לקראת החלטת הריבית: "חלון ההזדמנויות להורדת ריבית הולך ונסגר"

לאחר ירידה מפתיעה בחודש מרץ, קונצנזוס הכלכלנים מעריך שריבית בנק ישראל תשאר על כנה לחודש נוסף
 |  (1)
החלטת ריבית, צילום: Getty images Israel
לקראת החלטת הריבית מחר בבנק ישראל, ריכזנו עבורכם את ההערכות של מיטב הכלכלנים לגבי מה יקרה בשעה 16:00 (ולא ב-17:30 כפי שהיה נהוג עד היום), ומה הסיכוי להורדת נוספת בזמן הקרוב.

לפי אורי גרינפלד , הכלכלן הראשי בבית ההשקעות פסגות, אין שאלה בכלל לגבי ההחלטה הקרובה. "לפני חודשיים, בהחלטה להפחית את הריבית ציינה הוועדה המוניטארית את ההאטה במשק כאחד הגורמים העיקריים להפחתה. מאז, נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי עודכנו פעמיים כלפי מעלה מ-2.3% באומדן הראשוני ל-3.2% באומדן השלישי. מעבר לכך, מאז החלטת הריבית הקודמת השקל נחלש ב-0.2% מול הסל. לכן, החלטת הריבית מחר היא כנראה אחת מהצפויות ביותר בתקופה האחרונה (24 מתוך 24 חזאים בסקר של בלומברג חושבים שהריבית תוותר על כנה)".

"ומה קדימה? אחת השאלות שחוזרות על עצמן לאחרונה היא האם התחזקות של הדולר בעולם (כתוצאה מצמצום המדיניות המוניטארית של הפד) ומול השקל עשויה להביא את להעלות ריבית מוקדם מהצפוי? התשובה להערכתנו היא לא".

"ראשית, אם הדולר מתחזק בעולם אז הוא מתחזק כנראה גם מול האירו (בטח אם ה-ECB מתחיל תוכנית הרחבה כמותית חדשה). משקל האירו בסל המטבעות גדול ממשקל הדולר (32.5% לעומת 24.7%) כך שהתחזקות הדולר לא בהכרח תביא להיחלשות השקל מול הסל. שנית, אין לבנק ישראל סיבה של ממש להעלות את ריבית. אמנם העובדה שכל הפחתות הריבית האחרונות נבעו מהתחזקות השקל יצרה תחושה בקרב המשקיעים שבנק ישראל לא יכול להעלות ריבית בגלל החשש מהתחזקות השקל אבל נכון יותר יהיה לומר כי בנק ישראל לא צריך להעלות ריבית. האינפלציה תמשיך להיות מתונה בשנה הקרובה והצמיחה במשק, על אף השיפור שחל בה, היא עדיין איטית. לכן, בבנק ישראל יכולים להמתין עם העלאת הריבית כל עוד הריביות בעולם נותרות נמוכות".

מיטב דש - "שוק הדיור נכנס למצב חדש"

גם אלכס זבז'ינסקי , הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מיטב דש, מאמין שבנק ישראל לא יבחר לשנות את הריבית החודש. בין הסיבות לכך מציין הכלכלן את שהיה בהתאם לתחזיות החודש, את שער החליפין שנותר יציב יחסית בהשוואה למצב בעת החלטת הריבית הקודמת, וגם את השיפור בנתוני המאקרו בעולם, במיוחד בארה"ב.

מנגד, "הנתונים הכלכליים בישראל היו חלשים יחסית בחודש מרץ, במיוחד מטרידה הצריכה הפרטית שלפי הדיווחים הייתה חלשה גם בתקופת החגים בהמשך לחולשתה מתחילת השנה" אומר זבז'ינסקי. "יחד עם זאת, צריך לציין שהתוצר ברבעון הרביעי עודכן כלפי מעלה ל-3.2%, גבוה כמעט באחוז שלם לעומת הנתון הראשון שתמך בהורדת הריבית הקודמת של בנק ישראל בחודש פברואר. ספק אם הנתונים הכלכליים יכריעו בעד הורדת הריבית".

לגבי שוק הדיור, הכלכלן מאמין ששוק הנדל"ן כולו נכנס למצב חדש בגלל הרפורמות המתוכננות, כולל מע"מ 0% ומחיר מטרה, ולכן ההחלטה של בנק ישראל אינה צפויה להיות מושפעת משוק זה.

לידר שוקי הון - "חלון ההזדמנויות להורדת ריבית הולך ונסגר"

גם בלידר שוקי הון מאמינים שהועדה המוניטרית לא צפויה לספק הפתעות. הגורמים שצפויים לתמוך ביציבות הריבית הם בעיקר השיפור הכללי בנתונים הכלכליים בארץ, שיפור מתון בסביבה הגלובלית, האטה בעליית מחירי הדירות והיציבות בשער החליפין.

מצד שני, בלידר מציינים כי "האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עדיין קרובה לגבול התחתון של יעד בנק ישראל (1.3%), ובשוק ההון ציפיות האינפלציה לשנה קדימה ירדמו מעט ל-1.5% בתקופה של אמצע מרץ עד אמצע אפריל, בהשוואה ל-1.7% בחודש מרץ ו-1.8% בחודש פברואר".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מלחמה נכנסת הדולר יעלה בלי קשר לכלום
  יוני ביטון ,יקנעם 27/04/2014 23:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מכבי מכבי מכבי תל אביב בקיץ במלחמה הקרובה ובאביב.
  סגור