלטות הקרובות".

משנת 2010 הוועדה המוניטרית של בנק ישראל היא זאת שמחליטה על גובה הריבית במשק. חברי הוועדה היום הם: נגידת בנק ישראל, ד"ר נדין בודו טרכטנברג, פרופ' נתן זוסמן, פרופ' ראובן גרונאו ופרופ' אלכס צוקרמן.

הוועדה המוניטרית קובעת את המדיניות להשגת מטרות הבנק, ובכלל זה המדיניות המוניטרית, ומחליטה על הפעולות שעל הבנק לנקוט כדי להשיגן. היעד המרכזי של בנק ישראל הוא שמירה על יציבות מחירים בטווח של 1% עד 3%.

שיקולים נוספים בהחלטת הריבית: הורדת תחזית הדרוג (A) של ישראל על ידי חברת Fitch מ"חיובית" ל"יציבה", גובה הריבית בארה"ב ואירופה, שער הדולר ועוד.

עד סוף השנה צפויות שתי החלטות ריבית נוספות: הראשונה - מחר (יום ב') והשניה ב-29 בדצמבר.

אחת ההשלכות של גובה הריבית במשק - השפעה על מחירי . ככל שמעלים את הריבית במשק כך (באופן תיאורטי) מחירי האג"ח אמורים לרדת והתשואה אמורה לעלות.

המלצות לאומי שוקי הון לאג"ח ממשלתי:

1 - אחזקות של כ-5 שנים.
2 - אחזקה עודפת בשקלים הלא צמודים על רקע סביבת האינפלציה הנמוכה הצפויה להימשך בחודשים הקרובים.
3 - אמצע העקום השקלי, ממשיך להיות "יקר" באופן יחסי כאשר הריבית העתידית הגלומה לעוד כ - 5 שנים עומדת על כ 2.2%. גם המרווח ביחס לאג"ח ממשלת ארה"ב הינו הנמוך ביותר בטווח זה.
4 - לאור העובדה כי מהלך הורדת הריבית מוצה ברובו, אנו ממליצים להחזיק את מח"מ האחזקות השקלי בצורה סינתטית של שילוב מזומן, ואג"ח בריבית משתנה יחד עם איגרות ארוכות לטווח של 8 שנים ומעלה.
5 - בצמודי המדד אנו ממליצים על אחזקות במח"מ קצר בעיקר לאור ירידת הציפיות האינפלציוניות בחלק הקצר ביותר של העקום (טווח של 1 - 3 שנים) נראה כי רמת הציפיות האינפלציוניות סבירה לקנייה בשילוב של חוזי מדד הנסחרים סביב 0.5% לשנה הקרובה, וכן על ידי חשיפה דרך איגרות חוב קונצרניות בדרוג גבוה המעניקות מרווח גבוה באופן יחסי.
6 - בחלק הארוך ביותר של העקומים בטווח של 10 - 30 שנה קיימת תלילות גבוהה משמעותית בעקום השקלי הלא צמוד ולכן הסדרה השקלית הלא צמודה הארוכה (סדרת ממשק 142) הינה "זולה" באופן יחסי לסדרות הצמודות ממצמ 536 ו-841. במילים אחרות האינפלציה הנגזרת ל 10 שנים "זולה" מהאינפלציה הנגזרת ל 25 שנה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עד כה מאומה בנושא האסבסטים המסוכנים לבריאות הציבור בכל
  ממשלות ישראל לא פעלו 23/11/2014 12:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רחבי הארץ, הן ברחובות הערים והן במחנות צה״ל. כל מי שמעוניין לעזור לציבור ולהציל נפשות, מתבקש ליטול יוזמה על עצמו ולטפל בנושא. מדובר במפגע בריאותי איום ונורא הגורם למחלות קשות לא עלינו. אמי ז״ל נפטרה מהמחלה האיומה ואינני יודע אם זה לא בעקבות זה שישבה רבות במרפסת תחת קורת אסבסט!!! אני ממש מתחנן ומבקש מכל מי שיכול, אנא הסירו אחת ולתמיד מפגע חמור זה מקרבנו. אנא פרסמו שוב בכל אמצעי המדיה והתקשורת בכדי שהגורמים האחראיים יתחילו לטפל בנושא כראוי!!!! הנה לדוגמא, מחנות צה״ל בקריה, ובמקומות רבים נוספים וכן רחובות הערים מלאות עדיין באסבסטים הפוגעים בבריאות החיילים והאזרחים. בתודה מראש, אזרח מרמת גן
  סגור
 • רק אסבסט ישן מתפורר מסוכן. (ל"ת)
  דני 23/11/2014 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הסרתי כמובן את הנגע הרע הזה מבית הורי בעבר לאחר שקיבלתי
  ברצוני להוסיף כי 23/11/2014 13:46
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מודעות על הסכנה שבדבר. כמו כן פניתי בזמנו למספר גורמים שיטפלו בנושא, אך לצערי הרב לא נעשה עד כה שום דבר והנושא זועק לשמיים!
  סגור