אוריאל לין: "העלאת מסים במצב הנוכחי עלולה לגרור אותנו למיתון עמוק"

נשיא איגוד לשכות המסחר תוקף בחריפות את המלצות בנק ישראל, שקראו להעלת מיסים נוספת - "מטען כבד של חוסר רגישות חברתית"
 |  (5)
אוריאל לין, צילום: Bizportal
לאחר שאמש פירסם תחזית קודרת לקראת השנה הבאה , תוקף הבוקר בחריפות עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, את ההמלצות העולות מהדו"ח. כזכור, בנק ישראל קבע כי יש צורך צעדי מדיניות בהיקף של עד 8 מיליארד שקל, כולל העלאות מיסים נוספות.

"על בנק ישראל להוריד כליל מסדר היום את הצעותיו להעלאת נטל המסים בישראל, ואפילו אם הצעות אלה הן פרי ניתוח מאקרו כלכלי תקציבי", אמר לין. "עצם העלאת הרעיון של העלאת מסים כאפשרות ריאלית או תיאורטית, מעידה על כך שבנק ישראל ניחן במטען כבד של חוסר רגישות חברתית ואפילו היעדר הבנה מאקרו כלכלית. העלאת מסים במצב הנוכחי עלולה לגרור אותנו למיתון עמוק".

לפי איגוד לשכות המסחר, רמת המיסוי בישראל היום היא בשיאה: 18% מע"מ על כל מוצרי הצריכה, להוציא פירות וירקות ושירותי תיירות חוץ; מס ישיר על הכנסות יחידים ברמת של 43%, כאשר רמת ההכנסה מגיעה ל-14 אלף שקלים בחודש; ברמה של 26.5%; מס על משיכת דיווידנד ברמה של 30% או 32%; חומות מכס גבוהות על יבוא מוצרי מזון לציבור הרחב; ועוד מסים עקיפים על צורותיהם השונות.

לדברי לין: "ברמות מיסוי אלה כל העלאת מס נוספת משמעותה הפחתת כוח הקניה שבידי הציבור ואנטי-תמריץ לפתח עסקים חדשים במדינה, ובעיקר עסקים קטנים ובינוניים, שהם התשתית של המגזר העסקי כולו, והם אלה היוצרים את מרבית מקומות העבודה בישראל".

"אם בנק ישראל רוצה להתערב בשיקולי התקציב וקובע שמן הראוי להעלות מסים, עליו להציע הצעות קונקרטיות שתתרומנה באמת לשיפור כלכלת ישראל, ולומר אילו מסים יש להעלות. אבל מול זה מוטב הוא יאמר איזה פטורים לבטל, ואיזה הטבות מס בסכומי ענק לצמצם".

לין מציע עוד שהקיצוץ בתקציבים יתחיל בבנק ישראל עצמו, ובפנסיות חסרות האיזון המוענקות היום ליוצאי שירות הביטחון, למערכת המשפט ועוד, וכן להעמיק בפרטי התקציב בצד ההוצאה, כדי לחסל עיוותים וליצור רמה גבוהה יותר של צדק חברתי במדינה.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  צריך לממן את הבטלנים שיושבים בבנק
  מני 20/05/2014 15:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מהות המיסים לממן חוסר יעילות . מחשבה ותכנון חכם של עתידנו
  סגור
 • 4.
  אוריאל לין היה והווה ראש הממשלה הטוב ביותר שעשוי
  יופיטר 20/05/2014 14:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היה להיות לישראל. כמעט מהיחידים שנושם את רעיון החופש הכלכלי ויתרונו המוסרי והכלכלי. הוא, פייגלין ואיני מכיר עוד אחד בעל השפעה פוליטית.
  סגור
 • 3.
  תחזית קודרת לקראת השנה הבאה..מע"מ-0...מחיר מטרה..בנדל"ן
  אבי קול 20/05/2014 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם יש גרעון של כ-20 מיליארד ש"ח...ותחזית קודרת לקראת השנה הבאה...מאיפה הכסף למע"מ-0...מחיר מטרה..בנדל"ן...ומיליארד ש"ח לניצולי השואה...ועוד...ועוד...יש לי הרגשה...ששר האוצר וכל הממשלה חיים באשליות ואינם יודעים מה לעשות פרט לשליפות מהמותן...!!!! מעמד הביניים תשכחו מ-מע"מ-0...ומחיר מטרה..בנדל"ן...הסיפור יופל לפני שיתקבל...הכל אשליות של ממשלה שאינה מתפקדת...ואינה מסוגלת לקבל החלטות...כולם קושרים את ידיהם משקולים של אגו ופוליטיים...העם לא קיים...!!!
  סגור
 • 2.
  יש לחתוך מס שולי עליון. לקצץ בב"י ובפנסיות התקציביות!
  די לבזבוז ולשחיתות! 20/05/2014 12:36
  הגב לתגובה זו
  2 1
  50% מס?!?!? כולם הולכים מפה. סליחה - כל היזמים עוזבים. הפרזיטים ואוכלי החינם נשארים.
  סגור
 • 1.
  אוריאל לין דבריך נכונים ומדויקים האוצר צריך גמילה מס סם (ל"ת)
  ציון 20/05/2014 12:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור