מהלומה ללפיד ונתניהו - פיץ' חתכה את תחזית הדירוג של ישראל

חברת הדירוג אשררה את דירוג האשראי של ישראל לטווח ארוך במטבע חוץ ובמטבע מקומי. תחזית הדירוג על החוב עודכנה ל-יציבה" והתחזית על החוב במטבע מקומי נותרה "יציבה"
 |  (4)
נתניהו ולפיד, צילום: אורי פורת; יח"צ
חברת הדירוג Fitch אשררה ביום ו' את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של 'A' ועדכנה את התחזית מ"חיובית" ל"יציבה". Fitch מותירה תחזיות על כנן לתקופה של שנתיים לכל היותר. כאשר חברת הדירוג צופה יציבות בדירוג המדינה, ניתנת תחזית "יציבה". תחזית "חיובית" משמעה כי חברת הדירוג צופה עלייה בדירוג של המדינה בטווח של השנתיים הבאות. משמעות העדכון היא שחברת הדירוג לא צופה עלייה בדירוג, ככל הנראה, בשנה הקרובה.

בדברי ההסבר להחלטת הדירוג ציינו האנליסטים את ההוצאות הביטחוניות הגבוהות שנגרמו עקב מבצע 'צוק איתן' ואת השפעתן על המסגרת הפיסקאלית בשנים 2014-2015. בנוסף, ציינה חברת הדירוג את העלייה ביעדי הגרעון לשנים הקרובות לפי המתווה החדש. עוד מצוין בדוח כי העימות עם חמאס והקיפאון בתהליך השלום מדגישים את הסיכונים הגיאופוליטיים המגבילים את דירוג האשראי של ישראל וכוללים גם את המתיחות עם איראן והסכסוך בסוריה.

ב-Fitch מציינים לטובה את מבנה החוב הממשלתי וכן את הגמישות המימונית של הממשלה המתאפשרת הודות לשוק מקומי עמוק ונזיל, גישה לגיוס הון זר בשווקים הבינלאומיים ובאמצעות ארגון הבונדס. עוד מצוינת בדוח תכנית הערבויות של ממשלת ארה"ב אשר נותנת מענה לצורך לגיוס הון בעתות משבר.

עם זאת, גובה החוב הממשלתי שצפוי, להערכת האנליסטים, לעמוד על כ- 67.4% מהתוצר בסוף 2014, נותר נקודת חולשה בדירוג האשראי של המדינה. נתון זה גבוה ביחס למדינות הייחוס של ישראל. כמו כן, חברת הדירוג ציינה כי מגמת הירידה בחוב הממשלתי שובשה בשל העימות בעזה. עם זאת, החשבונות החיצוניים החזקים של המדינה מהווים נקודת חוזק בדירוג האשראי, כאשר בולטים לטובה העודף במאזן התשלומים אשר התחזק הודות להפקת הגז הטבעי והשקעות זרות ישירות בהיקפים גדולים וצפוי לעמוד על 1.5% מהתמ"ג בממוצע בשנים 2015-2016. עוד מצוין מעמדה החזק של ישראל כמלווה נטו לעולם, נתון אשר יעמוד על 32.4% מהתמ"ג בסוף 2014 לפי הערכת Fitch לעומת הנתון החציוני של מדינות הייחוס אשר עומד על 8.6% מהתמ"ג בלבד.

צמיחת התמ"ג הריאלית צפויה לעמוד על 2.3% בשנת 2014 למרות תקופת הקיפאון בצמיחה ברבעון השלישי של השנה. בשנים 2015-2016 הצמיחה הממוצעת צפויה להיות מעט מעל 3% ותהא מונעת מן ההתאוששות בכלכלה פוסט 'צוק איתן' בעזה (בייחוד בתחום התיירות), השקעות גבוהות, כלכלה גלובלית הולכת ומתחזקת והשקל החלש. הנזק שנגרם למלאי ההון במהלך העימות האחרון היה מזערי בשל מערכת הרתעת טילים אפקטיבית. האנליסטים מציינים לטובה את תנודתיות הצמיחה של ישראל הנמוכה מזו של מדינות הייחוס שלה. נכון לעכשיו האינפלציה הינה שלילית, אולם להערכת Fitch תשוב לטווח היעד שהוגדר ברמה של 1%-3% במהלך 2015 בשל הפיחות במטבע והעלייה בפעילות הכלכלית.

