נתון גרוע: כלכלת ישראל רשמה צמיחה שלילית ב-Q3 - איפה הצד החיובי?

הפעם האחרונה שבה נרשמה צמיחה שלילית כזאת הייתה בשנת 2009 - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
 |  (10)
נתניהו ולפיד, צילום: אורי פורת; יח"צ
המלחמה האחרונה בעזה נותנת את אותותיה על כלכלת ישראל: התמ"ג ירד ברבעון השלישי של השנה ב-0.4% - צמיחה שלילית שלא הייתה משנת 2009. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום. התמ"ג עלה ב-2.2% ברבעון השני וב-3.2% ברבעון הראשון של שנת 2014.

נתונים שליליים נוספים שפורסמו לגבי הפעילות הכלכלית ברבעון השלישי של השנה: ירידה של 1.4% בתמ"ג העסקי, ירידה של 4.4% ביצוא סחורות ושירותים (ללא יהלומים וללא חברות הזנק) וירידה של 3.6% בהשקעה בנכסים קבועים.

נתונים חיוביים שפורסמו: עלייה של 3.9% בהוצאה לצריכה פרטית ברבעון השלישי של השנה, עלייה של 3.1% בהוצאה לצריכה ציבורית ועלייה של 9.8% ביבוא סחורות ושירותים ללא יבוא בטחוני, אוניות ומטוסים ויהלומים.

במהלך "צוק איתן" נרשמה ירידה בתיירות הנכנסת לישראל ופגיעה קשה בעסקים רבים באזור הדרום.

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ופיננסים:

"בצד החיובי ישנם שלושה נתונים חזקים ברבעון השלישי: ההוצאה לצריכה פרטית שעלתה ב-3.9%, בנוסף, על אף ההיחלשות בשקל, בולטת העלייה החדה ביבוא הסחורות והשירותים של 16.2% ושלישית - יצוא הסחורות והשירותים עלה בשיעור של 2.8%. הפיחות החד של השקל מול הסל בחודשים האחרונים יחד עם מגמת ההתאוששות הצפויה בסחר העולמי, יתרמו לגידול משמעותי יותר ביצוא ברבעונים הבאים".

"הרכב הצמיחה ברבעון השלישי מצטרף למספר נתונים חיוביים שפורסמו בשבועיים האחרונים, ביניהם: עלייה בביקוש לדירות בספטמבר, הכנסות המדינה ממסים שרשמו עליה באוקטובר והשיפור באמון העסקים המקטינים את הסיכוי להורדת נוספת מצד בחודש הקרוב. פעילות בנק ישראל בנושא המט"ח צפויה להתמיד".

עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון ניהול קרנות נאמנות:

"לצמיחה השלילית במשק לראשונה משנת 2009: נתוני הצמיחה אינם מפתיעים בשל ההשפעה הצפויה של צוק איתן. עם זאת, הנתונים של השבועות האחרונים שמושפעים פחות מהמלחמה אינם מבשרים טובות ובזה צריך למקד את הדיון הכלכלי. הפיחות של השקל שמשפיע לחיוב על נתוני היצוא והתוצר, עלול ליצור אשליה שהחל במשק מחזור עסקים חיובי. אלא שמרבית הנתונים החרים שקשורים בהיקפי ההשקעות והתעסוקה מראים כי נתוני התוצר הבאים כנראה לא יהיו שליליים, אבל גם לא ישקפו צמיחה גבוהה".

משרד האוצר:

"משרד האוצר העריך כי תהיה פגיעה בצמיחה בשנת 2014 בעקבות מבצע צוק איתן. הכלכלה הישראלית נותרה יציבה בין היתר בשל הצעדים בהם נקט המשרד בשנים 2013-2014, ולכן להערכתנו מדובר בתוצאה נקודתית
ולא פגיעה שצפויה להיות ארוכת טווח. התחזיות של משרד האוצר לצמיחה ב-2014-2015 (2.4% צמיחה לשנת 2014, 2.8% צמיחה לשנת 2015) עדיין עומדות בעינן. התקציב שהוגש לאישור הכנסת הינו כזה שיביא להמשך
צמיחה ויציבות בכלכלה הישראלית".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות וגיא בית אור, כלכלן שווקים גלובאליים במחלקת המאקרו של פסגות:

"למרות הצמיחה השלילית, חשוב לשים לב כי דווקא לא מדובר על נתונים שליליים כל כך. ראשית, מכיוון שנתוני הרבעונים הקודמים עודכנו משמעותית כלפי מעלה. שנית, מכיוון שעיקר הפגיעה במשק במהלך הרבעון היא תוצאה של השפעות 'צוק איתן'. השפעות אלה באו לידי ביטוי בעיקר בפגיעה בענף התיירות ובצריכה הפרטית. בעוד ענף התיירות צפוי להמשיך ולסבול גם במהלך החודשים הקרובים (לוקח זמן עד שאמון התיירים נבנה מחדש) הצריכה הפרטית צפויה לרשום תיקון ברבעון הרביעי, תיקון שסימנים ראשונים לו כבר ניתן לראות בנתונים השוטפים. לכן, בשורה התחתונה, נתוני הצמיחה אינם חלשים כלל על אף הצמיחה השלילית ומלמדים על איתנותו היחסית של המשק הישראלי".

