תקדים בגלייקומיינדס: נושאי משרה שילמו לרשות ני"ע קנסות כבדים

גליקומיינדס פרסמה תשקיף ללא הערת "עסק חי". רשות ני"ע הגיעה להסדר אכיפה מנהלית עם נושאי משרה ורו"ח החברה
 |  (1)
פרופ' שמואל האוזר, צילום: גיא אסאייג
רשות ניירות ערך מגבירה את האכיפה המנהלית נגד נושאי משרה בכירים בחברות ציבוריות: השופטת בדימוס ברכה אופיר-תום, עו"ד רוני טלמור וד"ר מאיר סוקולר אישרו לאחרונה הסדר אכיפה מנהלית בין רשות ניירות ערך לבין נושאי משרה בכירים בחברת גליקומיינדס (היום חברת מדיוי +16.02% מדיוי 4,600 +16.02% מדיוי בסיס:3,965 פתיחה:3,965 גבוה:4,600 נמוך:3,912 תמורה:2,612,452 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ) ורואה החשבון החיצוני שלה, "ח אליעזר אבוג'יאני.

ההסדר נחתם בהמשך להסדר אכיפה נפרד עם החברה אשר פורסם בחודש אפריל 2014. ד"ר אילנה מודעי, מנהלת האכיפה המנהלית, ועו"ד טל אמיר ממחלקת אכיפה מנהלית ייצגו את רשות ניירות ערך במו"מ לכריתת ההסדר.

במסגרת ההסדר הוטלו על נושאי המשרה ורואה החשבון החיצוני בחברה עיצומים כספיים בהיקף שבין 75,000 שקל עד 200,000 שקל ועיצומים כספיים על תנאי בהיקפים דומים: על אבינועם דוקלר, מנכ"ל החברה בתקופה הרלבנטית להליך הוטל עיצום כספי בסך 200,000 שקל, ובנוסף עיצום כספי על תנאי באותו סכום, וכן הוטל עליו איסור לכהן כנושא משרה בגוף מפוקח למשך שנתיים.

עופר שיינברג התפטר גם מתפקיד דח"צ במיי סייז

על עופר שיינברג, סמנכ"ל החברה דאז וגם דח"צ בחברת מיי סייז -4.88% מיי סייז 317.6 -4.88% מיי סייז בסיס:333.9 פתיחה:325.8 גבוה:325.8 נמוך:315 תמורה:181,580 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , הוטל עיצום כספי בסך 125,000 שקל ועיצום כספי על תנאי באותו סכום וכן הוטל עליו איסור לכהן כנושא משרה בגוף מפוקח למשך שנה. על רו"ח אליעזר אבוג'יאני, רו"ח החיצוני בחברה הוטל עיצום כספי בסך 100,000 שקל ועיצום כספי על תנאי באותו סכום; על חנן גילוץ יו"ר החברה בתקופה הרלבנטית הוטל עיצום כספי בסך 75,000 שקל, עיצום כספי על תנאי באותו סכום וכן איסור על תנאי מלכהן כנושא משרה בגוף מפוקח למשך חצי שנה, בתנאי שלא יבצע הפרות דומות במשך שנתיים.

הבירור המנהלי בוצע על ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר של הרשות, והסדר האכיפה נחתם לאחר הגשת כתב טענות על ידי מחלקת אכיפה מנהלית ברשות ופתיחה בהליך אכיפה מנהלי. המשיבים הודו בהסדר בכל העובדות ובביצוע הפרות.

היום חברת מדיוי תראפיוטיק העוסקת בפיתוח ויצור מוצרים דנטלים

גליקומיינדס הינה שמניותיה נסחרות בבורסה. החברה עסקה בתחום הביוטכנולוגיה בפיתוח בדיקות לאבחון מחלת הטרשת הנפוצה ומחלת הקרוהן. החברה נכשלה והפכה לשלד בורסאי. החל מחודש שעבר החברה נקראת מדיוי תראפיוטיק והיא עוסקת בפיתוח ויצור מוצרים דנטלים.

ההסדר עוסק בשני אירועי הפרה של גליקומיינדס: האירוע האחד הוא פרסום מדף ללא הכללת הערת "עסק חי", שעה שבבוקר פרסום התשקיף ידעו מנכ"ל החברה, סמנכ"ל החברה ורואה החשבון על כך שבדוחות השנתיים שהיו צפויים להתפרסם מספר ימים לאחר מכן תיכלל הערת "עסק חי".

האירוע השני הוא הכללת פרטים מטעים ברשלנות על ידי החברה בשלושה מכתבים ששלחה לרשות לאחר שנדרשה להסביר את מחדליה הקשורים בפרסום התשקיף. בכך ביצעה החברה הפרה מנהלית נוספת של הטעיית רשות. נושאי המשרה היו מעורבים בניסוח המכתבים ולא וידאו כיאות את אמיתותם.

החלטת ועדת האכיפה המנהלית

הוועדה ציינה בהחלטתה כי הערת "עסק חי" או העדרה, היא ללא ספק פרט מהותי למשקיע. דוחות כספיים שאינם כוללים הערה כזו יוצרים מצג לפיו לחברה אמצעים המאפשרים לה להמשיך ולפעול למשך תקופה של 12 חודשים לפחות, וכי עניין זה נבחן הן בידי ההנהלה הן בידי רואה החשבון המבקר. ללא הערה כזו משדרים הדוחות הכספיים "עסקים כרגיל" בעוד שבחברה פנימה לא כך הם פני הדברים, ובמקרה שלפנינו מקורות המימון לפעילות החברה הלכו ואזלו, ולא היו צפויים להספיק אפילו לתקופה של שנה.

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר:

"אנו רואים ברואה החשבון החיצוני שומר סף בכיר במקרה הנדון ולכן ראינו מקום ליחס גם לו אחריות להפרת הדיווח שעסקה בנושא שהוא בלב הביקורת החשבונאית".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כך צריך לפעול באופן קבוע שלא יחשבו שהם מחוסנים
  המבין 19/06/2014 17:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל המכרים האילו צריכים לקבל במידת הצורך אצבע משולשת גדולה שילמדו שאפשר גם אחרת ולהוריד את הכפפות נגדם
  סגור