ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

היועצת המשפטית של החקירות ברשות ני"ע: "עכשיו יהיה קשה להגיד לא ידענו"

עו"ד ציפי גז בראיון ראשון לתקשורת מאז נכנסה לתפקידה בשנת 2007. "מה שקובע האם מדובר בתרמית בני"ע לפי החוק זאת הכוונה הפלילית"
 |  11
אימת שוק ההון מדברת
Share
רשות ניירות ערך פרסמה היום עמדת סגל בעניין תרמית בניירות ערך. עו"ד ציפי גז, היועצת המשפטית של מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר של רשות ניירות ערך, בראיון מיוחד ל-Bizportal מסבירה על אימת הפעילים בשוק ההון הישראלי, מה הן דרכי הפעולה ומה נחשב כעברה על החוק.


עו"ד ציפי גז מכהנת בתפקיד משנת 2007. לפני כן עבדה בפרקליטות מיסוי וכלכלה במחלקת ניירות ערך. היא ממעטת להתבטא בפומבי, אך מוכרת היטב בשוק ההון, תשאלו את נוחי דנקנר, ג'קי בן זקן ועוד רבים אחרים.

מה מבנה מחלקת החקירות?

"אנחנו מחלקה שיש לה 3 יחידות מרכזיות: יחידת בקרת מסחר שמפקחת על המסחר (יחידה רגולטורית), יחידת מודיעין ויחידת חקירות. תפקידה של יחידת החקירות לחקור עברות בשוק ההון שעבירות הליבה הן: מידע פנים, תרמית, דיווח ועברות נוספות.

היום פרסמה רשות ניירות ערך עמדת סגל שעוסקת בדפוסי מסחר, אשר לדעת סגל הרשות מצביעים על חשד לביצוע תרמית במסחר בניירות ערך, בניגוד לאיסור הקבוע בחוק ניירות ערך. המחלקה כוללת כמה עשרות עובדים והיא נעזרת בתוכנות מחשב שמזהות פעילות חריגה. היום בחרתם להתמקד בעברות מסוג תרמית "נייר העמדה ייחודי - עמדת סגל של מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר בנושא תרמית. ניייר מתבסס על מסמכים קיימים של רשויות ערך בחו"ל ובעיקר באירופה. המטרה העיקרית היא לפשט את מושג דרכי התרמית שמופיע בחוק ניירות ערך בסעיף 54. המושג כללי וכאן אנו מסבירים מה לדעת רשות ניירות ערך הם דפוסים תרמיתיים במסחר".

מדוע אתם רוצים לפרסם זאת?

"זה כלי עזר לפעילים בשוק ההון, לקציני ציות בבתי השקעות, לאנשי אכיפה פנימית. כאשר הם רואים אירוע חריג במסחר הם יבינו האם הוא נחשב תרמית לפי רשות ניירות ערך. יתרה מזאת הם יבינו ממה יש להימנע וזאת מטרתנו - למנוע עבירות בשוק ההון. כעת ברורים המקרים שיש לדווח עליהם".

מה לגבי השיקול המשפטי?

"מטרה נוספת היא לחזק את הוודאות המשפטית בכל מה שקשור לתרמית בניירות ערך. זה היה מושג 'שסתום' שבתי המשפט באמצעות הפסיקה יצקו לתוכו תוכן. המסמך מהיום מאגד את הדפוסים העיקריים שהרשות רואה בהם תרמית. אנו אומרים לפעילים: 'תקשיבו הדפוס הזה מעלה חשד או מהווה אינדיקציה או פרמטר לכך שמדובר בפרמטר', אך כמובן שכל מקרה לגופו".

יש תיקים שהבאת עם הפרקליטות לבית המשפט והנאשמים זוכו תחת סעיף שלא הייתה להם כוונת זדון.

"בתיקי תרמית רבים, בעיקר בדפוס של עסקאות אמיתיות, כלומר לא עסקאות שהן על פניהן מהוות מצג שווא (כמו עסקאות מתואמות או עסקאות עצמיות), מה שקובע האם מדובר בתרמית בניירות ערך לפי החוק זאת הכוונה הפלילית, מה שנקרא היסוד הנפשי".

מסחר תקין והוגן - תנאי בסיסי לקיומו של שוק הון משגשג

רשות ניירות ערך מבהירה היבטים שונים הנוגעים לפעילות במסחר בניירות ערך אשר בהתקיימם עשויים להצביע על חשד לפגיעה בתקינות והגינות המסחר בשווקים. תנאי בסיסי לקיומו של שוק הון משגשג הינו מסחר תקין והוגן במוצרים השונים הנסחרים במסגרתו.

פרסום זה נועד לסייע לגורמים השונים הפועלים בשוק ההון ובכלל זה לגורמי הציות והאכיפה פנימית, יועצים משפטיים, מתווכים וסוחרים, לאתר או להימנע מביצוע פעילות אסורה במסחר. עמדת סגל זו נועדה להגביר את מידת הוודאות ביחס לאיסור זה וכן לסייע לאותם גורמים לצמצם את אפשרות חשיפתם לפעילות אכיפתית של הרשות.

חוק ניירות ערך אוסר על השפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך. הרציונל בבסיס הוראה זו הוא הבטחת קיומו של מסחר תקין והוגן בשוק הון יעיל ומשוכלל.

מטרת ההוראה היא לשפר את יכולתו של המשקיע הסביר לקבל החלטות על בסיס כל המידע הרלבנטי, תוך נטרול עיוותים ופערי מידע הקיימים בשוק, העלולים להשפיע על קבלת ההחלטות שלו. עיוותים אלה עלולים לגרום נזק כלכלי ישיר ומיידי לציבור הסוחרים, נזק לציבור כלל המשקיעים באמצעות פגיעה בהשקעותיו הישירות או המנוהלות בידי גופים מוסדיים, ולפגיעה באמון הציבור בשוק ההון.

הביטוי "דרכי תרמית" אינו מפורט בחוק ואינו כולל רשימה סגורה של מקרים. מושג זה פורש, במשך השנים, על ידי בתי המשפט בערכאות השונות, אשר קבעו כי דרכי התרמית הן רבות.

דפוס התרמית מאופיין בהצבת שער נייר הערך כתכלית של הפעולה תוך הסתרת המגמה של הפעולה, אי גילוי מידע רלוונטי ויצירת מראית עין של פעולה המושפעת מכוחות השוק בלבד.

עמדת סגל הרשות מציגה רשימה לא סגורה של דפוסי התנהגות, דוגמאות לדפוסים אלה במסחר, וכן סימנים מעידים הנבחנים לצורך קביעה אם ישנו חשד להפרת החוק.

פרסומים דומים קיימים באירופה. רשויות ניירות ערך שונות פרסמו רשימת דוגמאות להתנהגויות במסחר המהוות לדעת הרשויות תרמית בניירות ערך, וכן פרמטרים וגורמים אותם יבחנו הרשויות בבואן לקבוע אם מדובר בתרמית בניירות ערך.

פעולות במסחר שאסורות לביצוע לפי סעיף 54 לחוק ניירות ערך:

