צבי סטפק: "סביר להניח שהתיקון מאחורינו" - מה מניע את השווקים?

יו"ר משותף במיטב-דש, פרסם היום מאמר בנושא הטלטלה בשווקים הפיננסיים. "השוק לא עובד לכיוון אחד ועוד יהיו תזכורות כואבות"
 | 
צבי סטפק, צילום: bizportal
בימים האחרונים נרשמה התאוששות בשווקים בישראל ובחו"ל, צבי סטפק, יו"ר משותף במיטב-דש, עונה על השאלה הגדולה - "האם התיקון כולו מאחורינו?". סטפק פרסם היום מאמר בנושא.

סטפק: "קשה לתת תשובה. סביר להניח שכן, לפחות רובו, שכן מה שמניע את השווקים זו רמת הנזילות האדירה והיא תימשך, ובינתיים ההתאוששות הכלכלית בארה"ב, יחד עם ריבית אפסית תורמים לשיפור ניכר ברווחיות של החברות האמריקניות, ופיחות האירו כלפי הדולר אמור לשפר מאוד את מצבן של יצואניות אירופאיות. יחד עם זאת, טלטלה מסוג זה שחוו השווקים וחוו המשקיעים נצרבת בתודעה, ולכן לא צריך לצפות גם למהפך מושלם תוך פרק זמן קצר. ואם בכל זאת הוא יקרה, זה יהיה מאוד לא בריא לשווקים".

מה המסקנה המעשית לגבי המשקיעים?

"ראשית: לא להיכנס לויברציות כל אימת שנדמה שהשמיים נופלים עליך ולא לשנות פוזיציות באופן גורף. שנית: משקיע ששיעור המניות שהוא מחזיק הינו נמוך עבורו ושיעור האג"ח הארוכות גבוה בתיק ההשקעות שלו, כן צריך לעשות שינויים מסויימים, מדודים והדרגתיים, במדיניות בפועל שעיקרם "תנועת מספריים" של הגדלה מסוימת והדרגתית בשוקי המניות של ארה"ב, אירופה ויפן - בשלב זה במניות של החברות הגדולות והמבוססות, והקטנה בשוקי האג"ח הממשלתיות והקונצרניות הארוכות הן בעולם והן בישראל, תוך ניצול רמות המחירים החדשות שנוצרו בשווקים".

מה הסיבות לסערה בשוקי ההון בשבועות האחרונים?

"אפשר לתלות את הירידות בשווקים בחששות מדיפלציה באירופה, בהורדת תחזית הצמיחה בעולם (קרן המטבע הבינלאומית), בהורדת תחזית הצמיחה בגרמניה (ממשלת גרמניה), בחששות מכוון יוון, בכשלון הנפקת ממשלת ספרד, בהקטנה אפשרית של יעד הצמיחה בסין, מכמה נתונים חלשים בכלכלה האמריקאית (מכירות קמעונאיות, למשל). ואם לא די באלה, אז צצה לה אבולה ואיימה בשלב זה על חברות התעופה והתיירות. אבל האמת ניתנת להיאמר - אין בהסברים אלה כל ממש".

אז מה המסקנה?

"כל ההסברים שניתנו הם בחזקת הסברים בדיעבד שאינם מחזיקים מים.
ההסבר הוא הרבה יותר פשוט – השווקים עלו, ולא מעט, והם הזמינו תיקון. השוק העניק תזכורת למשקיעים שהוא אינו עובד לכיוון אחד, ויהיו בהמשך עוד תזכורות כואבות כאלה".

צבי סטפק אתמול בראיון מיוחד ל-Bizportal: מפולת או סתם תיקון? צבי סטפק מדבר על הבורסות - "יש לא מעט סימנים"
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה