שחקניות חדשות בת"א: מה כדאי לדעת לפני שמשקיעים באג"ח ברוקלנד ואקסטל

היום נכנסו לבורסה שתי חברות חדשות שמשקיעות בנדל"ן ניו יורקי - ברוקלנד שמתמקדת ברובע ברוקלין, ואקסטל שמשקיעה במנהטן
 |  (3)
אמפייר סטייס, צילום: Getty images Israel
בדיוק כפי שמי שמעוניין לרכוש דירה חדשה להשקעה חייב להכיר את השוק אליו הוא נכנס, כך צריכים גם המשקיעים שרוכשים את האג"ח החדש של אקסטל לימיטד וברוקלנד, שתי השחקניות החדשות שנכנסו לבורסה היום, להסתכל טוב טוב בין השורות. שתי החברות עוסקות בעיקר בהחזקת מבנים בעיר ניו יורק, ותלויות בהתפתחויות בשוק הדיור האמריקני, שמצוי בשלבי התאוששות הדרגתיים בימים אלה.

נתחיל עם אקסטל, הגדולה ועם היקף הגיוס הגדול בין השתיים. החברה של היזם היהודי גארי ברנט השלימה ביום ה' גיוס של 1.05 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח שקלית הנושאת קופון של 4.65% שנתי. ההנפקה זכתה לביקושים ערים, כשסך ההזמנות עמד על 1.37 מיליארד שקל, והריבית שנקבעה היתה נמוכה מריבית המקסימום שנקבעה בתשקיף.

החברה פועלת במנהטן בייזום למגורים ומסחר, וכן בתחום הנדל"ן המניב. לחברה מעל 4 מיליון רגל רבועים שנמצאים בפיתוח או בהחזקה, כולל מגדל המגורים הגבוה ביותר בעיר ניו יורק – פרויקט ONE57, שצפוי להניב לחברה תזרים של כ-413 מיליון דולר בשנה הקרובה.

השחקנית השניה שנכנסה לבורסה המקומית היא ברוקלנד, שבשליטת אסף פיטוסי ובועז גלעד. החברה ביקשה לגייס עד 120 מיליון שקל באג"ח הנושאת קופון של עד 6.5% שנתי. גם הנפקה זו זכתה לביקושים יפים, כשבסך הכל התקבלו בקשות לרכישת 134,288 יחידות בנות אלף שקל כל אחת. שיעור הריבית שנקבע עמד על 6.4%.

ברוקלנד עוסקת גם כן בייזום נדל"ן בעיר ניו יורק, אך מתמקדת בעיקר ברובע ברוקלין. לפי המצגת שפרסמה החברה לקראת ההנפקה, ברשותה 31 פרויקטים יזמיים, מהם 13 בשלבי ביצוע -18 בשלבי תכנון שונים. בנוסף, לחברה 4 נכסים מניבים, בעיקר למטרות מגורים. לפי תחזיות החברה, היא צפויה למכור דירות במהלך השנה הקרובה בסך כולל של כ-40 מיליון דולר.

מנהטן מול ברוקלין - מה עדיף למשקיע?

מן הסתם, חברות העוסקות בייזום ומכירת נדל"ן למגורים מושפעות באופן ישיר מההתפתחויות בשוק הדיור. קשה להאמין שחברות כמו ברוקלנד או אקסטל היו באות להנפיק אג"ח בבורסה לפני 3 שנים, כשמחירי הדירות בארה"ב היו בשפל חסר תקדים. מאז צמחו מחירי הדירות בהדרגה, כשבשנה החולפת עלו המחירים (לפי מדד קייס-שילר) בכ-13%.
נתונים: stlouisfed.com
נתונים: stlouisfed.com

אבל התאוששות שוק הדיור ועליות המחירים בעיר ניו יורק, שם פועלות שתי החברות, שונה במקצת מההתאוששות הכללית בארה"ב. המחירים החלו לעלות רק בשנה האחרונה, ובשיעור נמוך הרבה יותר משיעור הגידול הארצי. הסיבה לכך פשוטה – המחירים בעיר לא ירדו בדרמטיות כמו באיזורים אחרחים בארה"ב בשנים האחרונות, ולכם גם קצב הגידול במחיר כעת עולה במתינות. מחירי הדירות בעיר עדיין רחוקים כמעט 20% מהשיא שנרשם בשנת 2006.
מקור: stlouisfed.com
מקור: stlouisfed.com

לפי נתוני ZILLOW, אתר חיפוש הדירות המוביל בארה"ב, מחיר הבית החציוני בברוקלין עומד על 582 אלף דולר – עלייה של 12.5% בשנה האחרונה. אם זה נשמע לכם מבטיח, ב-ZILLOW מצפים לגידול של 2.7% בלבד במחירי הבתים ברובע ב-12 החודשים הקרובים. המחיר החציוני לרגל מרובע עומד על 394 דולר, נמוך מהממוצע במדינת ניו יורק – 411 דולר לרגל. גם מחיר השכירות הממוצע בברוקלין נמוך מהממוצע במדינה – 2,300 דולר לעומת 2,800 דולר.

הנתונים ברובע מנהטן, בו פועלת אקסטל, טובים יותר. מחיר הבית הממוצע במנהטן עומד כעת על 1.2 מיליון דולר, כלומר יותר מפי 2 מהמחיר הממוצע בברוקלין. מחירי הבתים ברובע זינקו בשנה האחרונה בלא פחות מ-17.4% לשיא כל הזמנים, לפי נתוני ZILLOW, וצפויים לגדול בעוד 5.5% בשנה הקרובה. המחיר הממוצע לרגל מרובע עומד על כ-1,400 דולר, ומחיר השכירות הממוצע עומד על 3,100 דולר, גבוה משמעותית מהמחירים בברוקלין.

אז מה המסקנה? לא פלא שהמשקיעים הסכימו לשים את הכסף בחברה של ברנט. נראה כי השוק במנהטן עדיין רותח ויכול להניב תשואה לא רעה, במיוחד בתחום מגורי היוקרה בו פועלת החברה. לעומת זאת, לחברה הצנועה ממעבר לאיסט ריבר צפויה עוד עבודה רבה לפני שתוכל להציג תזרימים משמעותיים מהנכסים שלה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  קשה לממש אז מנפיקים בישראל
  רמי אריה 01/06/2014 22:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה ששם לא היו נותנים לו מקבל פ על מגש של כסף ובקרוב מתחיל ממחוחל השדים יעלו דירוג והמוסדים ימכרו לגמל והם ישארו בסיכון עצום עד פשיטת הרגל
  סגור
 • 2.
  הכי חשוב לדעת לגביהם שלא יחזירו את הכסף
  רם 01/06/2014 19:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מלווים בריבית של מעל 6% באג"ח...
  סגור
 • 1.
  אז למה הנפיקו בתל אביב ולא בניו יורק?
  אחד 01/06/2014 19:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אם העסק כל כך משגשג קשה להשיג מימון בוול סטריט וצריך להגיע עד לכאן?
  סגור