09:14 איילת שקד: אין סיכוי שיאושר משפט חוזר ליגאל עמיר - יישאר בכלא >>

08:33 ביום שישי נקבע הדולר היציג בירידה של 0.1% ל-3.51 שקלים

08:00 שר החוץ הלבנוני: "ישראל תפסיד במלחמה מולנו"

07:57 משרד ההגנה הארגנטינאי: הצוללת שנעלמה שידרה 7 אותות מצוקה

07:55 ת"א: טבע חוזרת עם פער ארביטראז' של 10% - צפי לפתיחה אנגלית

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

דבר האנליסטים: כיצד תשפיע החלטת בנק ישראל על הבנקים והמשכנתאות?

"עבור מרבית הבנקים, 4 מתוך 5 הגדולים, מדובר על השפעה קטנה". מרווח האשראי שהבנקים לוקחים יעלה - האם זה יגולגל לצרכנים?
 |  4
המגבלה החדשה
Share
המגבלה החדשה שהטיל אתמול המפקח על הבנקים , דודו זקן, הביאה לירידות שערים חדות במניות הבנקים. לפי ההוראה על הבנקים להגדיל את יעד הלימות ההון העצמי (רובד 1 - הון הליבה) בשיעור של 1% מתיק האשראי לדיור. יישום ההוראה המלא צפוי החל מינואר 2017 כאשר הוא יתבצע באופן הדרגתי במתווה שטרם פורסם.


טרנס קלינגמן, מנהל מחלקת המחקר בפסגות:

"
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
דורש מהבנקים להגדיל את דרישות ההון ב-1% בגין תיק ההלוואות לדיור. היות ותיק ההלוואות לדיור מהווה כ-30% מסך תיק האשראי מדובר בגידול של כ-1.5% בדרישות ההון לבנק טיפוסי. עם זאת, היקף המשכנתאות ב מזרחי טפחות (-0.4%) מזרחי טפחות 6,167 -0.4% 10:05 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי מזרחי טפחות בסיס:6,192 פתיחה:6,164 גבוה:6,174 נמוך:6,164 תמורה:484,321 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות עומד על כ-60% מתיק האשראי כך שדרישות ההון בבנק מזרחי טפחות צפויות לעלות פי 2 מהממוצע לענף. מנגד בבנק דיסקונט (-0.27%) דיסקונט 940.5 -0.27% 10:05 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי דיסקונט בסיס:943 פתיחה:942 גבוה:942 נמוך:940.3 תמורה:500,011 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות עם נתח שוק נמוך במשכנתאות (17% מסך תיק האשראי) הגידול בדרישות ההון צפוי להיות קצת מעבר לחצי (50%) מהגידול בדרישות הממוצעות בענף".

כיצד המהלך של בנק ישראל ישפיע על
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
המשכנתאות?


"הצעדים של בנק ישראל ייגרמו לעלייה במרווח האשראי שהבנקים לוקחים בתחום המשכנתאות (ייקור בשיעור הריבית לנוטלי המשכנתאות ביחס למצב הקיים היום). עם זאת, צריכים לזכור שריבית בנק ישראל נחתכה פעמיים בחודשים האחרונים כך שעד לאחרונה נוטלי המשכנתאות נהנו מהוזלה משמעותית בריבית על הלוואת המשכנתה. בהנחה שהבנקים יצליחו לגולל את מלוא ההשפעה של המהלך של בנק ישראל על הלקוחות ניתן לצפות לייקור של כ-10% במרווח האשראי של המשכנתאות. לא בריבית הכוללת שצפויה להתייקר בפחות בהתאם למסלול המשכנתא". משכנתא לדוגמא "לדוגמא, באופן תיאורטי אם בעבר הבנק היה מקבל משכנתא בפריים מינוס 0.5% (השווה לריבית בנק ישראל + 1% או 1.25%) היום המשכנתא עלולה להתייקר ל-1.35% (בנק ישראל + 1.1% או פריים מינוס 0.4%) או ייקור של 8% בריבית הכוללת במסלול צמוד פריים. במסלולים אחרים בהם ריבית הבסיס יותר גבוהה העלייה בריבית הכוללת תהיה פחות מורגשת. עם זאת, ההיסטוריה מלמדת כי התחרות בענף המשכנתאות מנעה בעבר מהבנקים לגלגל על הלקוחות את מלוא ההשפעה של הצעדים שננקטים על ידי בנק ישראל לריסון שוק המשכנתאות".

מאיר סלייטר ירושלים ברוקראז':

"התשואה להון צפויה לרדת מעצם הגידול בהון. מאחר והבנקים צפויים לכלול את עלות ההון הגבוהה יותר בתמחור המשכנתאות העתידיות, הרווח בטווח הארוך, לאחר גלגול מרבית התיק, צפוי לגדול וההשפעה תקוזז. על מנת להגדיל את ההון בהתאם לדרישה החדשה, צפויים הבנקים לעכב את חלוקת
דיבידנד
דיבידנד
חלוקת רווחים לבעלי המניות בחברה על פי שעור האחזקה היחסי שלהם מסך כל מניות החברה. לצפיה בתחזית אירועים – חלוקת דיבידנד
שתוכננה טרם ההוראה. עיכוב חלוקת הדיבידנד משמעותה שווי נמוך יותר עבור בעלי המניות".

מי הבנק שיושפע יותר מהשאר?

"עבור מרבית הבנקים, ארבעה מתוך חמשת הגדולים, מדובר על השפעה קטנה. בבנק מזרחי טפחות ההשפעה מהותית: הדרישה להגדלת ההון ב-940 מיליון שקל היא שוות ערך לכשלושה רבעוני רווח מייצג (כ-300 מיליון שקל). כלומר רווחי שלושה רבעונים יצטרכו לשקוע בחיזוק ההון במקום להיות מחולקים לבעלי המניות או לשמש לצמיחה. דרישת ההון של הבנק תעמוד מעתה על 9.8%, ברמה הקרובה לרמת הלימות ההון הנדרשת מהבנקים הגדולים. בנוסף, עקב הגידול בהון בשיעור של 9%, צפויה התשואה להון להתכווץ בכ-0.8%. מאחר ואנו צופים כי הבנק יפיק
תשואה
תשואה
הרווח על השקעה, נמדד בדרך כלל באחוזים
להון מייצגת של כ-11%, עלולה התשואה הזו להתכווץ לרמה הקרובה ל-10% בלבד".

עדי סקופ,
אנליסט
אנליסט
בעל מקצוע אשר עיסוקו הוא ניתוח חברות בהיבטים שונים (לדוגמא: פיננסי, תפעולי, ענפי), מטרת הניתוח הוא להעריך את מצבה הנוכחי של החברה ולהעריך את סיכויי הצלחתה בעתיד. לצפיה בריכוז המלצות אנליסטים
הבנקים של בית ההשקעות IBI:


"תיקי האשראי למשכנתאות בבנקים בעלי LTV של כ-50%-60%. מדובר בשיעורי מינוף מהנמוכים בעולם. אפילו ירידה של 20% במחירי הנדל"ן לא צפויים לפגוע בהון העצמי של הבנקים. גידול בהפרשות להפסדי אשראי עלולים לקפוץ מדרגה בתסריט של מיתון, אך עם שיעורי LTV נמוכים, הסכנה לפגיעה פרמננטית בהון נמוכה יותר מיתר תיקי האשראי של הבנקים.

בהקשר זה נזכיר כי הפסדי האשראי בשנים האחרונות במגזר המשכנתאות היו אפסיות. מדובר בצעד משלים להפחתות הריבית האחרונות. מצד אחד, ירידת הריבית מלבה את שוק הנדל"ן. מצד שני, הגדלת דרישות ההון מהבנקים צפויה לצנן את הביקושים".

שחר
שחר
איגרת חוב ממשלתית המונפקת לתקופה של עד 10 שנים. איגרת החוב זו אינה צמודה והריבית המשולמת אחת לשנה נקבעת מראש. לצפיה בנתוני אג"ח
אבישי, מנהל מערך ייעוץ המשכנתאות באקסלנס, מה עם המשכנתא?


"מי שישלם על המיגבלות החדשות על הבנקים הם נוטלי המשכנתאות. המפקח על הבנקים מייצר מציאות שבה הבנקים בטוחים יותר ומרוויחים יותר. יציבות הבנקים היא יעד חשוב, ואין ספק שתיק האשראי לדיור גדל באופן חריג בשנים האחרונות. השאלה היא למה נוטלי המשכנאות הם שצריכים לשלם את המחיר?".

מה קרה מאז ההנחיות הראשונות שפרסם המפקח על הבנקים בשנת 2011?

"שוק המשכנתאות רק תפח בכל פעם שיצאה הגבלה כזו. יתרה מכך, רוכשי הדירות נפגעו כל פעם פעמיים: פעם אחת מכיוון שמדיניות ממשלתית כושלת גרמה לכך שמחירי הדירות רק עולים ועולים, ופעם שנייה, מכיוון שהגבלות המפקח על הבנקים ייקרו את המשכנתא. כך, למשל, קרה עם ההנחיה המגבילה את יחס הריבית המשתנה, ההנחיה הקודמת בנוגע להקצאת ההון".
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

4 תגובות ב-4 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
4 רגולציה = שחיתות! 15/09/2014 10:21 העיקר שיוצרים מחנק אשראי ומונעים תחרות עם עודף רגולציה!
רגולציה לגרש!
3 אנונימי 15/09/2014 09:05 זיבולי שכל של אניליסטים " מומחים בהיסטוריה "
על הברבור השחור כבר שמעתם? טרם המשבר הכלכלי העולמי של הסאב- פריים לא היה אנליסט אחד שצפה מפולת בשוק הדיירות והמשכנתאות . המפולת בשוק הישראלי תהיה קשה וכואבת כי כל " המומחים" מתכחשים לאמת. משל שלשת הקופים : לא ראיתי, לא שמעתי..לא ידעתי !!!!
2 הבנקים 15/09/2014 08:42 לא קרה כלום ולא יקרה להם כלום. אז תמכרו אני קונה!!!!!!! (ל"ת)
1 פלוג 15/09/2014 08:41 הביתה כמה שיותר מהר. היסטרית פקידה קטנה ואפורה
עוד מימי הגאון סטנלי פישר . אז שתקה ועכשיו עושה שטויות
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.