מוסדות המדינה ומערכת החינוך מתוארים כחזקים ומפותחים והביאו, לטענת האנליסטים, להתפתחות כלכלה מגוונת ומתקדמת המתאפיינת בתוצר לנפש ומדדי פיתוח אנושי גבוהים וסביבה עסקית המעודדת יזמות. מגזר ההיי-טק המשגשג הביא לגידול ביצוא השירותים אשר עמד בממוצע על 10.6% במהלך 2010-2013 למרות המטבע החזק. האנליסטים אף מציינים כי ננקטים צעדים אקטיביים על מנת להתמודד עם חולשות מבניות במשק. שיעור התעסוקה בקרב גברים חרדים ונשים ערביות עלה (לרמה של 30.5% ו-44.5% בשנת 2013, מרמה של 23.4% ו-40.4% בשנת 2008 בהתאמה) בין היתר הודות ליוזמות של הממשלה, והביא למניעת אינפלציה בשכר במשק. הריכוזיות בבעלות על נכסים זוכה לטיפול, אם כי הצגת שחקנים חדשים בסקטורים מסוימים בכלכלה הינו מסובך במידת מה, בשל השוק הקטן והמבודד באופן יחסי של ישראל.

אף על פי שהסיכון הגיאו-פוליטי מהווה מגבלה על דירוג האשראי של המדינה, Fitch אינה צופה עימות צבאי של ישראל עם אירן ומציינת כי השפעתו של הסכסוך בסוריה על המדינה הייתה ועודנה מוגבלת. חברת הדירוג אף מציינת כי שינוי באסטרטגיית יצוא הגז העתידי של המדינה עשוי להעמיק את קשריה של ישראל עם כמה מדינות השוכנות בסמוך אליה.
התחזית היציבה מבטאת את השקפת האנליסטים לפיה בטווח הנראה לעין לא קיים גורם אשר יביא לשינוי בדירוג המדינה. לטענתם, נדרשת שמירה על המסגרת הפיסקאלית וצמצום הגרעון, הפחתת יחס חוב-תוצר או שיפור במצב הגיאו-פוליטי על מנת להביא להעלאת דירוג האשראי של ישראל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ובחג ההודיה נודה לפיץ'
  קלקלן 23/11/2014 09:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שהוציאו לנו רק צהוב על מה שעשו שטייניץ וממשיכו לפיד לכלכלה.ומעל כולם ביבי עם כל הרוטווילרים שלו. טוב שכלכלני פיץ לא הבינו באמת מיהם בנט אריאל כץ פירון לבנת אלון חסן עיני חיים.אם היו מבינים זה היה נגמר באדום חזק
  סגור
 • 3.
  הבורסה מוחזקת מלאכותית כבר מינואר 2011 (ל"ת)
  ישראל במיתון אמיתי 23/11/2014 08:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ירידת הדירוג של ישראל
  מוטי 23/11/2014 07:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להרגע, מדובר בירידה מינורית
  סגור
 • 1.
  כלכלת ישראל במיתון
  פלג 22/11/2014 18:11
  הגב לתגובה זו
  1 3
  יאיר לפיד צודק - לא חייבים תעודת בגרות כדי להבין ששקל חזק יהרוס את הכלכלה - והינה זה בא - היכן עכשיו החיוך של כול החכמולוגים? שנתנו לכוחות השוק להוריד את הדולר - ולמה? כי אנחנו ארץ מתקדמת ולא מתערבים בשוק? איזה חבורה של מנהיגים כלכליים הם אלה? - מהיכן הם הגיעו אלינו? אולי מארץ הכוזר? כי יהודים חכמים לא היו נותנים למיתון להרוס את הכלכלה שלנו בישראל
  סגור