תגובות להחלטת הריבית: "ההחלטה להמתין עם הורדה נוספת היא נכונה"

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי של IBI גמל מגיב בשיחה עם Bizportal להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית. "לא הופתענו מן ההחלטה. בנק ישראל נמצא בסוף תהליך הורדת הריבית ואין עוד הרבה תחמושת במחסנית"
רפי גוזלן
החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה הפתיעה באופן מוחלט את המשקיעים בשוק האג"ח אשר תמחר הפחתת ריבית בשיעור של 0.25%. בשיחה עם Bizportal מסביר ג'רי קוטישטנו, מנהל ההשקעות הראשי של IBI גמל את ההשלכות של החלטת בנק ישראל.

"אנחנו לא הופתענו מן ההחלטה. זה פחות או יותר היה פיפטי פיפטי מבחינת הסיכוי להורדת ריבית והסיכוי להשארת הריבית", מסביר קוטישטנו. "המהלך לא להוריד ריבית הוא די הגיוני כיוון שהוא בא על רקע נתון מאקרו אחד - מדד אפריל הנמוך. מאוד הגיוני מצד בנק ישראל לראות כמה נתונים לפני שממשיכים להוריד את הריבית. צריך לזכור שבנק ישראל נמצא כבר היום בסוף תהליך הורדת הריבית ואין עוד הרבה תחמושת במחסנית".

לדברי קוטישטנו, "שוק המק"מ אמנם גילם הורדת ריבית בסיכוי של 100% אך צריך לזכור שגם שוקי האג"ח עלו באופן חד החודש. העליות באו על רקע הנזילות הגבוהה והכספים האדירים שנכנסים לקרנות הנאמנות האג"חיות ולכן בחודש האחרון גם הכסף דיבר. לא מן הנמנע שבחודש הבא נראה הורדת ריבית במשק אם נתוני המשק ימשיכו להיות חלשים. הציפייה שכיוון הריבית הוא כלפי מטה נמשכת איתנו גם לחודש הבא".

בעקבות החלטת הריבית שוקי המק"מ מאבדים גובה והתשואות שעמדו על 0.53% עלו לרמה של 0.6%. ירידות שערים של כ-0.5% נרשמות באיגרות החוב הממשלתיות השקליות והצמודות. לדברי קוטישטנו, "לאחר עלייה של 2.5%-3% בתוך חודש אחד, ירידה של 0.5% זה תיקון קל יחסית".

רפי גוזלן הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI מסביר ל-Bizportal כי מחירי האג"חים גילמו הפחתת ריבית בהסתברות גבוהה ואם הנתונים הכלכלים ימשיכו לאכזב בנק ישראל צפוי להפחית את הריבית בחודש הבא.

רפי גוזלן: "ההודעה יכולה הייתה להיות גם תחת הכותרת של הפחתת רבע אחוז. יש הדרדרות בנתוני הסחר, עדכון כלפי מטה של הצמיחה ואינפלציה נמוכה יחסית - שלושה דברים משמעותים שבדר"כ גורמים לבנק ישראל להפחית את הריבית. הכלכלנים מכירים בהידרדרות, אך העדיפו לחכות חודש נוסף. זאת יותר החלטה טקטית ולכן יש סבירות גבוהה שהריבית תרד לחצי כבר בחודש הבא".

בנק ישראלי: "האינדיקטורים לפעילות הריאלית שנוספו החודש מעידים על צמיחה מתונה מזו שהוערכה בחודש הקודם, אולם קיימת אי ודאות לגבי מידת ההתמתנות; האומדן הראשון לרביע הראשון מצביע על האטה בצמיחה, בעקבות צמצום הצריכה הפרטית וההשקעה, בעוד שנתוני שוק העבודה ממשיכים להצביע על גידול בתעסוקה וצמצום האבטלה, וחל שיפור במדדי האמון והציפיות לפעילות. סימני התמתנות ניכרים גם בנתוני המדד המשולב, ובכלל זה ביצוא הסחורות".

רפי גוזלן: "מחיר האג"ח בתקופה האחרונה גילמו הפחתת ריבית בהסתברות גבוהה של מעל 80%. עכשיו השוק מגיב בשלילה להודעת הריבית והאג"ח הצמודות נפגעות יותר מאשר השקליות".

יוטב קוסטיקה, מנהל השקעות, מור קרנות נאמנות

"על פניו נתוני המאקרו האחרונים היוו קרקע נוחה להורדה נוספת זאת על רקע סביבת אינפלציה נמוכה, הצמיחה המגומגמת שנרשמה ברבעון הראשון של השנה והשקל החזק שמסרב להיחלש - נתונים שבהחלט מדירים שינה מעיניהם של מקבלי ההחלטות בבנק ישראל".

"עם זאת, ההחלטה להמתין עם הורדה נוספת היא נכונה שכן מלבד העובדה שצעד שכזה היה עשוי להיתפס כפזיז, בנק ישראל עדיין שומר לעצמו בארסנל את כלי הורדת הריבית. בנוסף, נראה שגם בנק ישראל הפנים שלהורדת ריבית אין השפעה ממשית על התחזקות השקל, אלה לכל היותר היא מהווה עצירה לטווח קצר בלבד".

עוד ציין קוסטיקה כי "במידה ולא נראה שינוי לטובה בנתונים בתקופה הקרובה, הספוקלציות על הורדת ריבית ימשיכו לרחף באוויר - המשמעות היא המשך צפי חיובי בשוק האג״ח המקומי והמשך זרימת כספים לשוק המניות על רקע אלטרנטיבות ההשקעה הדלות".

יניב אהרון מנהל השקעות ראשי, תמיר פישמן ניהול השקעות:

"אין ספק כי הציפיות בשוק להורדת ריבית היו מוגזמות. חשוב לזכור כי אנו כבר נמצאים בסביבת ריבית מאוד נמוכה. הנתונים הכלכליים על אף שמציגים חולשה במהלך הרבעונים האחרונים עדיין אינם מצדיקים הורדת ריבית נוספת. סביבת ריבית 0.5% ומטה שמורה לתקופת משבר ואנו איננו בתקופה כזו. נכון עשתה הועדה המוניטארית בכך שלא מיהרה להוריד את הריבית על אף ציפיות השוק.

השיקול ההיסטורי של אינפלציה בדיוני הריבית מפנה מקום לשיקולים נוספים כגון בועות נכסים, מחירי הנדל"ן, צמיחה וכו'. ואכן בנק ישראל מייחס את החולשה בנתונים ברבעון הראשון לחולשה גלובלית ומדגיש את חששותיו מסקטור הנדל"ן בצד נתונים חיוביים בתעסוקה. להערכתי בהמשך השנה קיימת האפשרות כי נראה הורדת ריבית בכל זאת, אך נדרשת הרעה נוספת בנתונים הכלכליים לפני שזו תהיה מוצדקת".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כולם חכמולוגים עכשיו
  משה 26/05/2014 18:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדיעבד כולם גאונים - לא הופתענו, הציפיות היו מוגזמות, ידענו, אנחנו גאונים . וכולם מפוצצים בשחרים ארוכים ויודעים שיש בועה .
  סגור
 • 1.
  להגיד את זה עכשיו אחרי פרסום ההחלטה זה לא חוכמה (ל"ת)
  דורותי בארץ הפלאות 26/05/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור