בסיכון גבוה: אלו 16 הסדרות המעניינות של כתבי אופציה שנסחרות בבורסה

בבורסה נסחרות 99 סדרות של כתבי אופציה, אך רק מעט מאוד הינן אטרקטיביות מבחינת יחס 'סיכון-סיכוי'. ניתוח Bizportal
 |  (4)
ניתוח, צילום: Getty images Israel
לפני מספר חודשים כתבנו כאן על כתבי האופציה בבורסה בתל אביב. הגדרנו את ההשקעה בכתבי האופציה כהשקעה בסיכון גבוה לחובבי סיכון וסיפקנו מספר כללי ברזל להשקעה באפיק זה. היום, על רקע הנזילות אשר הולכת ודועכת בבורסה בדקנו האם ישנם עוד כתבי אשר מעניינים להשקעה מבחינת יחס סיכוי הסיכון - ומתברר שהמצב חמור יותר מאשר בעבר.

אם לא קראתם את הכתבה שפרסמנו בחודש מאי, או שאינכם מכירים כיצד עובד המנגנון של כתבי האופציה בבורסה בתל אביב - מומלץ שתקראו את הכתבה המקורית בקישור הבא

בקצרה נזכיר כי כתבי אופציה הינן מכשיר אשר מאפשר למשקיעים להיחשף לביצועי המניות תוך מינוף ההשקעה. כל נושא מחיר מימוש אשר מאפשר למחזיק להמיר אותו למניה תמורת השקעה בשיעור של מחיר המימוש אשר תוזרם לחברה. מימוש כתבי אופציה הוא כדאי רק אם מחיר המניה נמצא מעל מחיר המימוש - ואז ההגדרה הינה שכתב האופציה נמצא 'בכסף'. במקרה שבו מחיר המימוש גבוה ממחיר המניה אין כדאיות מימוש וכתב האופציה נמצא 'מחוץ לכסף'.

משקיעים אשר מאמינים בפעילות של החברה ומעריכים שמחיר המניה יעלה, יכולים לבצע את ההשקעה במינוף באמצעות השקעה בכתבי האופציה. מהלך זה מגדיל את רכיב הסיכון ומעלה את הרווחים במקרה שהמניה עולה. עם זאת, השקעת ההמשקיעים עלולה להימחק לחלוטין אם כתב האופציה פוקע מחוץ לכסף.

מה המצב כעת?

נכון להיום נסחרות בבורסה 99 סדרות של כתבי אופציה. המספר משתנה מדי כמה ימים בשל פקיעה של סדרות קיימות. מצד שני, כאשר חברה מחליטה לבצע על הנפקת מניות - היא עשויה לשקול שילוב של כתבי אופציה אשר מעודדת את המשקיעים להשתתף בהנפקה ולאפשר למנף את ההשקעה.

בדומה לתמונה ששרטטנו לפני מספר חודשים - מספר מצומצם ביותר של כתבי אופציה נמצא בתוך הכסף. ליתר דיוק - נכון לאתמול (ג') רק עשר סדרות של כתבי אופציה נמצאות בתוך הכסף - {אנלייט אנרגיה אפ 5}, {אלביט מדיקל טכנ אפ 3}, {פולאר תקש אפ 5}, {אברות אפ 4}, {אלוני חץ אפ 11}, גו.די.אם אפ 3 0% גו.די.אם אפ 3 7.8 0% גו.די.אם אפ 3 סגירה:7.8 פתיחה:7.8 גבוה:0 נמוך:0 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , {אינרום אפ 1}, {מגה אור אפ 2} ושתי הסדרות של טאואר - {טאואר אפ 7} ו{טאואר אפ 9}.

אותן חברות מקוות כי כאשר כתבי האופציות האלו יגיעו לפידיון - המשקיעים יזרימו לקופת החברה את תוספת המימוש הנדרשת וייחשפו למניה. עם זאת, צריך לזכור כי המרה של כתבי אופציה למניה בדרך כלל יוצרת לחץ שלילי על המניה סמוך לפקיעה ובלא מעט מקרים אף שוחקת את מחיר המניה אל מתחת למחיר שבו ישנה כדאיות לבצע מימוש.

השקעה בכתבי אופציה הנמצאים בכסף נותנת למשקיעים מינוף מלא על התנהגות המניה. כמה יהיה הרווח התיאורטי למשקיעים? הדבר נקבע באמצעות הנתון המחושב הנקרא 'מנוף'. המנוף מנסה לאמוד בכמה אחוזים צפוי לעלות השער של כתב האופציה אם המניה תעלה ב-1%. כמובן שהדבר עובד גם לכיוון השלילי וכאשר מחיר המניה יורדת - המנוף עלול לפגוע בשיעור חריף יותר.

כתבי אופציות מעניינים להשקעה

פרט לכתבי האופציה שהוזכרו לעיל, משקיעים בבורסה עשויים לנסות ולאמוד האם ישנן מניות של חברות שבהן שלהן כתבי אופציה שקרובים לכסף. במקרה שכזה - עלייה חדה במחיר המניה - עשויה לייצר רווח גדול יותר דרך השקעה בכתבי האופציה. הפרמטר המחשב את כדאיות ההשקעה נקרא "תשואת איזון".

הפרמטר המחושב הזה (באחוזים) מודד את כדאיות ההשקעות בכתבי האופציה באמצעות שיעור התשואה השנתי שהמשקיע צריך לראות מהמניה. אם המניה תצליח להשיג את התשואה השנתית - רכישה של כתבי האופציה הינה עדיפה לעומת השקעה ישירה במניה - ולהפך. לכן - ככל שיחס זה נמוך יותר, כתב האופציה קרוב לכסף.

אם נגביל את ההשקעה במניות שבהן תשואת האיזון היא עד 20% - נקבל שש סדרות של כתבי אופציה בלבד שיכולים לעניין משקיעים לטווח ארוך. מדובר בכתבי האופציה הבאים: {אמות אפ 7}, ו{אלוני חץ אפ 10} שנסחרות בתשואת איזון של 11%-12%. כמו כן, נציין את {אברות אפ 5} שבה המסחר דליל למרות שהסדרה הונפקה ממש בשבוע שעבר, {לוי אפ 4}, {ישראל קנדה אפ 4} ו{סאטקום מער אפ 1}

ניתן לראות כי מבין כל הניירות המעניינים אשר נמצאים מחוץ לכסף - לא נמצאת ברשימה אף חברה מתחום מדעי החיים. סדרת האופציה הראשונה שעשויה לעניין את הפעילים בשוק ההון שייכת ל{קסניה אפ 4} - סדרה ארוכה שנותר לה 3.6 שנים עד הפידיון ותשואת האיזון שם עומדת על כ-20%. במלים אחרות - על מנת שמשקיע ירוויח כסף עד לפידיון בעוד מספר שנים - המניה נדרשת להשיג שנתית של 20% בממוצע בכל אחת מהשנים עד הפידיון (או יותר) - וזה הישג כלל לא פשוט.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ולא לשכוח - אופציה יכולה להיות השקעה בטוחה יותר ממניה!
  atuk19 16/09/2015 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קחו למשל את דסק"ש 3. מימוש 653 עד 20.12 מניה 780 - אופציה 130 כלומר פרמיה של 3 אגורות בלבד. אם במקום לקנות X מניות קונים X אופציות ולא יותר - אז במקרה של עליית המניה עד לפקיעה - מפסידים את הפרמיה. אבל במקרה של ירידת מניה - יש ביטוח. אי אפשר להפסיד יותר מ130 אגורות. במניה כן. אל תחשבו באחוזים. תחשבו באגורות.
  סגור
 • 3.
  אופציה בתוך הכסף= מניה בתשלומים
  atuk19 16/09/2015 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחת הבעיות באופציות זה משקיעים שמחפשים מינוף בלי לדעת יוונית מינימאלית. בלי לדעת מה זה דלתא וטתא - אל תגעו באופציות! אופציות בתוך הכסף - צריך להסתכל עליהן כמו על רכישת מניה בתשלומים. כמו בסופר. טוב למי שאין עודף מזומנים ומשלם כמה אחוזים על המינוס. לכן שווה לו לשלם פרמיה. אבל לזכור - אם אתם רוצים לקנות או להיות חשופים לX מניות -קנו X אופציות. לא לקנות פי 2 או 3 רק כי האופציה עולה חצי או רבע. ובטח לא לקנות אם אינכם מאמינים במניה + הפרמיה גבוהה ממה שמחשב משחבון ביזפורטל. ואם מדובר באופציה קצרה יחסית - אז קנו אותה רק אם בכוונתכם לממש.
  סגור
 • 2.
  באופציות רק מוחקים כסף
  עוף החול 13/08/2014 12:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המחשבים יעשו ממכם קציצות. אם תשאר לכם אגורה גם אותה הם יאפסו.
  סגור
 • 1.
  אל תתקרבו! זה איבוד בטוח של כספכם מנסיון אישי! (ל"ת)
  מנוסה 13/08/2014 08:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור