"מהלך היסטורי": ועדת הכספים אישרה כניסת קרנות זרות לשוק ההון המקומי

התיקון בחוק נועד להגביר את התחרות בתעשיית הקרנות בארץ, אבל גורמים בשוק ההון אומרים שזה "לא ישנה כלום"
 |  (2)
סוחרים, צילום: Getty images Israel
בצעד שעשוי לשנות את הדרך בה ישראלים רבים משקיעים, אישרה היום ועדת המשנה לביטוח, של ועדת הכספים, הצעת חוק המאפשרת את כניסתן של קרנות חוץ זרות לשוק הישראלי. מדובר על תיקון 15 לחוק השקעות משותפות בנאמנות, שאמור להוזיל את העלויות ללקוח הישראלי - אבל האם זה אכן מה שיקרה?

לפי , פתיחת התחרות תיעשה תוך הגנה על ציבור המשקיעים. התיקון קובע שקרן זרה תוכל להציע לציבור יחידות רק אם תעמוד בתנאים מסוימים שיקבעו בתקנות. התנאים שיקבעו משקפים גישה מדודה ומאוזנת על פיה יוכלו לפעול בישראל רק קרנות המתמחות בהשקעה מחוץ לישראל, שהיקף ההשקעה בהן גדול מאוד, והן נמנות על בתי השקעות המובילים בעולם. התיקון שם דגש גם על שימור התחרות ההוגנת עם מנהלי הקרנות המקומיים - כך למשל יחולו כללים דומים לעניין פרסום ותגמול המפיצים.

בשיחה עם גורם בכיר בשוק ההון אמר הגורם שהתיקון הזה כנראה "לא יעשה כלום, אבל אם זה יביא לשינוי זה יעשה רק טוב". הוא לא חושב שהמהלך יגביר את התחרות בתעשיית הקרנות ממספר סיבות - השקעה בקרן זרה כרוכה בהמרת מטבע שהעמלות הכרוכות בה גבוהות, כך שזו השקעה שאינה משתלמת; בעבר היו בארץ קרנות זרות שלא נתנו ביצועים יוצאי דופן (כמו טמפלטון למשל); שיעור הקרנות שמתמקדות בחו"ל בישראל מתוך סך נכסי הציבור נמוך מאוד, כך שהתחרות היא על אחוז שולי מאוד מהשוק; וההכרות הרבה של משווקי הקרנות הישראלים עם השוק המקומי, יתרון שלמנהלי הקרנות הזרות אין.

"המגמה תשתנה והציבור בארץ ייהנה מאפשרויות השקעה מגוונות"

יו"ר ועדת המשנה לביטוח, ח"כ יצחק כהן מש"ס, מסר כי "זהו יום היסטורי עבור שוק ההון בישראל. לראשונה מתאפשרת כניסתם של גופים פיננסיים גדולים מחו"ל, בנקים וקרנות זרות והדבר יתרום להגברת התחרות בשוק לטובת המשקיע הישראלי הממוצע, שמעתה יוכל לבחור מוצרי השקעה רבים יותר וייהנה מהורדת מחירים משמעותית בגין השקעותיו".

"הצעת החוק שאישרנו היום משמעותה היא שכלול שוק ההון הישראלי, זאת בעוד היעדר החשיפה של הציבור בישראל לקרנות זרות כפי שהתקיים עד היום, מנע גיוון של השקעות, הגדיל את הסיכון לנכסיו והקטין את פוטנציאל התשואה על השקעותיו. מעתה, המגמה תשתנה והציבור בארץ ייהנה מאפשרויות השקעה מגוונות באורח דומה לאפשרויות העומדות בפני משקיעים במדינות המתקדמות במערב", הסביר ח"כ כהן.
פרופ' שמואל האוזר: "התיקון יאפשר לגוון את תיק ההשקעות ולהגביר את התחרות"
פרופ' שמואל האוזר: "התיקון יאפשר לגוון את תיק ההשקעות ולהגביר את התחרות"

שרה קנדלר מהרשות ניירות ערך, הסבירה את יתרונותיו של תיקון 15 לחוק השקעות משותפות בנאמנות ואמרה, כי "המהלך של הכנסת קרנות זרות לשוק ההון הישראלי תוביל להפחתת עלויות ללקוח ע"י הגברת התחרות מול הקרנות והבנקים המקומיים ובין כלל הגופים שיציעו אפיקי השקעה בישראל מהיום. שיעורי דמי הניהול עשויים לרדת, המשקיעים יוכלו לגוון את תיקי ההשקעות ולהפחית את רמות הסיכון של השקעותיהם. הפחתת דמי הניהול היא אחת המטרות החשובות של החוק והיא תתאפשר עקב יצירת סביבה תחרותית יותר".

אחד הגורמים שמנע כניסת קרנות זרות עד היום לישראל הוא עניין הפיקוח, מה שעדיין מדאיג את נציגי איגוד הקרנות ואיגוד לשכות המסחר. "עו"ד אברהם וול מאיגוד לשכות המסחר אמר ש"אין כל אחריות למפעיל קרן זרה כלפי המשקיע הישראלי.אם מפעיל זר מטעה את הציבור אין כנגדו כל סנקציות. האחריות האזרחית מופיעה רק בתקנות ולא בחוק. חשוב לוודא שמשקיע ישראלי לא ייאלץ לתבוע קרנות זרות בבתי משפט בארצות המוצא שלהן".

איגוד תעודות הסל - "נעתור לבג"ץ"

גם יו"ר איגוד תעודות הסל בלשכת המסחר, בועז נגר, הגיב לאישור הצעת החוק ואמר כי "איגוד תעודות הסל תומך בתחרות חופשית והרחבת אפשרויות ההשקעה למשקיע הישראלי. אך על מנת להבטיח קיומה של תחרות הוגנת בין מנהלים ישראלים לבין מנהלים זרים, כתוצאה מהמהלך הניסיוני עליו הוחלט היום שלא קיים ברובן המכריע של מדינות העולם המערבי, איגוד תעודות הסל קורא למחוקק ולרשות ניירות ערך לקבוע כללי משחק שלא יפלו לרעה מנהלים ישראלים על פני מנהלים זרים."

לדבריו, "כיום מנהל ישראלי מנוע מלהנפיק ETF ישראלי, מנוע מלעשות שימוש באסטרטגיות השקעה ובמכשירים פיננסיים מתקדמים, ובנוסף לכך המנהל הישראלי משלם אגרות ומיסים בשיעורים הגבוהים ביותר בעולם". בכוונת איגוד תעודות הסל לעתור לבג״צ כנגד האפליה לרעה של מנהלים ישראלים על ידי הרגולטור, שמונעת קיומה של תחרות הוגנת בין מנהלים ישראלים למנהלים זרים.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  השוק כאן כל כך ריכוזי,הרסו אותו. מאוד עובדים טובים
  כ.י 08/06/2014 19:13
  הגב לתגובה זו
  3 0
  פשוט לא מוצאים עבודה בתחום. כל המיזוגים ורכישות כדי לחסוך כסף.....
  סגור
 • 1.
  זה רק חלום של הבורסה פה
  ברוך 08/06/2014 16:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קרנות יכולות לעלות רק אם שוק עולה והרבה פחות מיסים והרבה סגירת פיות באתרים שעושים רע למשק נקווה ויחליטו ביום בהיר לשנות מחשבה וכיוון וליהיות חיוביים ככל שניתן
  סגור