18:02 הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור עזריה

16:12 אל על תפצה את הנוסעים שנתקעו בציריך ב-10 אלף שקל לכל אחד

15:00 זימבבואה: הנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון

15:00 חוזר לשוק: אריק שור בדרך להקמת חברה להפצת מזון >>

13:42 עבר בממשלה: מתקן 'חולות' ייסגר תוך 3 חודשים

12:52 אינפימר עולה 2.7% ומשלימה עלייה של 68% מתחילת החודש

12:49 לאומי יורדת 0.6% ומשלימה 3 ימי ירידות רצופים

12:55 בשורה להורים: הקלות בקבלת נקודות זיכוי על ילדים נטולי יכולת >>

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

בזן מעבירה את הסיכון מהבנקים לציבור: פרעה מיליארד דולר לבנקים תוך שנתיים, האם המוסדיים יתנו הפעם כסף?

בימים הקרובים תנסה בזן לגייס הרבה כסף באג"ח. כאשר מרווח הזיקוק שלילי (2.7-), תמרורי האזהרה מהדהדים. ניתוח Bizportal
 |  8
לקראת הנפקת האג"ח
Share
לפני פחות מחודש פרסמה חברת בזן (-3.25%) בזן 178.8 -3.25% 16:24 19/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי בזן בסיס:184.8 פתיחה:181.7 גבוה:182.3 נמוך:178.3 תמורה:7,910,179 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון. במסגרת הדוחות החברה הניחה כי לא תידרש לגייס כסף מהמשקיעים בשנתיים הקרובות ותתבסס על התזרים השוטף בכדי לפרוע את ההלוואות שלה. שבועיים בלבד חלפו ובחברת בזן לוטשים עיניים למשקיעים ורוצים לגייס מהם כ-750 מיליון שקל.


הדוחות הכספיים של החברה אמנם הפתיעו לחיוב והצביעו על
רווח נקי
רווח נקי
הרווח של החברה מסיכום כל ההכנסות ובניכוי כל
סמלי ברבעון הראשון של השנה ותזרים מזומנים חזק. עם זאת, בתוך מספר ימים יתברר האם הגופים המוסדיים יעניקו תמיכה לחברה שעליה רובץ חוב ענק של 1.6 מיליארד דולר שהם כ-5.5 מיליארד שקל.

המתיחות עם עירק כבר נותנת אותותיה על מרווח הזיקוק באזור המזרח התיכון אשר נמצא ברמה של מינוס 2.7. בזן אמנם יודעת לייצר מרווח זיקוק של כ-5 דולר מעבר למרווח הייחוס אך המרווח הנוכחי (ככל שיישמר) עלול ללחוץ על ביצועיה. נזכיר כי ברבעוןה ראשון של השנה עמד מרווח הזיקוק על 0.4 דולר לחבית.

תוכנית ההתייעלות

בשנה האחרונה ביצעה בזן מספר מהלכי התייעלות - הקטנת ההוצאות הקבועות והקטנת עלויות העבודה בקבוצה שכללו הסכמי פרישה מוקדמת. כמו כן, ביצעה החברה שיפור של התהליכים התפעוליים במטרה להגדיל את הסינרגיה בקבוצה. שלושת המהלכים צפויים לחסוך לחברה עד 120 מיליון דולר בשנה.האמון לחוב של החברה נמצא במגמת שיפור. החוב הקונצרני הארוך של החברה (
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
א') אשר עד לא מזמן נסחר ברמות של 7%-8% נסחר ברמה של 4.7% מאפשר לגייס אג"ח בריבית נוחה. עם זאת, נשאלת השאלה מהי הריבית שהמוסדיים ידרשו כדי לעמוד בסוף התור של התשלומים.הנפקת האג"ח המתוכננת הינה הפעם הראשונה שבה מבצעת החברה ניסיון להאריך את המח"מ. מדובר בהנפקת האג"ח הראשונה מאז 2007 שבה בזן מציעה למשקיעים סדרה חדשה. האג"ח החדשה (סדרה ד') תישא
מח"מ
מח"מ
משך חיים ממוצע של אג''ח. משך התקופה הממוצעת בשנים עד לקבלת התשלומים מהאיגרת.באיגרת שאינה משלמת ריבית המח''מ הוא משך התקופה עד לפדיון האיגרת. באיגרת המשלמת ריבית המח''מ תלוי במחיר האיגרת, בשיעור הריבית ובמספר הפעמים שהיא משולמת. לצפיה בנתוני אג"ח
של 4.5 שנים, זאת לעומת החוב הארוך ביותר של החברה הנושא מח"מ של 2.7 שנים.

את תשלומי הקרן של האג"ח מתכננת בזן לבצע בין השנים 2018 ו-2021 בארבעה תשלומים שווים. עד שזה יקרה, בזן אמורה לפרוע תשלומי קרן וריבית של האג"חים בהיקף כספי של 4 מיליארד שקל (כ-75% מהחוב הנוכחי). את המצב הזה המשקיעים נדרשים לתמחר - והדבר הזה יבוא לידי ביטוי בריבית שבה תיקבע ההנפקה.

משפרים את הנזילות?

הדירוג של מעלות להנפקה עומד על BBB ולהיקף כספי של עד 750 מיליון שקל. עם זאת, בבזן מתכננים לחלק את העומס לשניים - חצי מהסכום יתבצע בגיוס מיידי, וחצי באמצעות סדרה של כתבי
אופציה
אופציה
אופציה הינה מכשיר פיננסי הנותן לבעליו את הזכות לרכוש (Call) או למכור (Put) מספר יחידות נתון של נכס הבסיס במחיר שנקבע מראש (מחיר המימוש.
הניתנות להמרה לאג"ח. בכך מנסה בזן לשחזר את הגיוס שבוצע בשנה שעברה שסייע לה לשפר את הנזילות ולהגיע להסכמות על דחיית פירעונות מול המערכת הבנקאית.

האם בזן תשכיל להקטין את המינוף בקבוצה? במשך קרוב לשנתיים החוב של החברה התקשה לרדת מרמת ה-2 מיליארד דולר. הנפקת הזכויות שביצעה בזן אפשר לה להקטין ברבעון הראשון את החוב לרמה של כ-1.6 מיליארד דולר. עם זאת, רמת המינוף של החברה עדיין נחשבת לגבוהה והיכולת של החברה לשרת את חובותיה עדיין לא ברורה.

על דבר אחד אין מחלוקת - מאז תחילת 2012 שבה הסתכמו חובותיה של החברה ברמה של 2.7 מיליארד דולר - החברה הקטינה בהדרגה את החובות למערכת הבנקאית - אך החוב למחזיקי האג"ח לא ירד כלל. במלים אחרות - באופן שיטתי בזן העבירה את הסיכון בפעילות שלה למחזיקי האג"ח כאשר במקביל המערכת הבנקאית הצליחה לגבות את החוב.

נזכיר כי לחברת בזן ישנן מסגרות אשראי מהמערכת הבנקאית בהיקף של 500 מיליון דולר והיא עשויה למשוך חוב לזמן קצר כראות עיניה ובהתאם לצרכי החברה - אך לעת עתה המסגרות לא מנוצלות וכך ירד החוב למערכת הבנקאית.

בסוף מארס 2012 החוב של בזן למערכת הבנקאית עמד על 1.83 מיליארד דולר והחוב למחזיקי האג"ח הסתכם ב-868 מיליון דולר. שנתיים מאוחר יותר, החוב למערכת הבנקאית מסתכם ב-767 מיליון דולר והחוב למחזיקי האג"ח עומד על 841 מיליון דולר. אם הציבור ייאלץ לשלם את המחיר במקרה של כישלון והידרדרות של החברה להסדר - קשה יהיה להגיד שהכתובת לא הייתה על הקיר.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

8 תגובות ב-8 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
8 סוחר 16/06/2014 00:20 הם לא עלו בחוב לאג"ח, וירדו מיליארד בחוב הבנקאי בשנתיים
זה בכלל לא רע, היא יצרה 500 מליון דולר לשנה. בריבית היום כל החברות מגיסות, ומעבירות חובות בנקאיים לשוק.
7 עובדה שהאגחים עולים 16/06/2014 00:12 דוקא נראה שבזן בדרך הנכונה
האגחים שלהם עולים (כלומר אנשים מוכנים להלוות להם בזול) וכנראה שזה בגלל שהם מצליחים להתיעל ולהציג רווחים ותזרים חיובי גם כשמרווחי הזיקוק נמוכים. השוק מוכן לתת להם הלוואות בריבית נמוכה יותר כי רואים שיפור בתוצאות ואם הם יגייסו בריבית נמוכה ויגדילו מח"מ הם יהפכו יציבים אפילו יותר. אני לא מוצא איפה הקומבינה פה, עובדה שהמחירים של האגחים משקפים אמון של השוק בהם.
6 רואה רחוק 15/06/2014 19:15 גם הם רוצים למחוק חוב
ברור כשמש אם יהיה שיפור יחגגו בעלי המניות החוב יוחזר לאט לאט אם לא יהי שיפור מהותי, מה לעשות ניסינו ואין בירה אלא תספורת. זה הצליח ללביי , זה הצליח בגדול לתשובה, זה הציח לבן חוב והרב טובים וחסודים. קל יותר למחוק חוב מלעשות עסקים מצליחים מקווה שהמוסדיים לא ישתפו פעולה, נדרשים בטחונות יצוקים וגם זה כבר לא בטוח ראה ערך סקיילקס פטרוכימים גם הבטוחות יהיו לביצוע בעוד שנה שנתיים וגם זה תלוי בשער מנית פרטנר
5 יוסף 15/06/2014 18:30 תומר תרגיע
מר קורנפלד תירגע . השיפור יימשך והכל בסדר.
4 אלי בובליל ר"ג 15/06/2014 17:16 איזה הבדל בין הכותרת לתוכן. מגמתי? (ל"ת)
3 השמפו כלול 15/06/2014 16:52 הודעה גרועה למושקע בקרנות או אגח דרך בית השקעות
את הבנקים על המחלקות המשפטיות היעילות שלהם,הם הרגיעו. עכשו ימכרו לנו אגח עם מספריים צמודים. מחר אני מודיע לבית ההשקעות שלי:״דיר באלאק״!!
2 בזן 15/06/2014 16:30 לא אמרתם שהפצחן יגרום לרווח? (ל"ת)
1 חיים 15/06/2014 16:18 הודעה טובה לבזן
נו מה לא בסדר החברה מרויחה ומצמצמת הוצאות,מה כל הפניקה.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.