אלכס זבז'ינסקי כלכלן ראשי מיטב דש:

"צמיחה שלילית של 0.4% לרבעון השלישי אינה מפתיעה ואינה מעידה על התדרדרות במצבו של המשק. מדובר בחודשים בהם התרחש המבצע בעזה שהיה ממושך ונרחב יחסית מבחינת השפעה גיאוגרפית. מניסיון של מלחמות דומות בעבר, ידוע שברבעון מסוים הצמיחה עלולה להפוך לשלילית, אך תופעה זו הינה חולפת. בפרסום של הלמ"ס ניתן דווקא לזהות סימנים חיוביים לגבי עדכונים של נתוני הצמיחה לרבעונים הקודמים. כך, הצמיחה לרבעון השני עודכנה כלפי מעלה מ-1.9% ל-2.2% בגלל עלייה יחסית מהירה בצריכה הפרטית. אגב, באופן מפתיע גם ברבעון השלישי המלחמתי הצריכה הפרטית צמחה בקצב גבוה של 3.9%. "עקב אכילס" של המשק ממשיך להיות תחום ההשקעות והיצוא. אולם, בעקבות השקל, היצוא צפוי להתאושש. אנו מעריכים שברבעון הרביעי נראה נתוני צמיחה חזקים של כ-4%, כפיצוי על המלחמה. בסה"כ, המשק ממשיך לצמוח בקצב איטי, אך נראה שלעת עתה לא חלה האטה נוספת בפעילות לעומת המחצית הראשונה של השנה."
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  צמיחה שלילית
  יהאיר 16/11/2014 22:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה אפשר כבר לצפות מהאפס הזה
  סגור
 • 8.
  תמוהה שהצריכה הפרטית עלתה ברבעון עם מלחמה
  ירון 16/11/2014 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הנתון לא נראה אמין. חצי מדינה הייתה משותקת בגלל המלחמה בעזה. איך הצריכה עלתה. מה קנו דרך האינטרנט ???
  סגור
 • 7.
  כאשר יהיה שיפור בכלכלה אל תשכחו לצרף תמונה של נתניהו
  אלי 16/11/2014 17:15
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כמה אופייני! יושר והגינות מעולם לא איפיונו עורכי עיתונים ואתרי אינטרנט בישראל. אילו היה שדיפור בכלכלה ודאי הייתם מדגישים את תמונתו של הכלומניק לפיד - כפי שעושה מוזס בעיתונו לפידון! אבל עכשיו כשהכלכלה מתדרדרת אז משלבים את השניים.
  סגור
 • 6.
  יוון זה כאן. ככה זה כשמעסיקים מאות אלפים פקידים מיותרים
  רובין 16/11/2014 16:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  המדינה מעסיקה מאות אלפים פקידים מיותרים במשרדיה ומערכת הבטחון כולל צהל דבר שאוכל אותנו המדינה גם משלמת פנסיות תקציביות מוגזמות ללא כל בסיס כלכלי ישירות מתקציב המדינה, בדיוק כמו ביוון זה לא נקודתי זה לא צוק איתן, זוהי מגמה מסוכנת מאוד שתפסק רק אם יפוטרו אלפים בשרות הציבורי והפנסיות התקציביות יקוצצו באכזריות בדיוק כמו שנעשה (ויד האוצר עדיין נטויה) לפנסיה הצוברת. כמה יקוצצו? לפחות כמו שקוצץ המקדם, 165:225=27 אחוז
  סגור
 • 5.
  יגדיל את הגרעון - כל הכבוד ללפיד (ל"ת)
  מעמ 0 16/11/2014 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 4.
  בזכות ח״כ אורלי לוי אנחנו עוד נתגעגע להתכווצות כזאת. (ל"ת)
  יוני 16/11/2014 15:42
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  וגם נתון עגום זה לא מפיל את הבורסה (ל"ת)
  איציק 16/11/2014 15:29
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • מפגרת אחרי כל הבורסות כל המניות שם בקושי זזו
  הבורסה 16/11/2014 15:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תחסל את השורט שלך
  סגור
 • 2.
  צמיחה - 0.4- בבנק ישראל יושבים יודעים מה רק משכורות
  אלי 16/11/2014 14:57
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מקבלים משכורות נותנים תחזיות כמו לוטו וטו ואז שקורה משהוא הם מאשימים משהו אחר
  סגור
 • 1.
  שער השקל הגבוה
  פלג 16/11/2014 14:25
  הגב לתגובה זו
  4 1
  זו התוצאה של שקל חדש מייצאים מקומות עבודה לארצות בהם המטבע המקומי חלש מייבאים מחוץ לארץ במקום לייצר בארץ מורידים משכורות לשכירים לפיד צודק ןהוא יותר חכם מפלוג חייבים להרחיב על חשבון הגדלת גרעון - חייבים להחליש את השקל
  סגור