רגע לאחר פרסום המסקנות: האנליסטים מנתחים את מניית כיל, הזדמנות קניה?

המניה מטפסת במחזור שיגרתי, האם זו הזדמנות או שאין פה אפסייד? Bizportal מביא את התייחסות האנליסטים
 |  (5)
עידן עופר, צילום: בוצ'צ'ו
רגע אחרי פרסום ההמלצות הסופיות של ששינסקי 2 , האנליסטים מנתחים את השלכות המסקנות על מניית כיל -0.71% כיל 2,110 -0.71% כיל בסיס:2,125 פתיחה:2,131 גבוה:2,131 נמוך:2,103 תמורה:26,658,017 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שלפי שעה עולה 1.4% תוך שהיא מסתפקת במחזור של 73 מיליון שקלים, מחזור שאפילו נמוך מהמחזור היומי הממוצע במניה בחודש האחרון.

גיל בשן מ-IBI: "ששינסקי נותן הקלות שהן משמעותיות לעומת המלצות הביניים. הוועדה קיבלה חלק לא קטן מהתיקונים שהועברו לאחר פרסום המלצות הביניים. בחישוב גס ניתן לומר שאם בהמלצות הביניים הגידול במס או הפגיעה ברווחי כיל הסתכמה בכ-120 מיליון דולר, אז היום זה נראה כמו בערך 70 מיליון דולר".

לדבריו של בשן, "מניית כיל סבלה בתקופה האחרונה מלחץ בעקבות הרישום בניו-יורק (סימול ICL) בשילוב עם תקופה חלשה יחסית של כלל תחום הדשנים בעולם כפי שנראה אצל החברות המתחרות, בנוסף לחששות מוועידת ששינסקי. כל זה הביא ללחץ על הנייר שלאורחך זמן צריך להשתחרר כי המשקיעים לוקחים תרחיש קשה מדיי תרחיש קיצוני מדיי מוגזם".

"במחירים הנוכחיים כיל מגלמת תרחיש שהוא קשה, פסימי"

מה אתה מעריך שיקרה כעת למניה? "במחירים הנוכחיים כיל מגלמת תרחיש שהוא קשה, פסימי, אך לדעתי יש יותר סיכוי מסיכון - ברמת השווי הנוכחית מניית כיל מעניינת".

אמיר אדר ממיטב-דש: "ההקלות גבוהות מהצפי השמרני שלנו כאשר יתכנו בהמשך הדרך הקלות נוספות לאור התנגדות משרדי הכלכלה והתשתיות כעת ניתן לשוב ולבחון את המצב בשוק האשלג עצמו והתמחור היחסי של החברה ביחס למתחרותיה".

לדברי אדר, "הקרב כבר עבר למשוכה הבאה, הממשלה. כאשר להערכתנו עד לאישור הסופי בהחלט יתכנו עוד הקלות כאלו או אחרות, בוודאי לאור התנגדות משרדי הכלכלה והתשתיות. בהקשר זה מעניין יהיה לראות את התקדמות אישור ההמלצות ביחס להתקדמות סגירת מנגנון הוודאות".

מחיר היעד של מיטב-דש עומד על 34 שקלים

בעניין המניה, אומר אדר כי "המלצתנו על כיל היא קניה כאשר להערכתנו הסיכונים העיקריים (סחורות בטווח הקצר ועלייה בהיצע בטווח הארוך) מתומחרים, מה גם שאנו, לצורך שמרנות, הערכנו פגיעה חזקה יותר מצד הוועדה בדו"ח הסופי". מחיר היעד של מיטב-דש עומד על 34 שקלים.

כיל, בניהולו של סטפן בורגס, עוסקת בהפקת אשלג, כימיקלים, פוספטים ודשנים. המניה סובלת ממומנטום שלילי מתחילת שנת 2013 (ראו גרף). החברה סיימה את המחצית הראשונה של 214 עם הכנסות של 10.8 מיליארד שקל ורווח נקי של 682 מיליון שקל.
מניית כיל במגמת ירידה מתחילת שנת 2013
מניית כיל במגמת ירידה מתחילת שנת 2013


אילנית שרף מפסגות: "השוני המהותי שפורסם ביחס לטיוטה הראשונית בנושא התמלוגים הוא שהסעיף שקבע כי הוצאות בגין הכרייה, שיווק ומכירה לא יוכרו וכי הממשלה תחליט את אופי החישוב בוטל ובמקומו נקבע כי: יש להכיר בהוצאות זיקוק ועיבוד (שיווק ומכירה אינו מוזכר אבל נלקח בחשבון מאחר ומדובר בשער המפעל). עלויות אלו יקבעו לפי עלויות נורמטיביות שיקבעו בחוק לכל משאב בנפרד ויעדכנו בהתאם לשינוי במדדי התשומות ועל מנת למנוע צורך בבוררות בשלבים מאוחרים יותר".

מס רווחי יתר: כיל תשלם מס רווחי יתר של 25%

"המס על רווחי יתר יהיה הדרגתי ויקבע בהתאם לרמת הרווחיות של החברה. נקבעו 2 מדרגות 25% ו-42%. מתחת שיעור תפעולי על ההון של 14% (בטיוטה הראשונית נקבע 11%) החברה לא תשלם מס רווחי יתר. בין 14% - 20% נקבע כי החברה תשלם מס רווחי יתר של 25% ובתשואה של למעלה מ- 20% החברה תשלם 42% מס על רווחי יתר".

גלעד אלפר מאקסלנס: "ההקלות שכיל קיבלה בהמלצות הסופיות של וועדת ששינסקי די מאכזבות. מס רווחי יתר אמנם הפך פרוגרסיבי אבל מצב שוק האשלג צריך להיות קטסטרופלי כדי שלמדרגות המס האלה תהיה איזה משמעות. באופן מעשי מדובר על מס רווחי יתר דה-פקטו של 42%. שאר ההקלות שהחברה קיבלה נראות לא מספיק משמעותיות ובסה"כ מצבה של כיל הורע מאוד יחסית למצבה ללא ששינסקי. על פניו גם נראה שכיל תאלץ באמת לבחון מחדש את השקעות ההון שלה בארץ וכנראה גם לבטל חלק נכבד מהן, ולהחליף אותן בהשקעות בחו"ל. נראה שכיל של חמש שנים מהיום תהיה חברה שונה מאוד מכיל שאנחנו מכירים".

"פרופיל הסיכוי-סיכון של החברה חיובי"

"מחיר המניה בבירור כבר כולל את כל ההשפעות השליליות האלה ומהבחינה הזו, פרופיל הסיכוי-סיכון של החברה הוא חיובי".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ההר הוליד עכבר
  אלון 21/10/2014 11:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  100 מליון דולר זה מה שעידן מפסיד במצמוץ אחד בפרוייקטים של בטר פלייס או קורוס. אם כיל תמשיך להרוויח מיליארד דולר בשנה אזי המניה שווה 34-37 שקל.אם לא?המחיר הנוכחי משקף ירידה ברווח של עוד 20%, נראה לי שמדובר באובר שוטינג.מחזיק ולא ממליץ
  סגור
 • 4.
  נשמע חלש מידי. כאילו החב' בצרות (ל"ת)
  אא 21/10/2014 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  המלצה......
  וותיק אחד 21/10/2014 10:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אז תסבירו לי בבקשה איך יכול להיות שיש לביל המלצות קניה מקיר לקיר ,והנייר לא עולה ?! כי השוק הזה גמור ונשלט בידי תעודות סל ושחקני מעוף. לא מעניין אף אחד מניירות באשר הם הכל ויסות ואיזונים.
  סגור
 • 2.
  אל תקנו כיל . לפיד פוגע בבעלי המניות . (ל"ת)
  מחאת המשיקיעים 20/10/2014 17:19
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 1.
  לנוכח תגובתו של לפיד אוהב מעמד הביניים נגד הדיבידינדים
  חששות המשקיעים 20/10/2014 17:18
  הגב לתגובה זו
  1 2
  של המשקיעים החששות של המשקיעים מוצדקים. לפיד קורא את הפוסטים של שלי יחימוביץ ועושה מה שהיא רוצה. לפיד פגע במשקיעים והוא לא מתבייש להגיד את זה בפירוש.
  סגור