איגוד בתי ההשקעות: משרד האוצר מפלה לרעה את עמיתי קופות הגמל לעומת עמיתי קרנות הפנסיה

"מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן בגלל איגרות חוב המיועדות"
 |  (2)
יוליה מרוז, צילום: דן פרוגס; יח"צ
איגוד בתי ההשקעות ופורום החוסכים לפנסיה הגישו הבוקר עתירה לבית הדין הגבוה לצדק (בג"צ) באמצעות עו"ד ארנון שגב ושרון שביט-כפתורי ממשרד ארנון שגב נגד משרד האוצר בטענה לאפליית החוסכים בקופות הגמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה.

בבסיס העתירה נטען כי על מדינת ישראל להנפיק איגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" לעמיתי קופות הגמל בדומה לעמיתי קרנות הפנסיה החדשות.

העותרים טוענים כי מדינת ישראל מפלה לרעה את קופות הגמל ואת עמיתיהן, אל מול קרנות הפנסיה ועמיתיהן, בכל הנוגע לסובסידיה שהיא מעניקה לקרנות הפנסיה ועמיתיהן, בדמות איגרות חוב מיועדות.

איגרות חוב מיועדות הן איגרות חוב לא , המבטיחות ריאלית קבועה, ללא קשר למתרחש בשוק ההון ובמשק הישראלי. איגרות חוב אלו מונפקות על ידי ממשלת ישראל עבור גופים המנהלים קרנות פנסיה במטרה להבטיח את היציבות לציבור החוסכים לפנסיה.

רועי מימרן, יו"ר פורום החוסכים לפנסיה בישראל:

"לצערי הרב הממשלה נמנעת מלקחת אחריות על החיסכון הפנסיוני במדינת ישראל".

היום הנהנים מסובסידיה זו הם העמיתים בקרנות הפנסיה הוותיקות והעמיתים בקרנות הפנסיה החדשות בלבד, הזכאים כי לפחות 30% מכספם יושקע באיגרות חוב מיועדות מסוג "ערד" הנושאות ריבית בשיעור של 4.86%. כאמור, ציבור החוסכים בקופות הגמל אינם לסובסידיה זו.

יוליה מרוז, מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות:

"לא רק שמטרת האוצר, תחרות הוגנת בנושא החיסכון ארוך הטווח, לא הושגה, אלא שהמצב אף החמיר. נטרול קופות הגמל בהשוואה לקרנות הפנסיה בכל הקשור לאג"ח המיועדות מייתר את קיומן, בשעה שמדובר באפיקים זהים שאמורים להוות תחרות אחד לשני. כתוצאה מכך ציבור גדול של עמיתים סובל מאפליה קשה. אנו עדים לתופעה בה קבוצה אחת של עמיתים נהנית מאג"ח מיועדות ומנגד קבוצה אחרת נפגעת בשיעורי צבירת חסכון בצורה דרמטית".

קרנות הפנסיה חייבות להשקיע 30% מכספי העמיתים באיגרות חוב מיועדות. עמיתי קופות הגמל אינם נהנים מסובסידיה זו.

העותרים ערכו השוואה, באמצעות המומחה מר מאיר שביט, לשעבר המפקח על הביטוח במשרד האוצר, באשר להבדלים בין עמית החוסך כספיו לקצבה בקרן פנסיה לבין עמית החוסך כספיו לקצבה בקופות גמל. להלן חלק מהממצאים הקשים:

• עמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 30, המפקיד 1,000 שקל בכל חודש, יצבור עד גיל פרישה (67) סכום של 2,388,339 שקל. במידה ואותו עמית יפקיד סכום זה בקופת גמל יצבור העמית עד גיל פרישה רק 1,361,406 ששקל. פער של למעלה מ-1 מיליון שקל.

• עמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 40, המפקיד 1,000 שקל בכל חודש, יצבור עד גיל פרישה (67) סכום של 1,047,904 שקל. במידה ואותו עמית יפקיד סכום זה בקופת גמל יצבור העמית עד גיל פרישה רק 713,535 שקל. פער של למעלה מ-334 אלף שקל.

• עמית שהצטרף לקרן הפנסיה בגיל 50, המפקיד 1,000 שקל בכל חודש, יצבור עד גיל פרישה (67) סכום של 412,165 שקל. במידה ואותו עמית יפקיד סכום זה בקופת גמל יצבור העמית עד גיל פרישה רק 329,404 שקל. פער של למעלה מ-82 אלף שקל.

העותרים טוענים כי מדינת ישראל מפלה לרעה את עמיתי קופות הגמל בכך שהיא אינה מנפיקה לקופות הגמל, איגרות חוב מיועדות בדומה לקרנות הפנסיה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש לבטל את המיועדות לחלוטין, גם לקרנות פנסיה!
  די לבזבוז ולשחיתות! 20/10/2014 16:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אין להם כל הצדקה. בעידן של פנסיה חובה - תשקיעו בשוק. בתנאי ריבית דהיום - אין שום סיבה להנפיק מיועדות בריבית גבוהה ומופרכת.
  סגור
 • 1.
  עתירה צודקת (ל"ת)
  astern 20/10/2014 15:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור