בנק ישראל: מחירי הדירות עלו לאחרונה בקצב מהיר מחודשים קודמים

דיוני הריבית: "השפעת צוק איתן על הצמיחה תהיה מתונה כמו באירועים דומים בעבר", באיזה ענף יהיה מיתון?
 |  (1)
קרנית פלוג, צילום: Getty images Israel
"המשק ממשיך לצמוח בקצב מתון, כל עוד הסחר העולמי אינו מתאושש, המשק יתקשה להגביר את קצב הצמיחה. עדיין לא ניתן לאמוד את השפעתו של "צוק איתן" על הפעילות במשק, אך ניתן להעריך כי הוא ייתן את אותותיו בתיירות במשך כמה רבעונים, בשעה שפגיעתו במסחר ובשירותים תהיה ככל הנראה קצרת מועד, כפי שניתן ללמוד מאירועים דומים בעבר, השפעתו על שיעור הצמיחה של המשק תהיה כנראה מתונה", כך קבעו חברי הוועדה המוניטרית של בדיון החלטת הריבית לחודש אוגוסט. במהלך הדיון החליטו 6 חברי הוועדה להפחית את הריבית ב-0.25% לרמה של של 0.25%.

במהלך הדיון באינפלציה התייחסו חברי הוועדה לכך שהאינפלציה, בהסתכלות על 12 חודשים לאחור, מצויה מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים (1% עד 3%) והיא צפויה להיות נמוכה גם בחודשים הקרובים. עוד צוין כי הציפיות לאינפלציה לשנים הקרובות מצויות בתחום התחתון של יעד האינפלציה וכי נראית בהן ירידה מתמשכת מאז פרסום המדד לחודש אפריל.

חברי הוועדה הדגישו כי סעיף הדיור ממשיך להיות התורם המרכזי לאינפלציה. חברי הוועדה הסכימו כי ההתמתנות שחלה בחודשים האחרונים בקצב עלייתם של המחירים הושפעה בין השאר מירידה במחירי המזון והאנרגיה ומהייסוף המתמשך. חלק מחברי הוועדה סברו שהתמתנות זו נובעת גם מרפיון של הביקושים המקומיים, והם הביעו חשש שהיא תוביל לירידה נוספת בציפיות לאינפלציה. חברים אחרים לעומת זאת סברו כי ההתמתנות הזמנית של האינפלציה אינה צפויה להשפיע על הפעילות, וכי בהתחשב ברמת המחירים במשק הישראלי היא אף מהווה התפתחות חיובית. בסיום הדיון באינפלציה הסכימו חברי הוועדה כי יש לפעול כדי להחזיר את האינפלציה לתחום יציבות המחירים במהלך 12 החודשים הקרובים.

אשר לשוק הדיור, חברי הוועדה התייחסו לחוסר הבהירות השורר בו עקב ההמתנה לחקיקת החוק המפחית לזכאים את המע"מ ל-0%. חברי הוועדה ציינו כי המחירים הוסיפו לעלות בחודשים אפריל-מאי ואף עלו בקצב גבוה מזה של החודשים הקודמים, כי היקף המשכנתאות המשיך להיות גבוה, וכי מאידך גיסא נרשמה ירידה משמעותית במספר העסקאות. צוין כי נמשכה הירידה במדדי הסיכון של המשכנתאות החדשות, בעקבות ההנחיות של הפיקוח על הבנקים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  זה ספקולנטים שעובגים קשה בגלל ריבית נמוכה שתביני פלוג. (ל"ת)
  אני 25/08/2014 03:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור