לא רק לאומי, כך נכנס אובמה לכיס של הישראלי - חוק FATCA

בחודש יולי נכנס לתוקף FATCA - חוק לאכיפת מסים בחשבונות זרים שמחייב ישראלים המחזיקים בדרכון של ארה"ב לדווח על היקף נכסיהם
 |  (5)
ברק אובמה, צילום: אבי אוחיון; לע"מ
בשבוע שעבר חטף בנק לאומי +1.69% לאומי 2,340 +1.69% לאומי בסיס:2,301 פתיחה:2,295 גבוה:2,343 נמוך:2,295 תמורה:103,834,344 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מכה חזקה מרשויות המס בארה"ב - הבנק ייאלץ להיפרד מיותר מ-1 מיליארד שקל אחרי שכבר שילם סכום דומה בעבר על דיווח לקוי. אלא שלא רק בנקים על הכוונת של הדוד סם - בהתאם למדיניות המס האגרסיבית של ארה"ב, נדרש מישראלים המחזיקים בדרכון אמריקני לדווח לרשויות בארה"ב. מה אפשר לעשות?

ההוראות החדשות FATCA נחקקו בשנת 2010 ונכנסו לתוקף בחודש יולי האחרון תחת השם Foreign Account Tax Compliance Act. מדינות רבות המקיימות קשרים טובים עם ארה"ב נאלצו להסכים לדרישות החוק האמריקני החדש והכריחו את הבנקים המקומים לפעול לפיו - כך פעל גם .

ארה"ב ממסה את אזרחיה על בסיס אישי על כלל ההכנסות הבינלאומיות של הנישום. המיסוי הוא על בסיס אזרחות לכל מי שיש דרכון או מספר תעודת זהות אמריקני (Social Security number). מספר בנקים שוויצרים כבר חטפו קנסות גדולים ובראשם בנק UBS שנאלץ לשלם 780 מיליון דולר בשנת 2009.

ישראלי בעל דרכון אמריקני צריך למלא טופס W9 שמועבר לרשויות בארה"ב

עו"ד מאיר נוסבאום , מומחה למיסוי בינלאומי: "כל אמריקני שיש לו חשבון מחוץ לארה"ב מעל 10 אלף דולר חייב לדווח עליו. הטילו על הבנקים לדווח אם יש להם אזרחים אמריקנים במסגרת מסמך שנקרא W9. כל אמריקני שיש לו חשבון נוסף מחוץ לארה"ב חייב לדווח עליו לרשויות בארה"ב. הבנקים מפוחדים מהענין הזה כי הם עלולים לחטוף קנסות מהרשויות בארה"ב".

חובת הדיווח לרשויות המס בארה"ב קיימת עוד משנות ה-70 של המאה הקודמת, אך כעת כחלק מהמאבק בהון השחור והעלמות מס נכנס לתוקף החל מחודש יולי גם ה-FATCA. כל אזרח ארה"ב שיש לו חשבון או חשבונת בנק זרים בסכום העולה על 10 אלף דולר - חייב לדווח עליהם ל-IRS (מס הכנסה אמריקני) עד 30 ביוני של שנת המס העוקבת.

"הבנקים הישראלים הפכו להיות הזרוע הארוכה של רשויות המס האמריקניות"

בתחילת השנה הנחה בנק ישראל את הבנקים להיערך למהלך שנוקט הממשל האמריקני כדי להיאבק בהעלמות מס באמצעות פתיחת חשבונות מחוץ למדינה. ישראל התחייבה להעביר מידע לרשויות האמריקניות על לקוחות אמריקניים, וארה"ב התחייבה להעביר מידע לרשויות בישראל על לקוחות ישראלים שיש להם חשבונות בבנקים אמריקנים.

עו"ד מאיר נוסבאום: "הבנקים הפכו להיות הזרוע הארוכה של רשויות המס האמריקניות ויש להן גיבוי של בנק ישראל והמפקח על הבנקים. הבנקים המקומיים התחילו כבר לפני שנתיים להעיף לקוחות אמריקנים וכשאמריקני יצא מבנק הוא קיבל צ'ק בנקאי שעליו הוחתם שהוא אזרח אמריקני כדי שחס וחלילה לא יפלילו את הבנק בעתיד".

איך זה השפיע על הלקוחות?

"הבנקים הישראלים דחפו לקוחות לגילוי מרצון ויהודים אמריקנים, שבמשך שנים שמו כסף בבנקים בישראל, 'כסף שחור' (כסף לא מדווח בארה"ב), נאלצו לדווח לרשויות. פעם הבנקים הישראלים חיזרו אחרי הלקוחות האלו ועכשיו הם דוחקים אותם לפינה ואומרים להם 'תדווחו לרשויות בארה"ב או שתעזבו את הבנק'. מדובר ביהודים אמריקנים ובישראלים שיש להם דרכון אמריקני".

מעבר לקנסות הענק שמוטלים על בנקים שלא עומדים בתקנות האמריקניות ההולכות ומחמירות לגבי גילוי של מלוא ההון, ישנם קנסות גם על הלקוחות עצמם. אזרח אמריקני או ישראלי שמחזיק כאמור בדרכון אמריקני ושלא ידווח ל-IRS על ממונו עלול לקבל קנס של עד 100 אלף דולר או 50% מחשבון הבנק (הסכום הגבוה מהשניים).

קנס גבוה ככל שהזיקה לארה"ב גבוהה יותר

עו"ד מאיר נוסבאום מסביר כי "דרך המלך" היא בחירה באפשרות של גילוי מרצון לרשויות האמריקניות על ההון שנצבר בחשבון בנק בישראל. במקרה זה הרשויות נוטות להטיל קנס גבוה ככל שהזיקה לארה"ב גבוהה ואילו במקרה של אזרחים ישראלים בעלי דרכון אמריקני הקנס יהיה נמוך יותר.

עו"ד מאיר נוסבאום: "לקוחות אמריקנים צריכים 'להכשיר' את הכסף, אך הבעיה החדשה והגדולה היא לקוחות אירופאים בבנקים ישראלים. באירופה ראו שאפשר ללחוץ ולגלות מעלימי מיסים אז הם הם התחילו ללחוץ על הבנקים בישראל. החקיקה עדיין לא הושלמה, אך הבנקים בישראל חוששים והולכים עוד כמה צעדים קדימה".

מה לקוחות אירופאים יכולים לעשות?

אם יהודי בלגי מגיע לבנק הפועלים בת"א ורוצה לפוח חשבון אז מבקשים ממנו לחתום על טופס שהוא מסכים שהבנק במידת הצורך ימסור מידע לגביו לרשויות בבלגיה ושהוא מצהיר שכל הכסף מדווח במדינת התושבות שלו. פה עוד יש הרבה מה לעשות (בניגוד לארה"ב) - אפשר למשל להוציא את הכסף ולרכוש נדל"ן או להקים נאמנויות ועוד".
עו"ד מאיר נוסבאום
עו"ד מאיר נוסבאום
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כעת המצב יהיה יותר גרוע. הזרים יעוטו על הנדלן הישראלי (ל"ת)
  איפה המחוקק הישראלי? 03/11/2014 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  שטיפות מוח כנראה עוזרות. הסיבות לעליית מחירי הדירות
  ל 1 03/11/2014 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  זה לא כסף שחור זה הריבית הנמוכה שהבריחה את כולם לנדלן וזה ממשלת ישראל שלא בונה דירות בכוונה. ובקרוב מחירי הדירות ימשיכו לעלות כי רק טמבלים ימכרו דירות אחרי שיהיר לפיד דפק את בעלי 2 דירות במס שבח על דירה שניה. זה כבר הפסד של 25% על הרווח שלהם מהדירה. אנשים לא ימכרו ובצדק. שלפיד יחכה בסיבוב
  סגור
 • 2.
  מי שם כסף שחור בבנק? (ל"ת)
  כסף שחור 03/11/2014 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כותרת מטעה ומכוערת
  בעד אובמה 03/11/2014 10:27
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סוף סוף מישהו נלחם בהון השחור שמוצא דרכו לשוק הישראלי . כאן הוא קונה נדל"ן וכ' ומעלה את ערכו כך שהמקומיים לא יכולים לרכוש אותו. תודה אובמה!
  סגור
 • הכסף בבנק ולא בדירות אז מי בדיוק קונה דירה? (ל"ת)
  טמבל 03/11/2014 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור