חברת החשמל: למרות החיסכון בדלקים, ההפסד ברבעון הראשון גדל ב-37%

מדוחות חברת החשמל עולה כי החורף החם, יחד עם כניסה של מספר יצרנים פרטיים לשוק, הביאו לירידה בביקוש לחשמל ברבעון הראשון
 |  (4)
חשמל, צילום: Getty images Israel
חברת החשמל דיווחה אמש (ה') את התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של השנה, בו רשמה הפסד גדול יותר ב-37% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בעיקר בשל עלייה בהוצאות המימון. החורף החם יחסית וכניסת מתחרים חדשים לשוק החשמל הקטינו את צריכת החשמל הכוללת ב-6.63% ל-12.12 מיליארד קוט"ש ברבעון החולף.

הכנסות חברת החשמל ברבעון הראשון של 2013 הסתכמו לסך של כ- 6.69 מיליארד שקלים, לעומת סך של כ- 6.39 מיליארד שקלים בתקופה המקבילה ב –2013, גידול של כ- 4.8%.

החברה הוציאה 1.87 מיליארד שקל על צריכת דלקים במהלך הרבעון, קיטון משמעותי לעומת 3.61 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון נובע בעיקר ממעבר לשימוש בגז טבעי זול יותר יותר.

הוצאות המימון בתקופת הדוח, הסתכמו לסך של כ 981 מיליוני שקלים, לעומת סך של כ 693 מיליוני שקלים בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הגידול נובע מהפיחות הראלי ברבעון למול תיסוף ראלי ברבעון מקביל אשתקד ומהשינוי בווקטור הריביות מול הרבעון המקביל אשתקד והמשמש להיוון עסקאות ההגנה.

ההפסד לרבעון מסתכם לסך של כ-347 מיליוני שקל, לעומת הפסד של כ-253 מיליוני שקל. עיקר הגידול בהפסד, נובע מגידול בהפרשה לחובות מסופקים בהשוואה לרבעון מקביל אשתקד ומגידול בעלויות המימון.

מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן: "תוצאות הרבעון מראות המשך שיפור בנתוני הדוחות הכספיים של חברת החשמל וזאת למרות חוסר כיסוי מספק בתעריף החשמל. על אף חוסר כיסוי זה, ממשיכה חברת החשמל לספק שירות אמין וזמין, ברמה הגבוהה ביותר, לכלל לקוחותיה. עמידה באתגרים אלו מבוצעת במקביל לכניסתם למשק של יצרני חשמל פרטיים בהיקפים משמעותיים, ועל אף התמשכות המו"מ בנושא השינוי המיבני במשק החשמל וחוסר אסדרה של השוק."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לפטר את כולם אחד אחד ולהביא לשם חיילים
  אזרח 23/05/2014 11:47
  הגב לתגובה זו
  2 4
  מספיק עשקה את את כולנו נראה אותם ירדים למשכורת של 5-6 במקום 40 לאיזה מלגזן ועוד עושים פרסומת תדמית בטלוויזיה במאות אלפי שקלים שגם על חשבונינו. איזה חברה מפסידה בעולם העסקי של היום עושה פרסומות כאלה??? מזל שיש את הכיס שלנו לבקש הזרמות כל פעם מחדש. לזרוק את כולם אחד אחד!!!!
  סגור
 • במלחמת לבנון רק את עובדי חחי ראינו מתקנים תחת אש !
  אזרח מקרית שמונה 23/05/2014 17:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  יאחתיכת טינופת זו חב ממשלתית ... הם החברה \העובדים לא קובעים את תעריפי החשמל . המדינה שלך מסבסדת למדינה שלמה חשמל מוזל - אתה משלם בעולם המערבי את המחיר הנמוך ביותר ומקבל רמת שרות ואמינות במקום השלישי בעולם המערבי לך תיקרא מחקרים יאפס !!!!! מדינה החליטה שהתושבים ישלמו פחות על חשמל ואז נוצר פער בין תיפעול שזה קניית דלקים והפעלת תחנות כוח ותיחזוק רשתות לבין הכספ הנכנס לקופת החברה עקב תעריפ נמוך ....למצב הזה קוראים ייבוש החברה -וזה מה שעשו עם כיבוי אש עד שקרה האסון בכרמל ....וזה מה שעושה היום האוצר לצהל ...רוצה לייבש אותם וכל האזרחים הסתומים כמוך צועקים יש שומן בצהל ..... לך תישן על האפ קנאי עלוב אני עובד חברה גאה !!! עובד שטח עובד קשה ומקבל שכר הולם מה רע בכך ?????? עדיפ להיות עבד ?? אז אתה תיהייה מרוצה ??? אם אתה או הבן שלך או אישתך היו עובדים בחברה לא הייתה כותב את הדברים-נאמר במקורות -לא תיהייה תקנה לקנאים למלשנים ולזדים-תלמד לפרגן !!! חב מס 1 בארץ שרות מעולה -מתי הייתה לך הפסקת חשמל ???
  סגור
 • 2.
  יש חסכון של 2מיליארד שקלים
  צדק 23/05/2014 10:17
  הגב לתגובה זו
  2 3
  וגידול בהוצאות מימון של כ0.3 מיליארד שלקים. ישנה גם הכנסה נוספת של 0.3 מיליארד שח. אזי חישוב פשוט, ישנה עליה ברווח של 2 מיליארד שקל!!!! אז למה גדל הפסד? זה לא בגלל הוצאות מימון... איזה שטויות!!!!!!!!!!!!!!
  סגור
 • 1.
  עם ישראל לא נהנה מהגז
  ליצן 23/05/2014 08:57
  הגב לתגובה זו
  72 0
  תזכרו כמה הבטחות היו שמצאו את הגז . " החשמל יוזל והצרכנים יהנו מאנרגיה זולה " " הגז ישחרר את ישראל מתלות ביבוא אנרגיה " ועד אימרות מפצצות על אסטרטגיה . מחירי החשמל עלו , המיסים עלו , הדלק עלה . ולפי ההפסדים הם ימשיכו לעלות .
  סגור