לקראת החלטת הריבית מחר (ב') בשעה 16:00: מה השיקולים של בנק ישראל?

היעד המרכזי של בנק ישראל הוא שמירה על יציבות מחירים בטווח אינפלציה של 1% עד 3%. הריבית בשפל היסטורי של 0.25%
 |  (1)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
מחר (יום ב') בשעה 16:00 תפורסם החלטת הריבית של לחודש אוקטובר. הריבית במשק עומדת היום על 0.25% בלבד אחרי הורדת הריבית המפתיעה בחודש שעבר. מרבית הכלכלנים מעריכים שהריבית תישאר על כנה.

היעד המרכזי של בנק ישראל הוא שמירה על יציבות מחירים: האינפלציה במשק נמוכה מאוד והיעד של בנק ישראל הוא לשמור על בטווח של 1% עד 3%. נמוכה גורמת לעליות מחירים.

סיבה שניה לריבית הנמוכה במשק הוא המצב הכלכלי וחשש מגלישה למיתון. מתחילת השנה פורסמו מספר נתונים שהצביעו על האטה בקצב הצמיחה במשק ומבצע "צוק איתן" תרם למגמה זאת במיוחד בהיבט של הצריכה הפרטית.

סיבה שלישית לריבית הנמוכה במשק היא שער הדולר. המטבע האמריקני אמנם עלה ב-5% מתחילת השנה לרמה של 3.6430 שקלים, אך היצואנים ממשיכים להתלונן ולהפעיל לחץ בטענה שהכנסותיהם נשחקות בגלל השער הנמוך יחסית של הדולר.

לאחר שקלול כל הגורמים המקומיים המשפיעים על הריבית, חברי הוועדה המוניטארית בבנק ישראל מביטים לחו"ל ובמיוחד על ארה"ב והאיחוד האירופי, גם שם הריבית הריאלית אפסית. זאת הסיבה שעוקבים בדריכות אחר מוצא פיה של פרופ' ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב כדי לנסות להבין מתי היא תתחיל להעלות ריבית.

עד שזה יקרה הריבית על פק"מ בישראל תישאר אפסית עבור מרבית הציבור ותדחוף את הציבור להשקיע בבורסה. ריבית הפריים בישראל נקבעת על ידי הבנקים המסחריים המוסיפים 1.5% לריבית בנק ישראל - כלומר ריבית הפריים היום היא 1.75%.

עד סוף השנה צפויות עוד שלוש החלטות ריבית: ב-27 באוקטובר, ב-24 בנובמבר וב-29 בדצמבר.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יום אחד כל המשקיעים שאין להם אלטרנטיבה יתבעו את המדינה
  ריבית אפס 21/09/2014 10:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תביעה כזו שתרושש את המדינה.
  סגור