מניות הבנקים: הרגולטור מסדיר ההחזקה של המוסדיים דרך תעודות הסל

הפיקוח על הבנקים ורשות לניירות ערך פרסמו נייר עמדה משותף בנושא החזקות מניות בנקים על ידי מנהלי תעודות הסל
 |  (2)
דודו זקן (יח"צ), צילום: דודו זקן (יח"צ)
ורשות ניירות ערך החליטו להסדיר את פעילות הגופים המוסדיים במניות הבנקים. ברקע: רכישה של מניות בנקים על ידי המוסדיים באופן ישיר בנוסף להחזקה דרך תעודות סל.

המטרה של הרגולציה - לאפשר לבתי ההשקעות להמשיך ולהציע ללקוחותיהם מגוון פעילויות של ניהול נכסים מחד, ולמנוע מצב בו גורם מחזיק ביותר מ-5% מאמצעי השליטה בתאגיד בנקאי ללא היתר, מאידך.

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל ורשות ניירות ערך פרסמו היום נייר עמדה בו מפורט מתווה פעולה המתייחס להנפקת תעודות סל העוקבות אחר מדד הבנקים, אשר יאפשר להעביר את הבעלות על אמצעי השליטה בבנק מהחברה המנפיקה את תעודת הסל למחזיק הסופי בתעודת הסל.

מנפיקי תעודות הסל מנפיקים, בין היתר, תעודות סל העוקבות אחר מדד ת"א בנקים, תעודות אשר גייסו בשנים האחרונות מיליארדי שקלים. הגידול בהיקף הגיוסים בתעודות סל העוקבות אחר מדד ת"א בנקים, כמו גם המיזוגים בין חברות המנפיקות תעודות סל, הביאו לעליה משמעותית בהיקף ההחזקות במניות הבנקים של בתי ההשקעות המנהלים תעודות סל העוקבות אחר מדדים הכוללים את מניות הבנקים (ת"א בנקים, ת"א 25 ות"א 100).

בהתאם לחוק הבנקאות, החזקת בית השקעות במניות הבנקים בדרך זו, היינו בדרך של ניהול , נכללת במניין ההחזקות של בית ההשקעות לצורך המגבלה הקבועה בחוק הבנקאות לגבי החזקה של לא יותר מ-5% מכל סוג של אמצעי שליטה בבנק ללא צורך בקבלת היתר החזקה.

במסגרת נייר העמדה נקבע כי מנפיק תעודת סל יוכל להנפיק ולנהל, אם יבחר לעשות זאת, ובכפוף להוראות כל דין, שני סוגי תעודות: תעודת סל "שקופה" בה כל ארבעת הסוגים של אמצעי השליטה בנכסי התעודה (מניות הבנקים), כהגדרת "אמצעי שליטה" בחוק הבנקאות, יהיו בבעלות המשקיעים, וכן תעודת סל "אטומה" הפועלת לפי המודל הקיים (לגביה מיוחסות ההחזקות במניות הבנקים למנפיק תעודת הסל).

כל מנפיק תעודת סל יהא רשאי לבחור אם להנפיק ולנהל תעודה מסוג זה או אחר, או את שני סוגי התעודות במקביל. מתווה זה יאפשר למנהלי תעודות הסל להמשיך ולנהל תעודות העוקבות אחר מדד הבנקים מבלי שההחזקה במניות הבנקים, הנעשית לצורך ההתכסות בתעודות אלה, תשויך למנהל תעודות הסל.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, אמר כי "מתווה זה יעניק מענה לצרכי השוק המשתנים והוא תואם את מפת הדרכים של הרשות המעודדת רגולציה מידתית ומאוזנת לצד שמירה על עקרונות הליבה של ההסדרה בשוק ההון. אני בטוח שמתווה זה יאפשר פתרון בעיה אמיתית שהתעוררה בבתי ההשקעות ומאידך יקנה למשקיעים בתעודות הסל זכות הצבעה במניות המוחזקות כנכס מגבה, זכות שלא הייתה להם בעבר".

דוד זקן, המפקח על הבנקים, מציין: "מתווה זה מדגיש את החשיבות שמייחס בנק ישראל להמשך פיתוחם ושכלולם של השווקים הפיננסיים, בד בבד עם הבטחת פיקוח יעיל ואפקטיבי על מחזיקי אמצעי שליטה בתאגידים בנקאיים במטרה להבטיח את ניהולם התקין".

יוטב קוסטיקה, כלכלן ראשי במור בית השקעות: "טוב עשו המפקח על הבנקים והרשות לניירות ערך שהגיעו לפיתרון הולם למצב שכן מדובר היה במכשול רגולטורי מיותר, וכעת המהלך זה עשוי לתת מענה לשני הצדדים בצוואר הבקבוק שנוצר – מצד אחד לחברות תעודות הסל שלא יכלו להנפיק תעודות סל בשל החשבת אחזקתם כחלק מאחזקותיו של בית ההשקעות אליו הם שייכים ומצד שני למנהלי ההשקעות שיוכלו להגדיל את חשיפתם לסקטור הבנקאות דרך תעודות הסל ולא בדרך פרטנית שהיא מסורבלת ואף יקרה יותר".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  פשוט טימטום במקום להבחין בין חשבונות נוסטרו לחשבונות
  ברק 04/08/2014 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של לקוחות הם ממצאים כל מיני טריקים שיגרמו לפיצול של התעודות וכך יפגעו בסחירות. נמאס מפתרונות עקומים ומסורבלים. למה אי אפשר ללכת על פתרון פשוט לשם שינוי. גאונים שנממציאים פתרונות מסובכים רק גורמים נזק!!!
  סגור
 • 1.
  איך פותר את הבעיה?המנפיק פשוט מגלגל הבעיה לגופים אחרים (ל"ת)
  ערן 04/08/2014 11:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור