סוחר עקץ משקיעים ב-2,300 עסקאות פיקטיביות - כמה זמן יישב בכלא?

אלון נאור ביצע כ-2,300 עסקאות עצמיות במסגרת חשבונות שונים. השופטת מיכל ברק-נבו: "הנאשם בחר לשוב ולבצע עבירות פליליות חמורות"
 |  (3)
פשע, צילום: Getty images Israel
השופטת מיכל ברק-נבו הציבה הבוקר רף ענישה גבוה לעברות בשוק ההון - הטילה עונש של 5 שנות מאסר בפועל על אלון נאור. הנאשם הורשע בבית המשפט המחוזי בת"א בעברות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה והשפעה בדרכי תרמית על תנודות השער של ניירות ערך.

הינו פעיל ותיק בשוק ההון ובקיא ברזי המסחר בבורסה. בתקופה הרלוונטית לכתב האישום - בין חודש יוני 2007 לבין חודש יוני 2008 - עסק הנאשם במסחר בניירות ערך, באמצעות חשבונות שהיו בשליטתו. עבור עצמו פעל באותה תקופה במסחר בניירות ערך באמצעות שני חשבונות: האחד, על שם אימו, והאחר, על שם אימו וסבתו.

הזרים הוראות מחשבונותיו ובמקביל הוראות נגדיות מחשבונות משקיעים

בנוסף פעל בחשבונותיהם של 6 משקיעים נוספים: בני הזוג זוארץ, בני הזוג יצחקי, משה הלר, מרדכי עמר, דוד בנשבת ויעקב אטיאס [המשקיעים]. בכל אחד מהחשבונות פעל באמצעות האינטרנט, בהרשאת בעלי החשבונות. הוא קיבל מהם שם משתמש וסיסמת גישה לחשבונותיהם, וביצע פעולות עבורם במסחר, על פי שיקול דעתו הבלעדי.

הנאשם הזרים הוראות מחשבונותיו ובמקביל הזרים הוראות נגדיות מחשבונות המשקיעים, באופן שיצר עסקאות עצמיות. השערים של העסקאות העצמיות בהם רכש הנאשם מניות מהמשקיעים עבור חשבונותיו, היו נמוכים משערי העסקאות העצמיות בהם מכר הנאשם את אותן מניות למשקיעים. הוא ביצע עסקאות סיבוביות בין חשבונות המשקיעים לחשבונותיו, באופן שבו הפיק רווח מובטח לחשבונותיו והפסד מובטח לחשבונות המשקיעים.

ביצע כ-2,300 עסקאות עצמיות מול המשקיעים, וכי נבע לו רווח של עשרות אלפי שקלים על חשבונם.

עמדת הנאשם לעונש - ביצע את מעשיו בתום לב

הסנגור ציין את הקושי הניצב בפניו במצב שבו ניתנה הכרעת דין שסותרת את תחושת הנאשם, כי ביצע את מעשיו בתום לב. בנוסף, הסנגור ביקש לראות בפרשה ארוע אחד והזכירה שלמרות מאמצי המדינה לכמת את הרווחים של הנאשם, היא הציעה במקרה הזה שלוש דרכי חישוב, שהניבו שלוש תוצאות שונות, כשבסופו של יום בית המשפט לא אימץ אף אחת מהן.

הנאשם ציין שבעת ביצוע המעשים לא ראה את הדברים כפי שהוא רואה אותם היום. אילו ראה את הדברים כפי שקבע בית המשפט, לא היה עושה את שעשה. הכל נעשה בתום לב, גם אם זה לא נחזה כך.

המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט לא הצליחו להבין כמה כסף הוא גקרף לכיסו, אך העריכו את הסכום בלפחות 292 אלף שקל.

השופטת מיכל ברק-נבו: "אין זו הרשעתו הראשונה של הנאשם בעבירות תרמית בניירות ערך. הנאשם הוא שבחר לשוב ולבצע עבירות פליליות חמורות, תוך הונאת אחרים וגניבת כספם, למרות ההזדמנות שניתנה לו על ידי בית המשפט, שהתחשב בנסיבותיו האישיות בתיק הקודם".

הכרעת הדין הייתה ב-25 במאי. גזר הדין שהוטל היום על הנאשם כולל גם מאסר של שנה על תנאי, קנס למדינה של 10 אלף שקל ופיצוי של 60 אלף שקל ל-6 המשקיעים (10 אלף לכל משקיע).
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חרטה !! דג קטן ! הרשות לא עושה כלום ! כל יום יש הרצה (ל"ת)
  נוחי 21/07/2014 18:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  למה הפיצוי נמוך כלכך. צריך לפצות פי 5
  למה לפצות רק ב 10K? 21/07/2014 16:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה זה הקנס הקיקיוני הזה? צריך לפצות ב 300,000 ש"ח. כל משקיע ב 50,000 ש"ח לפחות. חוץ מפיצוי שצריך לתת על הרמאות שלו.
  סגור
 • 1.
  אלון דנקנר קיבל 8 חודשים על עברות הרבה יותר חמורות
  YL 21/07/2014 13:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לכן הגש ערר לעליון שם רחמנים בני רחמנים על חלאות שכמותך וכמו דנקנר אבל תקפד לקחת את אותה נבחרת שקיבל דנקנר להגנה
  סגור