1 - עסקאות עצמיות.
2 - עסקאות מתואמות.
3 - ביצוע עסקאות כמצג שווא.
4 - מתן הוראות ללא כוונת ביצוע.
5 - השפעה על שער נעילה.
6 - השתלטות על
נייר ערך
נייר ערך
תעודות המונפקות בסדרות על ידי חברה, אגודה
לצורך השפעה על השער.
7 - שמירה על שער מינימום של נייר ערך.
8 - השפעה על השער לצורך שערוך.
9 - פעילות במסחר במטרה להשפיע על תוצאות אירוע משמעותי.
10 - השפעה על שער נייר ערך במטרה להשפיע על נייר ערך קשור.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-11 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
11 מעריץ 11/09/2014 17:27 ציפי תעשי לי ילד!!! (ל"ת)
10 סוחר 11/09/2014 11:33 מטומטמים והמכונות לא מכניסות אלפי פקודות בלי כוונה לבצע (ל"ת)
9 חכם 11/09/2014 09:45 מס רווח הון המוגזם הרס הבורסה והבריח לנדלן
בארץ ובחול
8 חכם 11/09/2014 09:44 הבעיות באי שיוויון שנוצר בין מכונות לאדם וזה עושק
עם רישיון
7 גלעד 11/09/2014 08:39 תרגום פעילים בשוק:
1 - באמת בזבזתם על זה שורה? כמו שתכתבו שלשוטרים אסור לקבל שוחד 2 - כשליש מהמחזור מחליף ידיים ככה. אז יגדילו את העיסקאות מחוץ לבורסה 3 - אם ביצעו עיסקה ומישהו שילם עליה אז זה לא מצג שווא. כסף החליף ידיים 4 - כמה הוראות? איך? מה? לרשות הפתרונות 5 - כל מי שמעביר פקודה משפיע. ככה המנגנון עובד. כולם פושעים? 6 - הכלל הראשון של בעלי מניות הוא להציף את הערך של המניות שלהם 7 - נוחי רוצה לקנות אי.די.בי. בבסט כי לדעתו זה כדאי. אנחנו יודעים איך זה נגמר. נוחי הפסיד. ועדין לכל אחד יש זכות לקבוע את מחיר הדברים שהוא אוהב. 8 - פחחחח... תתחילו מהגופים המוסדיים שמבצעים רכישות בסוף רבעון כדי לבצע שיערוכים ואז תיראו את הציבור לא מבין למה קופות הגמל שלו עשו רק 2% שנתי ואז יעשו רפורמות וישרפו את הכסף. כן, של הציבור. 9 - זה הרעיון של בורסה. אה נכון הרשות הפסידה בכמה תיקים כאלו בבית משפט בעבר אז בואו נמציא חוקים. טוב שלא החילו את זה רטרואקטיבית. 10 - זה הרעיון של בורסה. בין נכסים קשורים יש עיוותי מחיר. שהאחרון יכבה את האור.
6 ראל00000000 10/09/2014 20:08 מה הנהלים האלה לא היו ברורים או שרצו לנקות אנשים
גאילו מעכשיו .להבריח את הרמאים או שיש משפט נגד כמה רמאים מקורבים שרוצים לזכות אותם חוק חדש ראו גבעות שקוף שקוף הרשעות לא תעיז לך תדע יש להם יד?
5 אבי 10/09/2014 18:05 בו ניראה אותכם - טיפים: ויסות מניית גבעות ומעשי הסביבון
סולטן... עיוור רואה את הויסות. הרשות היא בלי ראש...אז הם אין עיניים.
4 Z 10/09/2014 17:34 האוזר יקר!!!!
לפי מה שכתבת כול האלגו והסוחרים המקצועיים מבצעים תרמית בני"ע....כול הכבוד לאסור את כולם לסגור את הבורסה, לכבות אורות נגמרה המסיבה...
3 ציון 10/09/2014 17:28 אים לא תעשו סדר דחוף הבורסה תימחק אין עניין להיכנס ל
למאורת שודדים וגזלנים כל השקעה גורמת להפסדים ומפח נפש מניות שערכן האמיתי 3.000 נימחקות ל1.800 ומדשדשות עד יאוש זו רק מנייה אחת יש עוד עשרות ויותר צריך מערכת חכמה שמזהה מניפולציות ומנטרלת או מבצעת בירור מיידי שכל העיסקאות יסומנו במיספר זהות ולא רק סניף בנק ולכם תהייה היכולת לברר במקום וליבדוק כל פעילות חריגה ומניפולטיבית
2 יןסי 10/09/2014 16:59 לא בורסה אלא קזינו
לאחראים למסחר תקין וצודק עניים להם ולא רואים אוזניים להם ולא שומעים .מדוע אין תגובה על טענה שבקשי וקבוצת דלק רקמו עסקה סיבובית. ראו התנהגות המסחר במניית קבוצת דלק.
1 ותיק 10/09/2014 16:51 כן בוא נראה
בא באמת נראה איך הם באים לכל הסוחרים הרמאים בשוק שמצתתים סתם כמויות לפי הפוזיציה שלהם כדי להשפיע במצג שווא.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.